Nazwa działu

Encyklopedia Commodore 64

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki
OpisBardzo bogata "wszechnica wiedzy wszelakiej" na temat Commodore 64 w pigułce! Ponad 100 dokładnie aczkolwiek zwięźle opisanych haseł powinny zadowolić każdego maniaka C64! Dziesiątki haseł posegregowanych alfabetycznie to praktyczna baza informacji.

Commodore 64 FAQ

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki
OpisPodstawowy materiał wiedzy i "najczęściej zadawane pytania" na temat komputera Commodore 64. Po przeczytaniu pytań i odpowiedzi powinieneś mieć podstawowe pojęcie o Commodore 64. FAQ pierwsze i jedyne w Polsce!

Emu-Start - pierwsze kroki w emulacji C64

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki
Opis Nie miałeś nigdy styku z C64, emulacją i emulatorami? Nie wiesz, co zrobić przy pierwszym spotkaniu? W jakie programy się uposażyć? Gdzie je zdobyć i do czego każdy służy - tego Cię nauczymy! Przewodnik dla początkujących - jak zostać rasowym emu-maniakiem.

Zestawienie emulatorów Commodore 64

Autor: Mariusz 'Flooder' Młynek
Opis Kolejny artykuł przydatny każdemu maniakowi Commodore 64. Tym razem jest to dość obszerny tekst, a w zasadzie zestawienie emulatorów C64. Postarałem się scharakteryzować podstawowe, a także wyróżniające każdy program cechy. Zestawienie, oprócz znanych prawie wszystkim emulatorów o nazwie CCS64 czy VICE, opisuje ponadto pozostałe ogólnodostępne programy: Frodo, Hoxs64, C64s, Win64, ComeBack64, C64 Low Compatible Virtual Machine, AleC64 oraz CBM64.

Emulator CCS64 - bogaty opis i poradnik

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki
OpisNajpopularniejszy praktycznie obecnie emulator komputera Commodore 64. Wersje dla Windowsa i DOSa, bardzo podobne do siebie - posiadają ogromną ilość funkcji, doskonale 'udają' C64 - od grafiki na odtwarzaniu dźwięku kończąc. W opisie również wyjaśnienie pojęcia 'emulator'.

Emulator VICE - poradnik

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki
OpisBardzo dobry emulator C64. Pytania Internautów, dotyczące obsługi emulatora doprowadziły do powstania opisu emulatora VICE'a. Emulator dla niektórych może okazać się znacznie wygodniejszy od mniej przyjaznego (na pierwszy rzut oka) CCS64. Poradnik pomaga w konfiguracji i obsłudze.

Emulator C64s - opis

Autor: Jacek Fijołek
OpisOpis jednego z najstarszych emulatorów Commodore 64 - C64s. Mimo, że jest to program DOSowy i z pozoru może odstraszać swym wyglądem, okazać się może jednak, iż jest to emulator wart poznania. Przemawia za nim wiele zalet, m.in. bezpośrednia współpraca ze stacją 1541 od C64. Jeżeli chcecie dowiedzieć się wszystkiego o samym emulatorze, a także o jego autorze i historii, zapraszam.

Emulacja C64 na Linuksie

Autor: Damian 'Daper' Pietras
OpisDrugi odcinek poradnika dotyczącego emulacji. Tym razem zapoznajemy Was z emulatorami Commodore 64 na Linux. Informacje o konfiguracji (a także o samej instalacji, nie zawsze bezproblemowej). Daper recenzuje CCS64, VICE, Frodo i EC64. Maniacy Linuksa - lektura obowiązkowa! :)

Emulacja C64 na Amidze

Autor: Rafał 'Mufa' Chyła
OpisEmulować komputer Commodore 64 może nie tylko PC, ale również Macintosh czy Amiga. Rozpoczonamy nowy cykl artykułów. Pierwszy opis - autorstwa Rafała Chyły - przedstawia najpopularniejsze emulatory na Amigę, konfigurację emulatorów oraz zasady ich działania.

Transfer 1541 - PC przy pomocy kabla X1541

Autor: Sudi/Morning
OpisPewnie nie wszyscy wiedzą, że można przerzucać wszelkie programy, gry z dyskietek Commodorowskich 5,25" na format odczytywany przez emulatory C64 typu VICE czy CCS64. W końcu, dzięki uprzejmości SUDi'ego - możecie przeglądać artykuł opisujący przenoszenie danych ze stacji 1541 do PC przy wykorzystaniu kabla X1541. Od teraz droga stoi przed Wami otworem! Skonstruuj kabel XE1541 (bardziej uniwersalna wersja) i przypomnij sobie stare gry na emulatorze!

Konwersja plików z kasety C64 na PC i odwrotnie

Autor: Tadeusz Kasza
OpisRewelacyjny artykuł dokładnie i przejrzyście wyjaśniający, jak przy pomocy programu WAV2PRG przenosić swobodnie dane z kasety (magnetofonu Datassette) na pliki odczytywane przez emulator C64. Ciekawostką jest fakt, iż możemy postępować także odwrotnie - zamieniać pliki emulatora .t64 na piski odczytywane przez oryginalnego Commodore 64. Jako uzupełnienie polecam przeczytanie opisanego artykułu.

Przenoszenie plików z kasety C64 do PC

Autor: Tadeusz Kasza
OpisDrugi sposób, ten jest nieco starszy i mniej wygodny, przenoszenia starych gier i programów z zakurzonych kaset magnetofonowych do plików odczytywanych przez emulator Commodore 64. Konwersja przy pomocy programów działających w DOSie.

Cbm4linux - transfer danych między C64 a PC dla Linux

Autor: Damian 'Daper' Pietras
Opis Oto kolejny artykuł dla miłośników C64 używających systemu operacyjnego Linux. Opiszę w prezentowanym artykule pakiet cbm4linux, pozwalający na transfer pomiędzy stacją dysków 1541 (i nie tylko) a naszym komputerem PC. Potrzebny nam będzie do tego prosty kabelek, trochę umiejętności i cierpliwości. Nie mamy do dyspozycji takiego wygodnego narzędzia jak Star Commander, ale za to cbm4linux doskonale radzi sobie ze stacją, a zestaw dołączonych w artykule programów umożliwia wykonanie wszystkich potrzebnych operacji na dyskietkach.

SIDPlay - opis programu do odtwarzania SIDów

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki
Opis SidPlay to najpopularniejszy program służący do odtwarzania muzyczek zapisanych w formacie .SID czy .DAT, a dokładniej - po prostu przeniesionych prosto z komputera Commodore 64. Zapoznaj się z instrukcją!

Prg2SID - konwersja muzyki (SIDów) C64

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki
Opis Program PRG2SID może nam pomóc w przenoszeniu muzyczek z Commodore 64 (znajdujących się np. na dyskietce C64 lub na dysku .d64) do np. formatu odczytywanego przez Sidplay.

Edytory tekstu dla C64

Autor: Commodore & Amiga
OpisPrzedstawiam Wam krótkie opisy najbardziej rozpowszechnionych w Polsce edytorów tekstu. Mimo, iż w obecnych czasach wyglądają bardzo prymitywnie, mają niewiele funkcji. W opisie z Commodore & Amiga przedstawiamy najlepsze edytory tekstu dostępne na Commodore 64. Większość z nich można także pobrać.

 © 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek