Nazwa działu

Opis ogólny komputera Commodore 64

Autor: Literatura, źródła własne
Opis Komputer Commodore 64 miał być komputerem dla każdego - wspaniałe narzędzie do biur, pracy oraz dla dzieci, zabawy i edukacji. Słowem - komputer idealny. Przeczytaj podstawowy opis Commodore 64. Co każdy powinien o nim wiedzieć. Także trochę danych technicznych.

Historia firmy Commodore

Autor: Damian 'Daper' Pietras
Opis Komputer Commodore 64 miał być komputerem dla każdego - wspaniałe narzędzie do biur, pracy oraz dla dzieci, zabawy i edukacji. Słowem - komputer idealny. Przeczytaj podstawowy opis Commodore 64. Co każdy powinien o nim wiedzieć. Także trochę danych technicznych. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstała firma Commodore? Co takiego się stało, że po tylu sukcesach w końcu upadła? Kim był założyciel i czy od początku firma ta produkowała najpopularniejsze komputery domowe? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na te pytania, możesz doznać lekkiego szoku po przeczytaniu tego artykułu. Przedstawia on historię od pierwszych osiągnięć jej założyciela do upadku firmy i dalszy los tego, co po niej zostało. Przypomina o sukcesach, jak i o porażkach, ukazuje pierwsze produkty, które nie miały dużo wspólnego z tymi, z którymi kojarzymy Commodore. Aż w końcu wyjaśnia, dlaczego tak dobrze prosperująca firma zbankrutowała. Warto przeczytać ten tekst, żeby spojrzeć na tę firmę z trochę innej strony.

Historia Commodore 64

Autor: Literatura - Bohdan Frelek
Opis Commodore 64 wywodzi się od pierwszego mikrokomputera tej firmy o nazwie PET, który powstał w roku 1977 jako jeden z pierwszych - obok Apple i TRS-80 - mikrokomputerów osobistych na świecie. Co było później, jak potoczyła się historia firmy Commodore - przeczytasz w tym tekście.

System operacyjny C64

Autor: Literatura
Opis Każdy translator języka programowania działa w określonym środowisku. Sam Commodore 64 posiada dość specyficzny system operacyjny. Występuje także BIOS, interpreter, Kernal. Więcej o skomplikowanym systemie - przeczytasz tylko w tym artykule...

Podstawy obsługi Commodore 64

Autor: Literatura
Opis Oto krótki kurs obsługi naszego kochanego komodorka! Zostaną tu opisane zupełne podstawy takie jak włączanie programu z Basic'a czy podgląd katalogu dysku. Nie masz zielonego pojęcia, co zrobić po włączeniu 'komody'? Uruchomiłeś C64 po raz pierwszy od 5 lat? Ten artykuł przypomni Ci wszystkie podstawowe polecenia tej zapomnianej maszyny!

Stacja dysków 1541 II

Autor: Literatura - Ludwik Antal
Opis Stacja dysków (floppy disk drive) Commodore VC 1541 i jej późniejsze odmiany, to urządzenia do zapisywania i odczytywania programów i zbiorów danych. Ich zalety w porównaniu z magnetofonem, to szybkość odczytu i zapisu danych. Najpopularniejszy nośnik (po taśmie) na C64.

Obsługa oraz polecenia stacji dysków 1541

Autor: Literatura
Opis Dostałem zapytanie od Czytelnika, który nie był za bardzo obeznany w sprzęcie firmy Commodore, a dokładniej stacji dysków. Poprosił mnie o opis poleceń 1541. Tak też czynię - przedstawiam podstawowe polecenia, np. formatowanie, katalogi itd...

Stacja dysków 1531 3,5'

Autor: Clayster
Opis Firma Commodore oprócz standardowej i najbardziej rozpowszechnionej stacji 1541 czy też 1541 II, wyprodukowała również kilka innych modeli. Przedstawiam tu opis Clayster'a, w którym możecie sobie przeczytać co nieco o tym mniej rozpowszechnionym modelu stacji dysków.

Magnetofon Datassette

Autor: Literatura - Bohdan Frelek
Opis Taśma magnetofonowa była swego czasu najczęściej stosowanym nośnikiem do przechowywania programów. Informacje zapisuje się na taśmie w postaci szeregowej - bit po bicie. Pamiętacie wielominutowe ładowanie jednej gry? Komunikaty 'load error' i ustawianie głowicy?!

Klawiatura C64

Autor: Literatura - Bohdan Frelek
Opis Klawiatura komputera Commodore 64 składa się z 66 klawiszy wykonanych zgodnie z zasadami technologii produkcji klawiszy elektronicznych maszyn do pisania. Do wybierania znaków służy 50 klawiszy, a pozostałe 16 ma funkcyjne. Przypomnieć sobie konfigurację i same znaki!

Drukarki produkowane przez fimę Commodore

Autor: Literatura - Bohdan Frelek
Opis Gdy komputer służy nie tylko do gier, wkrótce okazuje się jak niezbędnym sprzętem jest drukarka. Dobór właściwej drukarki do współpracy z Commodore 64 nie jest prosty ze względu na różnorodność sprzętu. Artykuł przedstawia najpopularniejsze modele.

Tryby graficzne dostępne na Commodore 64

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki
Opis Jak może się niektórzy orientują na C64 można rysować nie tylko w 16 kolorach i na ekranie 320x200 pikseli. Ludzie wymyślili pełno innych trybów graficznych dostępnych na tym komputerze. Tu opisujemy te mnie i bardziej popularne. Hires, multi, FLI, interlace...

Dodatki do Commodore

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki
Opis Wielu z Was zapewne zastanawiało się nieraz, co by można dodatkowego przyłączyć do naszego kochanego komputera C64. Poza standardowym magnetofonem, stacją dysków czy kartridżem, można podłączyć do C64 taki sprzęt jak modem, skaner i... no właśnie. Reszta w artykule.

Sampler - digitalizowane dźwięki na C64

Autor: Literatura - Jerzy Dudek
Opis Jak powszechnie wiadomo, Commodore 64 posiada spore możliwości dźwiękowe (chyba nie ma sobie równych w klasie 8-bitowców). Zainstalowane w układzie SID generatory umożliwiają tworzenie wielu wspaniałych cyfrowych efektów dźwiękowych.

Cartridge - Kartridże

Autor: Literatura, GemBoy
Opis Cartridge, inaczej moduł (albo karta), to nic innego, jak dodatkowa pamięć ROM z zapisanym na stałe programem, np. funkcjami poszerzającymi możliwości komputera, upraszczającymi współpracę z nim i posiadający dodatkowe funkcje. A jakie? Poznaj także te najpopularniejsze modele:

Co to jest kartridż? Final Cartridge
Action Replay
Black Box - opis + instrukcja obsługi
Max-PL - opis + instrukcja obsługi
Cartridge z grami

Produkty firmy Commodore

Autor: Reiter/Apidya - Filety On-Line
Opis Wbrew pozorom, firma Commodore nie produkowała tylko sprzętu dla siebie. Stworzyła także m.in. pierwsze Pecety dla firmy IBM, dyski twarde, laptopy i wiele innych ciekawych rzeczy. To o nich tutaj przeczytasz i obejrzysz zdjęcia.

Komputery marki Commodore
Drukarki, rozszerzenia...
Napędy zewnętrzne, pamięci masowe oraz monitory komputerowe
Komputery osobiste marki PC

Commodore 65 - tajemnice

Autor: Provocator/Sataki
Opis Co było przed C64? VIC-20. A po C64? Amiga? Właściwie to do niedawna nic by nie zmąciło mi takiej kolejności, dopóki kiedyś na IRCu nie wdałem się w dyskusję o komodorku, samej firmie Commodore. Dowiedziałem się tam o modelu Commodore 65! Unikatowe zdjęcia, dane i sam opis!

Czy wiesz, że...?

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki, różne
Opis Zagadkowy tytuł, a i jego treść będzie miała inny charakter niż inne arty. Będę tu wspominał o różnostkach sprzętowych do Komcia, które nie stały się tak popularne jak stacja dysków 1541 czy choćby sam C64. Naprawdę warto sprawdzić i dowiecieć się kilku nowych rzeczy o Commodore!

 © 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek