Opis programu SidPlay

Łukasz 'Luc' Sanecki

Program SidPlay został napisany przez Michaela Schwendta. Dzięki temu cudownemu (a jakże!) i zarazem malutkiemu programowi możemy odsłuchiwać nasze ulubione muzyczki z Commodore 64 na PeCecie! Tak! Teraz jest to możliwe i to w normalny sposób - z Windowsa!

Po uruchomieniu programu ukazuje nam się ekran taki jak na screenie obok. Na górze oczywiście pasek tytułu muzyczki.

Poniżej menu File (Pliki), View (Widok), Settings (Ustawienia) i Help (Pomoc).

Jeszcze niżej pokazany jest (w pierwszej) linijce tytuł odtwarzanego właśnie utworu, następnie autor utworu, jeszcze niżej prawa autorskie (copyright) i na końcu informacja o ilości muzyczek upchniętych w jednym pliku. Standardowo jest jedna muzyczka na 1 plik, ale (dotyczy to szczególnie muzyczek z gier na C64) może ich być więcej. Wtedy suwakiem (< i >) można odsłuchiwać kolejne.

Ostatnia część okna programu przedstawia czas, przez jaki odtwarzany jest aktualny utwór, niżej opcje Stop, Pause (pauza), Previous i Next. Te dwa ostatnie dotyczy właśnie przestawiania utworów na poprzednie/kolejne, jeżeli takowe znajdują się we wgranym pliku.

Jest jeszcze jedna część, a mianowicie Speed (obok czasu i opcji sterowania). Możemy zmieniać prędkość utworu (x1-normalna, x2-podwójna i x4-poczwórna oczywiście). Te dwie ostatnie są raczej rzadko używane, ale jeśli usłyszymy, że odtwarzana właśnie muzyczka jakoś wolno chodzi, to radzę włączyć właśnie wtedy prędkość x2 lub x4. W menu Download, gdzie nagrałem trochę zaków (muzyczek), jest też parę o podwójnych bądź nawet poczwrórnych prędkościach!

Menu FILE
Po otwarciu tego menu, mamy dostępne opcje: Open (otwieranie pliku), Save as...(zapisanie wcześniej wgranego pliku jako...), Conversion (służy ta opcja do zmiany rodzaju pliku (np.z .dat na .sid czy odwrotnie). Potem jest Properties... (informacje o wgranym pliku takie jak na przykład prędkość, start zaka (przeważnie $1000), no i Exit (wyjście z programu).

Menu VIEW
Tu po otwarciu widzimy takie opcje:

Mixer - ciekawa funkcja, gdzie możemy regulować głośność każdego z odtwarzanych kanałów Sid'a (przypominam, że C64 ma ich 3 +jeden filter). Można włączyć Surround i jeszcze kilka fajnych rzeczy.

Filter - raczej mało słychać zmiany, jakie w nim ustawiamy (filtrach), ale jak ktoś chce można pokombinować. Na szczęście można przywrócić domyślne ustawienia (Default).

Directory - Based UI - z domyślnego katalogu (do którego wcześniej należy przejść) można od razu uruchamiać interesujące na pozycje...

Playlist - Playlista (czyli lista ulubionych utworów). Ukazuje się lista i poprzez kliknięcie można dany utwór od razu uruchomić. Jeśli jeszcze jej nie stworzyliśmy, to można przejść do menu edycji (przez kliknięcie Edit) i potem najeżdżając na dany utwór pobierać go do Playlisty (poprzez wciśnięcie Add). Można też od razu przenieść wszystkie (Add All), usunąć utwór z Playlisty (Remove lub Remove All - usuwa wszystkie). Gotową playlistę można zapisać gdzieś na dysk (Save) i potem wgrać (Load). Jeśli w Playliście wszystko już zrobimy, klikamy na Done...

Menu SETTINGS
A tu znajdują się opcje następujące:

Play... - Tu możemy ustawić jakość odtwarzania utworów - od 11025 Hz do aż 44000 Hz! 8 lub 16 bitów, stereo/mono. Proponuję wszystko ustawić na maxa, jeśli oczywiście nasz komputer to udźwignie :). Ale nie powinno być kłopotów. Te muzyczki z Komcia zajmują przeważnie do 5 KB...

Wav... - Tu właściwie to samo, radzę też ustawić wszystko na maxa...

Emulation - rodzaj emulacji (komodorka), system PAL czy NTSC (drobne różnice w częstotliwościach komputerów, a więc i z szybkością). U nas w Polsce oczywiście PAL, jakby ktoś nie wiedzał ;).

Directory UI - ustawiamy właściwości takie jak np. czy program ma wyświetlać długie czy krótkie nazwy utworów itepe...

Extensions - ustawione formaty muzyczek, jakie mają być obsługiwane przez SidPlay'a. Radzę nie zmieniać :).

Device - czyli przez co ma odtwarzać dźwięk SidPlay. Jeśli ktoś ma 15 kart muzycznych w komputerze, to może sobie pozmieniać...

Menu HELP
No... tu tylko jest About..., gdzie można się dowiedzieć troszkę o autorach programu, e-maile itd...

Teraz mała porada dla ludzi, którzy chcą, aby np. po naciśnięciu na plik z jakąś muzyczką (np.z rozszerzeniem .sid) program SidPlay domyślnie się uruchamiał i włączał daną muzysię (o ile już sobie tego nie włączyli):

1.Klikamy dwa razy na jak na normalny program do uruchomienia.
2.Pojawi się okno z pytaniem, jakim programem uruchomić ten plik. Wybieramy Inny i szukamy naszego SidPlay'a. Wciskamy OK. Teraz zaznaczamy, że chcemy, aby Windows zawsze otwierał te pliki z SidPlayem (tak jak na screenie w tym punkcie).
3.Gotowe! Potwierdzamy OK i program SidPlay powinien automatycznie uruchomić tą muzysię... Jeżeli tak się nie stanie, to ja jestem Matka Boska ;).

 © 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek