Pole Position

Ta gra jest stara jak same komputery. Bodajże pierwsze prawdziwe wyścigi samochodowe z widokiem z tyłu samochodu! Oto proszę państwa – Pole Position – gra legenda!

Gra ze stajni Namco, wydana przez samą Atari (i to na Commodore!) to jedna z wielu gier, która została zapisana do „Księgi Wieczystej” największych gier ludzkości.

Sprawa jest banalna. Kierując samochodem wyścigowym (coś w rodzaju formuły), musimy dojechać do mety pierwsi lub w ścisłej czołówce. Do wyboru mamy trochę opcji – praktyka, mistrzostwa, zwykłe wyścigi itd. Możemy też zmieniać ilość okrążeń, jaką chcemy pokonywać. Wszystko przy pomocy paru klawiszy (F1, F3, F5).

Jak wspomniałem gra jest banalna. Pierwszy wyścig: na ekranie szara droga z pasami, zielona trawka wokół i krajobraz we tle. Na dodatek dźwięki aż śmieszne. Mimo to, całość ma niepowtarzalnie cudowny urok, dzięki któremu chce się w to zagrać! Włączając tą grę pierwszy raz po kilku latach grałem w nią dobre kilkadziesiąt minut! Grafika nie zaskakuje (samochody ledwo przypominają samochody), dźwięk jest wręcz okropnie śmieszny, ale to wszystko [razem z cudowną grywalnością] właśnie sprawia, że gra ma wspaniałego ducha.

Pole Position to zaczątki wyścigów komputerowych. Jeśli jesteś PC-towym maniakiem, ta gra Ciebie z pewnością nie zainteresuje. Jeżeli natomiast czyta to człowiek, który kiedyś miał C64 czy Atarynkę – musi powrócić do tej gierki! Odlot gwarantowany!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *