Nazwa działu

Programować Każdy Może!
Poradnik z przykładami pomagający zrozumieć języki Basic i Assembler.
Koder Tomasz Dzierkowski przedstawia, rozjaśnia wszelkie tajemnice tych języków na przykładach. Poznamy tajniki kodowania w Basicu i Assemblerze, sztuczki, także dla zaawansowanych. Zacznij właśnie od tego! Poniżej już konkretne przykłady dla Was:

Assembler
#001 : unSecure dla Simon's Basic.
#002 : Wyświetlanie obrazków.

#003 : Joy-Icon
#004 : Info-File
#005 : Peek DeLux
#006 : FLI oraz Interlace FLI-shower

Basic
#001 : Sortowanie bąbelkowe.
#002 : Czas systemowy.
#003 : Liczba pi.

#004 : Proste linie - jakie to proste!
#005 : Zgrabne kółeczka i elipsy
#006 : Szperacz


Kurs nauki Assemblera

Autor: Literatura - Commodore & Amiga
Największy, najdokładniejszy i prosty w zrozumieniu Kurs Assemblera dla Commodore 64. Ponad 15-odcinkowy kurs wyciska z tego języka wszystko, a nawet więcej! Publikujemy także "rozkazy niepublikowane", o których zapomnieli nawet sami producenci komodorka!

Crack PL - zostań krakerem!

Autor: Tomasz "TSD" Dzierkowski
TSD - koder, także jako były cracker (łza się w oku kręci) przekaże wiedzę zdobytą podczas długich lat obfitujących w doświadczenia dotyczące C64, samego kodu i w końcu crakowania. Na początek wprowadzenie, opisy. Już niedługo wtajemniczymy się w prawdziwe oblicze łamania gier i programów! Przedstawiam kurs krakowania! Cykl artykułów, wciąż uzupełnianych - pomoże zapoznać się z assemblerem, pobawić się w rozgryzanie gier - przechytrzanie autorów znanych gier. Chcesz dodać sobie życ w grze Giana Sisters? My to zrobimy za Ciebie! Na początku wprowadzenie, a tuż po nim pierwszy włam do wcześniej przedstawionej gry. Zobaczycie, że rozgryzanie na C64 wciąga! Zapraszam do wspólnego crackowania gier i programów! Zobacz, jak łatwo można dorobić sobie parę żyć w ulubionej grze!

Opis języka maszynowego

Autor: Literatura - Krzysztof Gajewski, Bogusław Radziszewski
Język maszynowy - główny komputera. To poprzez niego możemy komunikować się z komputerem. Ten krótki i zwięzły artykulik przekazuje podstawową wiedzę na jego temat - budowa, struktury i zastosowanie, które to wiadomości przydadzą się podczas kodowania.

Mapa Pamięci Commodore 64

Autor: Literatura - Bohdan Frelek
Bardzo dokładna, szczegółowa i przejrzyście wpisana Mapa Pamięci komputera Commodore 64! Doskonała pozycja, przydatna szczególnie dla koderów! Oprócz wersji HTML dostępna jest także spakowana, bogatsza wersja mapy w języku angielskim.

Podstawowe polecenia monitora

Autor: Commodore & Amiga
Osoby chcące programować lub modyfikować programy w języku wewnętrznym znajomość poleceń monitorów jest po prostu niezbędna. Przedstawiam wszystkie podstawowe polecenia monitora. Przeszukiwanie pamięci, zamiana komórek itd.

Lista Rozkazów Procesora 6502

Autor: Tomasz "TSD" Dzierkowski
Przeogromna baza przedstawiająca wszystkie opublikowane rozkazy procesora 6502. Niestamowita gratka dla maniaków Assemblera.

Co wybrać: Monitor czy Assembler?

Autor: Tomasz "TSD" Dzierkowski
Czy takie porównanie jest w ogóle możliwe? Poniższy artykuł będzie próbą oceny obu platform. Nasz znakomity koder - TSD - opisuje monitor i asembler, udostępnia programy pomocnicze w kodowaniu, ilustruje screenami. Uważa, że oba programy są warte uwagi. A dlaczego? Podsumowanie i opis - tutaj.

Monitor - czy są lepsze narzędzia?

Autor: Literatura: Krzysztof Gajewski, Bogusław Radziszewski
Co to jest monitor? Czy istnieje jakieś lepsze narzędzie od monitora? Pierwszym usprawnieniem programowania w języku maszynowym jest opracowanie języka pomocniczego, nazywanego asemblerem. Zalicza się go do języków symbolicznych. Co wymyślono lepszego? Jak to wykorzystać?

Opis Turbo Assemblera

Autor: Maciej "Mike" Michalski
Bardzo wyczerpujący, dokładny i kompletny opis samego Turbo Assemblera, jego poleceń, znaków i klawiszy funkcyjnych. Niesamowita gratka dla koderów! Znajomość Turbo Assemblera to dziś podstawa, aby zacząć cokolwiek porządnego zakodować! Instrukcja obowiązkowa!

Robbo - jak to działa?

Autor: Tomek "Scrap" Michniewicz
Tomek Michniewicz przygotował gratkę dla wielbicieli gier! Cały opis rozprawia się tylko z jedną grą powstałą na Commodore 64 - Robbo. Artykuł przede wszystkim pozwoli Wam na zmianę podczas gry liczby żyć, czy nieskończonej amunicji. Na pewno wielu osobom będzie to potrzebne w przejściu niejednej planszy :). Oczywiście nie dodajemy sobie żyć poprzez zwykłe cheaty, ale - jak przystało na koderów - grzebiemy w środku programu i rozgryzamy go od środka.

RIPowanie SIDów

Autor: Maciej "Aze" Kubiak
Wielu z Was często chciało "wycisnąć" z gry czy magazynu muzykę, która Wam się bardzo spodobała. Na przeszkodzie stał jednak język programowania i zwykła nieznajomość "sztuczek" pomocnych w wyciąganiu SIDów z kodu. Dzięki pracy Aze`go, możecie od teraz przekonać się, że wyjmowanie muzyczek wcale nie jest takie trudne, a niekiedy potrafi być nawet wciągające ;-).

Zastosowanie NMI

Autor: Janusz Dąbrowski
Programista z firmy LK Avalon - Janusz Dąbrowski, przedstawia najpopularniejsze (i najlepsze) rodzaje zastosowań przerwania NMI. Klawisz Restore, panowanie nad nim i same listingi programów.

Action Replay - tajemnice cartidge'a

Autor: Tomasz "TSD" Dzierkowski
Nazwa Action Replay kojarzy się zapewne każdemu użytkownikowi C64 z czymś wyjątkowym. Producent tego zmyślnego urządzenia nie przeczuwał prawdopodobnie nawet zamieszania, jakie wywołało ukazanie się tego "cudeńka" na rynku - a potem w zacisznych domowych pieleszach, pierwszych domorosłych crackerów. Moduł Action Replay utożsamiany jest z tym wszystkim, czego brakowało nam w oryginalnym Commodore 64. Czy jednak jest aż taki idealny? Opis różnych wersji AR, mity o cartridge'u i charakterystyka.

Intro od środa

Autor: Tomek "Scrap" Michniewicz
Czy próbowaliście kiedykolwiek przyjrzeć się popularnym wstawkom przed wieloma grami - introm? Nie mieliście ochoty rozgryźć tego programu, zobaczyć kod "od wewnątrz"? Nadarza się okazja, by właśnie teraz spróbować własnych sił, pobawić się na prostym przykładzie Assemblerem, od razu ucząc się tego języka. Autor prowadzi Was krok po kroku, wskazuje, podpowiada.

Notery

Autor: Tomek "Scrap" Michniewicz
Czym jest Noter? Inaczej nazywany też text-writerem, notemakerem itd...? Zapewne nieraz spotkaliście się z tym programem, używaliście podczas korespondencji z innymi maniakami C64. Poznajmy bliżej te malutkie, ale bardzo przydatne programy bliżej :-)

REU - Rozszerzenie Pamięci

Autor: Tomasz "TSD" Dzierkowski
REU - Ram Expansion Module, to dodatkowa pamięć dla komputerów Commodore - modeli 64 i 128. Jak mówi pewne stare przysłowie: "pamięci nigdy nie za wiele", warto przyjrzeć się dokładniej.

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek