Nazwa działu

System GEOS 2.0 - opis

Autor: Literatura, źródła własne
Opis W artykule znajdziecie wiele ciekawych i przydatnych rad początkującym GEOSowiczom. Podstawy - jak uruchamiać programy, jakich błędów unikać, jak sobie radzić, gdy nie wszystko działa w systemie.

System GEOS 2.0 - porady dla początkujących

Autor: Grzegorz Dobrowolski
Opis Komputer Commodore 64 miał być komputerem dla każdego - wspaniałe narzędzie do biur, pracy oraz dla dzieci, zabawy i edukacji. Słowem - komputer idealny. Przeczytaj podstawowy opis Commodore 64. Co każdy powinien o nim wiedzieć. Także trochę danych technicznych. W artykule znajdziecie wiele ciekawych i przydatnych rad początkującym GEOSowiczom. Podstawy - jak uruchamiać programy, jakich błędów unikać, jak sobie radzić, gdy nie wszystko działa w systemie.

Jak obsługiwać system Geos - poradnik

Autor: Provocator/Sataki
Opis Liczne pytania Czytelników niejako zmusiły mnie do zapoczątkowania serii porad - właśnie w formie artykułu. Na razie pierwsza część, czyli opis podstawowych poleceń takich jak ładowanie programu czy zmiana dysku. Liczne screeny powinny ułatwić naukę.

Desktop - serce systemu

Autor: Literatura - Ludwik Antal
Opis Desktop - odpowiednik Pulpitu w systemie Windows. To tutaj wykonujemy wszystkie operacje, ustawiamy konfigurację programu i po prostu pracujemy w środowisku Geos. Opis Desktopu opisuje między innymi najważniejsze cechy pulpitu.

Programy pomocnicze

Autor: Literatura
Opis Desktop zawiera pewną liczbę bardzo przydatnych programów nazywanych procedurami użytkowymi (ang. Desk Accessories czyli wyposażenie biurka). Programy te różnią się od innych tym, że możliwe są do uruchomienia bezpośrednio w systemie - tak jak w Windows. Jakie to programy?

Aplikacje i Akcesoria

Autor: Clayster
Opis W poprzednich artykułach zapoznałem Was z najważniejszymi programami "chodzącymi" pod GEOS-em. Niewiele pisałem o tzw. akcesoriach, czyli małych programach pomocniczych. I właśnie teraz się nimi zajmiemy. Jeśli chcesz znać Geos, musisz to przeczytać

GeoWrite - tekst?

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki, różne
Opis GEOS jest zaś próbą przerobienia starego, dobrego Commodore C-64 na maszynę o oczko lub dwa oczka lepszą. I trzeba przyznać ze próba ta się udała. GeoWrite to znakomity, rozbudowany edytor do pisania i obróbki tekstu!

GeoFile - bazy danych

Autor: Literatura - Bohdan Frelek
Opis Jednym z podstawowych zastosowań komputerów jest gromadzenie, porządkowanie i szybkie wyszukiwanie informacji. Służą do tego programy nazywane bazami danych. Do najlepszych, jakie napisano na C-64, można zaliczyć GeoFile.

GeoCalc - bazy, arkusze

Autor: Literatura - Bohdan Frelek
Opis Ten świetny arkusz kalkulacyjny umożliwia obliczanie domowego budżetu, sporządzanie np. list płac, zestawień, tabel, bilansów itp. Jak przystało na pogram pracujący pod GEOS-em, GeoCalc jest szalenie prosty w obsłudze, zresztą nie odbiega znacząco od obsługi dzisiejszych arkuszy kalkulacyjnych.

GeoPaint - grafika

Autor: Literatura - Bohdan Frelek
Opis W innych artykułach szczegółowo omówiony był Desktop wraz z programami pomocniczymi. Teraz zajmiemy się GeoPaintem, programem służącym do tworzenia i obróbki grafiki. Trzeba przyznać, że GeoPaint nie spopularyzował się jak np. Art Studio, ale czy słusznie? Przekonajmy się.

GeoPublish - DTP

Autor: Literatura - Bohdan Frelek
Opis GeoPublish to właściwie jedyny poważny program DTP dla C-64. Możliwości ma naprawdę duże, a z pomocą GEOSowskich driverów pozwala na drukowanie stworzonych dokumentów. Jak na C64 - można powiedzieć, że udało się dokonać rzeczy niemożliwej do realizacji. DTP na C64? Tak!

Graphic Grabber

Autor: Łukasz 'Luc' Sanecki
Opis W tym odcinku dowiecie się, w jaki sposób i przy pomocy jakich programów działających pod systemem GEOS przenosi się grafikę z różnych edytorów graficznych na format zgodny z tym systemem.

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek