SIDSTATION

Ku uciesze fanów muzyki elektronicznej tworzonej na prawdziwych syntezatorach mam zaszczyt przedstawić urządzonko o nazwie SIDSTATION – cóż to takiego? Ano – jest to 6581 obudowany kilkoma innymi układami scalonymi które w harmonicznym połączeniu pozwalają wyciągnąć ze starego SIDa więcej niż kiedykolwiek. W momencie gdy piszę te słowa nowiutki syntezatorek kosztuje „zaledwie” 580 dolarów amerykańskich.  Synteraztor produkuje szwedzka firma Elektron – można go bezproblemowo zamówić przez internet (link: www.sidstation.com). Tylko ta cena… argh… Możliwości syntezatora są bardzo podobne do tych jakie oferuje standardowy C64 ale są one łatwiejsze do wykorzystania – pokrętełka i przełączniki są przyjemnijesze w obyciu niż programowanie SIDa czy trackowanie.

Charakterystyka Sidstation :

 • „Oryginalny , wspaniały dźwięk którego nie zasłyszałeś nigdy wcześniej”
  jest cytat ze strony www.sidstation.com – jeśli nie wierzysz udaj się tam i odsłuchaj dostępne MP3 (jest ich całkiem sporo).
 • Obsługa MIDI (3 gniazda DIN5)
  syntezator może być kontrolowany przez różne instrumenty MIDI (np. klawiatury) lub kartę dźwiękową w PC.
 • chip odpowiedzialny za dźwięk – MOS6581
 • aluminiowa obudowa (wymiary: 24 na 20cm, 7cm wysokości)
  (limitowana seria Ninja sprzedawana była w czarnej obudowie)
 • wyświetlacz LCD (2 rzędy po 16 znaków)
 • wejście dźwięku – jack 1/4″ – dźwięk filtrowany przez SID
 • wyjście dźwięku – jack 1/4″
 • system operacyjny SidStation OS
 • modulator LFO
 • Reszta właściwie nie odbiega od oryginalnego SID.

  Sidstation to syntezator kontrolowany przez MIDI. Nie jest on zwykłym syntezatorem jaki można kupic w każdym sklepie muzycznym. Został on wykonany dla muzyków chcących korzystać z dobrodziejstw niepowtarzalnego dźwięku , a taki zapewnia 6581. Ten układ scalony został przez 20 lat doszczętnie rozpracowany i na tym bazuje SIDSTATION OS – zawiera on 20.000 linii kodu w assemblerze które tchną życie w ten kawałek materii.

  Niestety – produkcja SIDSTATION nie będzie wieczna ze względu na ograniczoną ilość fundamentów urządzenia – krótko mówiąc firma ma wyczerpujący się zapas SIDów.

  Na stronie domowej SidStation znajduje się także mod do znanego programowanego syntezatora – Rebirth`a. Firma myśli również o ludziach których nie stać na SidStation i szereg klawiatur , wzmacniaczy, kolumn etc. potrzebnych do wydobycia i usłyszenia dźwięków SidStation.

  Urządzenie to jest naprawdę warte uwagi. Mimo iż ma ono faktycznie mało wspólnego z Commodore 64 jest na pewno przykładem że ten komputer wywiera wpływ na dzisiejszą muzykę.

  W lutym 2000 roku szok w Europie wywołała grupa Zombie Nation kawałkiem `Kernkraft 400` (stworzonym właśnie na Sidstation) , który był po prostu dobrze wykonanym coverem muzyki Davida Whittaker`a do gry Lazy Jones z roku 1984(!) (nazwa pliku (HVSC): lazy_jones.sid , subtune #21)

  Także Bomfunk MC`s przyznał że używa urządzeń dźwięko-commodoro-podobnych by uzyskać niepowtarzalne brzmienie. sprawdziło się to – `Freestyler` był na szczytach list przebojów.

  SID… był, jest i będzie.

  Życzę wszystkim muzykom takiego syntezatora!

  Raf/Samar (artykul był pierwotnie opublikowany w Uncover, 2003r).

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *