Aktualności: C64 Power - online od stycznia 2000 !

Autor Wątek: Zasilacz do C64/C128  (Przeczytany 9682 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline nameless

  • Level 4
  • ****
  • Wiadomości: 367
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Grudnia 2017, 12:25 »
, oryginalny zasilacz do C64 nie ma nawet bezpiecznika

Mam gdzieś w pudle zasilacz który ma bezpiecznik , żeby było śmieszniej jest to wersja "kaloryfel" , bezpiecznik wyłania się częściowo z masy żywicznej.


Offline F7sus4

  • Level 6
  • ******
  • Wiadomości: 2410
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Grudnia 2017, 12:27 »
, oryginalny zasilacz do C64 nie ma nawet bezpiecznika

Mam gdzieś w pudle zasilacz który ma bezpiecznik , żeby było śmieszniej jest to wersja "kaloryfel" , bezpiecznik wyłania się częściowo z masy żywicznej.

Jak wyżej, również mam takiego u siebie.  :-*

Offline Raf

  • Master of disaster
  • Administrator
  • Level 7
  • **********
  • Wiadomości: 7329
  • Wolność, własność, sprawiedliwość
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Grudnia 2017, 12:34 »
Tak, zasilacze byly testowane ;)

Elroy z tego forum, ktory milczy glownie (:P), uzywa wciaz prototypu, ktory zlozylem gdzies w marcu '17. Prototyp ten ma identyczna konstrukcje jak przedmiot tego watku, glowna roznica to brak dedykowanego PCB pod trafo.

Wczesniej robilem sobie wklad do do zasilacza oryginalnego do c128 (po ataku zlomiarza pcb bylo zdewastowane, ostal sie transormator) z przetwornicy:
http://allegro.pl/zasilacz-przetwornica-step-down-lm2596hvs-i7019503587.html

i niestety nie dzialalo prawidlowo, bez radiatora przetwornica nie wyrabiala i komputer zaczynal swirowac po kilku minutach pracy.

BTW jesli komus za drogo, to Ray Carlsen pokazal jak oszczedzac:
http://personalpages.tds.net/~rcarlsen/custom%20ps.html
U niego jedynie 35 dolcow za dwa zasilacze zlaczone wtykiem din7, taniutko.

@Nameless, Skuter:
tak zupelnie serio to owszem, zdarzaja sie egzemplarze z bezpiecznikiem ale zdecydowana wiekszosc tych szarych kostek jest bez. mam nadzieje, ze wybaczycie mi to uproszczenie, bo nie to bylo sednem ;)
"Cokolwiek powiesz albo napiszesz, znajdzie się ktoś, kto słyszy lub czyta coś zupełnie innego i jeszcze bezczelnie wmawia Ci to"

Offline rs2322

  • Level 5
  • *****
  • Wiadomości: 540
  • ASAP
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Grudnia 2017, 14:31 »
Pytanko, czysto teoretyczne, kupuje ten twoj zasilacz podlaczam moje c65 i nagle moje c65 sie spier..., jaka jest twoja reakcja hipotetyczna, rozumiem ze zwracasz za tego uwalonego c65 hajsik ? jezeli udowodnie ze to wina zasilacza oczywiscie.

Czy bedzie informacja zeby nie stosowac z c65 bo takiej odpowiedzi sie spodziewam, niestety.
Pamięci RAM każda ilość: KM4164, 4464, TMS 4464 MT1259-10
PCB - projekty na zamówienie.
Programowanie pamięci EEPROM, EPROM - free !
SD2IEC http://c64power.com/forumng/index.php?topic=6630.0

Offline Raf

  • Master of disaster
  • Administrator
  • Level 7
  • **********
  • Wiadomości: 7329
  • Wolność, własność, sprawiedliwość
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Grudnia 2017, 14:40 »
Nie wiem czy uda sie podlaczyc ten zasilacz do c65, bo tam jest inne gniazdo, ale jesli bys dal rade to sadze ze komputer wymagajacy 12V/5V zostalby uszkodzony przez uzytkownika podlaczajacego 5V/9V AC.

PS. Da sie gdzies kupic zasilacze ATX z warunkami dostania nowego sprzetu, jesli zasilacz wysadzi kompa w okresie gwarancji?
"Cokolwiek powiesz albo napiszesz, znajdzie się ktoś, kto słyszy lub czyta coś zupełnie innego i jeszcze bezczelnie wmawia Ci to"


Offline Raf

  • Master of disaster
  • Administrator
  • Level 7
  • **********
  • Wiadomości: 7329
  • Wolność, własność, sprawiedliwość
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Grudnia 2017, 00:45 »
Hm, to gosciu w aukcji daje takie foto:


a w srodku kabliste surprise i ta nieciekawa przetwornica?
"Cokolwiek powiesz albo napiszesz, znajdzie się ktoś, kto słyszy lub czyta coś zupełnie innego i jeszcze bezczelnie wmawia Ci to"

Offline Kusiu

  • Level 3
  • ***
  • Wiadomości: 150
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Grudnia 2017, 01:00 »
Ten zasilacz kupił jeden z użytkowników Lemon64 na Amazonie w listopadzie tego roku, więc całkiem niedawno. Może te zdjęcia z ebaya to już jakaś nowsza wersja.

http://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=65873

Offline Kusiu

  • Level 3
  • ***
  • Wiadomości: 150
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Grudnia 2017, 01:09 »
Po prostu podpowiadam, dolutuj drugi kabel na 1541 i

masz nawet hasło marketingowe: Dwa w cenie jednego

Taki zasilacz zaprojektował pewien Włoch - http://danieleredivo78.wixsite.com/c64psu

Miał pomysł by sprzedawać to komercyjnie, ale również bał się to robić bez certyfikacji. Ma jednak taki pomysł by sprzedawać oddzielnie certyfikowany zasilacz AC/AC oraz swój moduł konwertujący na 5VDC/12VDC/9VAC. Cały wątek tutaj - http://www.melon64.com/forum/viewtopic.php?f=12&t=4293

Offline Raf

  • Master of disaster
  • Administrator
  • Level 7
  • **********
  • Wiadomości: 7329
  • Wolność, własność, sprawiedliwość
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Grudnia 2017, 01:32 »
Do kwestii pieniazkow chcialem sie jeszcze odniesc...
I ja się włączę do dyskusji, ale jako konsument.
[...]
130zł to może do zachodu mało, ale nadal mieszkamy w "Pislandii" i zarobki mamy nadal niezachodnie. W temacie retro, 100zł to dla mnie nadal bariera, dla czegoś ponad przeciętnego.
Polecam Ci, podlicz sobie ile bys musial zaplacic za jedna sztuke takiego zasilacza wykonana samodzielnie, sklada sie on z dwoch kabli (ok 1.5m dwuzylowy zasilajacy, 2m czterozylowy do kompa), wtyku din7, transformatora, specjalnie zaprojektowanego pcb, bezpiecznika, modulu zasilacza impulsowego 5V 3A oraz obudowy, wszystko w miare mozliwosci kupione pod w miare jednolity kolor. Szanse, ze kupisz to wszystko w jednym sklepie elektronicznym sa male a zdobywanie wszystkich tych czesci to rowniez czas (jezdzenie do sklepow) i/lub pieniadz (koszty wysylek). Pomysl tez, ile czasu zajmie montaz i ile przecietnie zarabiasz na godzine. A przeciez jest tu jeszcze specjalne pcb, ktore trzeba bylo zaprojektowac uwzgledniajac zarowno gabaryty obudowy jak i elementow czy otworow montazowych, zlecic do produkcji a firma zrobila je z poslizgiem :) Oczywiscie, mozna to zrobic pojedynczo na uniwersalnym PCB, taka jedna sztuke przygotowalem tez zanim zaczalem te zasilacze wykonywac, dzielnie dziala u Elroya ale tu jest niespodzianka, bo transformator ma rozstaw nozek metryczny a uniwersalne pcb ma rozstaw calowy, nie mowiac juz szerzej jaka rzezba w gownie jest docinanie tego pcb i skrecanie tak, zeby rogi nie popekaly :)

Coz, przecietny Polak, obywatel kraju drugiego swiata, na ogol nie kupuje produktu a jego cene a jak juz pokazesz ten projekt, to najwieksza zjebke dostaniesz na forum "macierzystym". Ponadto obywatele krajow pierwszego swiata beda chetniej kupowac lipne savery, niewiele tansze :)

Mimo wszystko ciesze sie, ze udalo mi sie dopiac do konca zasilacz, ktory po prostu ja sam chcialem miec i moge sie nim podzielic z innymi.
"Cokolwiek powiesz albo napiszesz, znajdzie się ktoś, kto słyszy lub czyta coś zupełnie innego i jeszcze bezczelnie wmawia Ci to"

Offline Skull

  • Level 6
  • ******
  • Wiadomości: 2034
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Grudnia 2017, 11:24 »
Mimo wszystko ciesze sie, ze udalo mi sie dopiac do konca zasilacz, ktory po prostu ja sam chcialem miec i moge sie nim podzielic z innymi.

