Raf vs Commodore 1581

 

Witajcie, wierni czytelnicy C64Power. Ponieważ dawno nie było tu dobrego artykułu, skusiłem się aby przypomnieć sobie jak działa język ojczysty

 

 

Na stację dysków 1581 prędzej czy później natknie się każdy fan komputerów Commodore. O ile jej przydatność w roku pańskim 2011 stoi pod niemałym znakiem zapytania (są w końcu alternatywy takie jak SD2IEC, 1541 Ultimate…) nie oznacza to, że nie można skorzystać z poczciwych dyskietek 3.5’’ 🙂

 

Stacja którą posiadam została zakupiona w kwietniu 2011 na aukcji internetowej. Urządzenie miało rozerwaną obudowę (gdzieniegdzie jeszcze nie znają śrubokrętów) i rozbebeszony mechanizm stacji dysków, sprzedawane było w stanie nieznanym, ale nie przestraszyłem sie tego faktu gdyż wtenczas posiadałem komplet scalaków do 1581 (poza WD1770/WD1772, ale później i on mi wpadł w ręce 😉 ), ponadto miałem również stację dysków do Amigi 500, 100% identyczna jak ta, stosowana w 1581. W stacji brakowało też kilka śrub i urwany był jeden ze „słupków” na śrubę, ale wszystko udało się posklejać i po dobraniu odpowiednich śrub – skręcić.

 

Stacja dysków od razu po włączeniu zgłosiła się prawidłowo po próbie dostępu przez C64, co mnie ucieszyło niezmiernie – miałem pewność, że ogół elektroniki jest sprawny. Po podłączeniu Amigowej stacji jednak nie mogłem sformatować dyskietek DD (nie wiem, czy to lekki defekt stacji czy może tak ma być, podczas dyskusji na #c-64 Groepaz twierdził, ze jego egzemplarz formatuje jak leci…). Rozpocząłem poszukiwania oprogramowania, które mogło by pomóc formatować dyskietki oraz przenosić dane miedzy PC a stacją dysków.

Wśród programów można wymienić:

 

– Star Commander : Odpada – brak obsługi turbo.

 

– Big blue reader (http://www.sogwap.net/sogwap/bbr_features.htm) – komercyjny, już niedostępny.

 

1581-Copy, version 0.54 , autorstwa Wolgang’a Meser’a – program ten pracuje tylko pod prawdziwym DOS. Ostatecznie nie testowałem go dokładnie, gdyż na stronie autora (http://www.d81.de/) znalazłem link do kolejnego programu 😉 . Kopier Wolfganga współpracuje też z napędem FD2000 firmy CMD (podobno w Polsce jest przynajmniej jeden posiadacz tej stacji :P)

 

Omniflop/Omnidisk – bingo. Ten pakiet (http://www.shlock.co.uk/Utils/OmniFlop/OmniFlop.htm) umożliwia bezproblemowe formatowanie, a potem przenoszenie obrazów różnej maści dysków na dyskietki 3.5’’ w stacji PC. Znajdziemy zarówno formatowanie dyskietek dla 1581 jak i zapisywanie/odczytywanie obrazów d81. Program ten wymaga instalacji specjalnego sterownika do kontrolera stacji dysków, który daje programowi bezpośrednią kontrolę nad pracą mechanizmu. Transfer danych z PC na dyskietkę ogranicza się do utworzenia własnego obrazu d81 (dla testu można pobrać też np. 69 Positions wydane przez Vulture Design, http://csdb.dk/release/?id=45031 , działa z 1541/71/81 oraz sd2iec), sformatowaniu dyskietki 3.5’’ (w przypadku 1581 musi to być dyskietka DD) oraz zapisaniu obrazu d81. Operacja formatowania jak i zapisu trwa po około 60 sekund każda. Nie testowałem pakietu dla Windows x64. Na liście jest bardzo dużo formatów i nieco trudno odnaleźć właściwy, czyli: 80/2/10×512 cbm1581 800kB.

 

Obraz d81 można przygotować pod emulatorem VICE, przy użyciu programu Dirmaster/style (niestety tworzy on obrazy błędnie! Fałszywie podejrzewałem, że stacja szwankuje 😉 ) oraz 64Copy (godny polecenia, tyle że jest to program dla DOS, więc nie uruchomimy go w Windows x64 – aczkolwiek ja sobie radziłem DosBox’em). Star Commander również umożliwia przygotowanie obrazu, ale nie próbowałem go użyć do tego celu – 64Copy w moim subiektywnym odczuciu jest wygodniejszy.

 

W zasadzie mógłbym na tym poprzestać… ale że jestem człowiekiem dociekliwym, pozwoliłem sobie jeszcze na zamianę mechanizmu FDD – z użyciem typowego mechanizmu HD (standardowej “pecetowej” stacji) tak, aby zadziałała w 1581 (nie będę tutaj opisywał co i jak, w Internecie wystarczy poszukać “stacja od peceta do amigi” albo zajrzeć tu: http://eab.abime.net/showthread.php?t=30944, sam korzystałem z takich poradników – zmodyfikowałem w każdym bądź razie samą stację, nie używałem kabli adaptujących czy modyfikacji płyty głównej elektroniki stacji) – wprawdzie front stacji nie pasuje i musiałem frontowy dekielek odłożyć na bok (nie miałem i nie mam zamiaru ciąć plastików tak unikatowej stacji). Stacja HD umożliwia pracę z dyskietkami HD zamiast DD (należy zakleić (p)otwór gęstościowy 😉 ) sformatowanych jednak jako DD (stacja ta po prostu “nie zna” większych dyskietek, a nie było dotąd śmiałków chętnych do zmodyfikowania stacji celem natywnego wsparcia dwukrotnie pojemniejszego nośnika). Zdobycie nowych dyskietek DD jest właściwie niemożliwe, natomiast fabrycznie zafoliowane HD wciąż są (jeszcze) dostępne w handlu.

 

Po lewej stronie mechanizmu zostało jeszcze trochę wolnego miejsca…. w tę lukę trafił przyklejony klejem polimerowym przełącznik do.. Jiffy DOS 🙂 używając flasha z uszkodzonej płyty głównej do PC zrobiłem sobie 2x ROM – standardowy oraz Jiffy. Oryginalna kość ROMu zachowałem. Ponieważ jest to wczesna 1581 z 1987 roku, był tam stary ROM w pierwszej, zabugowanej wersji. We flashu umieściłem oczywiście wersję nowszą, co jest o tyle istotne, że oryginalna wersja prowadziła do utraty danych na dyskach.

Reasumując… fajna i szybka zabawka, szczególnie w trybie Jiffy, ale trudno znaleźć oprogramowanie będące w stanie wykorzystać potencjał tej stacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *