Jako że pozostał już niecały miesiąc do kolejnej edycji imprezy RetroKomp (przypominamy:
13-14 października), mamy więc dla Was kolejne wiadomości. Na początek – kolejna porcja informacji o planowanych wykładach.
Piotr
„Kroll” Mietniowski zaproponował nam wykład pt.
„Przegląd magazynów dyskowych dla komputerów Atari ST/STE/Falcon, z polską demosceną w tle”. Wykład dotyczy wszystkiego co jest związane z demosceną Atari 16 i 32-bitowych i zostanie oparty o przegląd magazynów dyskowych. Jest to ważna i interesująca część wszystkiego co kryje się pod słowem „demoscena”. Jej historia sięga początku lat 90. ubiegłego stulecia, kiedy to światło dzienne ujrzał pierwszy magazyn dyskowy wydany na wspomniane maszyny. Prezentacja ta będzie połączeniem dwóch wykładów o demoscenie, które odbyły się w br. roku na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach projektu badawczego „Twórcze programowanie. Laboratorium”, będącego częścią programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy program Rozwoju Humanistyki” w latach 2016-2019.
Koledzy
V-12/Tropyx i Teh Kain chcą w sposób praktyczny
zachęcić wszystkich do własnych prób programowania małych gier na sprzęcie 8-bit, wykorzystując do tego
Commodore 64 i jego BASIC oraz legendarne komendy
PEEK i
POKE. Jak się okaże, dzięki nim można naprawdę wiele zdziałać, np. w czasie wykładu – napisać małą grę, być może na kolejny konkurs GameDev.
Kolega
Teh Kain wystąpi również z prezentacją dla zaawansowanych programistów Amigi, gdzie podejmie mało znaną a bardzo istotną tematykę allokacji slotów DMA, współdzielenia magistrali pomiędzy procesor i resztę układów specjalizowanych, przypisane priorytety dostępu urządzeń (Audio, Sprite'y, Dysk, Wyświetlanie), itp. Materiały na ten temat są dość skąpe i mocno rozproszone, więc jest to duża okazja do powiększenia swojej wiedzy o tym jak naprawdę działa Amiga od środka.
Kolejny ciekawy wykład zaproponował
Kaz: „Najważniejsza książka o Atari w historii”. Będzie to opowieść o książce, która wpłynęła na kształt komputeryzacji w Polsce. Pierwszy polski podręcznik o programowaniu, dostępny dla setek tysięcy osób. Podręcznik, który podbijał sprzedaż Atari w Pewexie, jedna z najbardziej "piraconych" pozycji na giełdach.
Oczywiście, po wykładach i koncercie planujemy
„Noc z demosceną” z wielu platform 8/16/32bit, oczywiście tylko z „real HW”.
Przypominamy również o tegorocznym finale RetroKomp Game-Dev Compo, prosimy o nadsyłanie informacji o projektach, na zasadach takich samych jak w poprzednich latach (potrzeba dostarczenia informacji podstawowych o projekcie, zespole tworzącym, sprzęcie, screenshotów i filmu z rozgrywki). Możemy też ujawnić planowane
atrakcyjne nagrody w RK Game-Dev Compo, oczywiście od niezastąpionego Lotharka:
1. W-Hydra: 16 pozycyjny, automatyczny przełącznik wejść SCART, z separacją galwaniczną (
https://lotharek.pl//productdetail.php?id=149)
2. MIST FPGA Computer: programowalny sprzęt, który po zaprogramowaniu swego rdzenia może zostać jednym z wielu modeli retrokomputerów lub konsol (
https://lotharek.pl//productdetail.php?id=45)
3. Mini Hydra: 5 pozycyjny, automatyczny przełącznik wejść SCART, z separacją galwaniczną (
https://lotharek.pl//productdetail.php?id=159)
Na koniec nieco smutniejsza informacja. Otóż do końca tego roku, goszcząca nas od lat Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury musi opuścić swój dotychczasowy budynek i przenieść się w… jeszcze nieustalone miejsce. Oznacza to, że 7. edycja spod znaku RetroKomp (i LOAD ERROR) będzię ostatnią w tym bardzo lubianym przez nas miejscu. Możliwość takiego obrotu spraw była nam znana od jakiegoś czasu, choć prawdę mówiąc myśleliśmy, że uda się jeszcze przeprowadzić RKLE 2019 (takie były plany ustalone z SM GAK), jednak inwestor przejmujący teren od miasta niestety „przyspieszył działania”. Na osłodę pozostaje nam napisać, że mamy pewną wstępną propozycję zorganizowania podobnego zlotu w innej lokalizacji w Trójmieście i na pewno możliwość tą sprawdzimy.
Tak więc
zapraszamy na ostatnią edycję zlotu RetroKomp, w gościnnych progach SM GAK. A jak było w latach poprzednich oraz czego można spodziewać się i w tym roku – pokazuje kolejny filmik promocyjny przygotowany przez Cichego/RKLE Team.
https://youtu.be/3SYBclugvPk