To już nie wolno złego słowa powiedzieć :)
W zasadzie masz rację z tymi wyliczeniami, ale pamiętaj dlaczego coś kupujesz - bo uważasz, że zrobienie (zdobycie) tego samemu wyjdzie Ci drożej, po prostu uważasz że kupno Ci się opłaca  - i po zakupie odczujesz satysfakcję.
Oczywiście taka sprzedaż jak tu, zupełnie różni się od sprzedaży w zwykłym sklepie. Jest wąskie grono odbiorców-sympatyków, którzy gotowi są "przepłacić" więcej niż przy normalnych zakupach. Związane jest to już z subiektywnymi odczuciami kupującego. Może być to ze względu na wyjątkowość w postaci wąskiej produkcji, handmade, sentymentu, chęci wspierania lokalnej społeczności, może bo liczy na wyższą odsprzedaż w przyszłości, a może po prostu bo jest mu potrzebne itd. itp.
Daruj, ale nadal zasilacz nie jest niezwykłym przedmiotem -
chociaż na pewno istotnym jeśli chodzi o działanie sprzętu i wezmę jedną sztukę do c128 - daj mi dane na priv.

ps. a z drugiej strony patrzę że jednak sporo rzeczy ostatnio zdrożało.
 
« Ostatnia zmiana: 30 Grudnia 2017, 11:26 wysłana przez Skull »

Offline Raf

  • Master of disaster
  • Administrator
  • Level 7
  • **********
  • Wiadomości: 7329
  • Wolność, własność, sprawiedliwość
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Grudnia 2017, 22:17 »
C128 + cart expander + reu 1750 (512k) + diag cart
"Cokolwiek powiesz albo napiszesz, znajdzie się ktoś, kto słyszy lub czyta coś zupełnie innego i jeszcze bezczelnie wmawia Ci to"

Offline Skull

  • Level 6
  • ******
  • Wiadomości: 2034
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Stycznia 2018, 11:08 »
widzę, że wcale "nie przepłaciłem" :

http://allegro.pl/zasilacz-commodore-128-i7120164707.html

Offline Raf

  • Master of disaster
  • Administrator
  • Level 7
  • **********
  • Wiadomości: 7329
  • Wolność, własność, sprawiedliwość
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Stycznia 2018, 12:39 »
Allegro 9% prowizji.
"Cokolwiek powiesz albo napiszesz, znajdzie się ktoś, kto słyszy lub czyta coś zupełnie innego i jeszcze bezczelnie wmawia Ci to"

Offline Raf

  • Master of disaster
  • Administrator
  • Level 7
  • **********
  • Wiadomości: 7329
  • Wolność, własność, sprawiedliwość
Re: Zasilacz do C64/C128
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Stycznia 2018, 16:26 »
Macie tutaj bill of material, wyliczcie mi ile to powinno kosztowac (ale jakbyscie sami robili 1 szt oczywiscie):

1. specjalnie zrobione pcb z soldermaska 1szt
2. obudowa
3. przewod zasilajacy 1.5m  2 zyly
4. przewod zasilacz-komputer 4x0.75mm2 2m
5. wtyk din7
6. transofrmator do druku 9V 10VA
7. modul zasilacza impulsowego 5V
8. bezpiecznik topikowy wraz z uchwytami
9. Klej polimerowy na wklejenie zasilacza impulsowego oraz zabezpieczenie kabli w srodku zasilacza.
10. 4x wkret mocujacy pcb do obudowy
11. 15cm dwyzylowego kabla do polaczenia modulow w srodku.
12. cyna, prad, groty, narzedzia

No i oczywiscie ile czasu powinien zajac montaz pojedynczej sztuki :)
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2018, 16:41 wysłana przez Raf »
"Cokolwiek powiesz albo napiszesz, znajdzie się ktoś, kto słyszy lub czyta coś zupełnie innego i jeszcze bezczelnie wmawia Ci to"