Platoon

Wietnam. Wojna będąca wynikiem zupełnie nieprzemyślanej polityki USA. Pokaz siły. Niewyobrażalne straty po obu walczących stronach. Tysiące żołnierzy wysyłanych do dżungli. Śmierć.

Właśnie powyższym optymistycznym akcentem postanowiłem rozpocząć opisywanie gry Platoon, w której gracz wciela się w dowódcę oddziału pięciu żołnierzy zagubionych w dżungli pełnej bezlitosnych i przebiegłych Wietnamczyków. Zadanie jest proste – należy wyprowadzić z tego piekła żołnierzy całych i zdrowych i przy okazji dokopać kilku Żółtkom. Gra podzielona jest na pięć poziomów. W celu ułatwienia Wam grania opiszę poniżej każdy z nich.

Poziom 1. Przedzieraj się przez dżunglę, omijaj pułapki i przede wszystkim nie szczędź amunicji. Uważaj – cztery trafienia i tracisz jednego człowieka. Na szczęście można grać piątką żołnierzy wymiennie. Dbaj również o morale i bacznie pilnuj ilości amunicji. Przeszukuj ciała zabitych. Możesz przy nich znaleźć wiele przydatnych przedmiotów. W dolnej części planszy znajdziesz ładunki wybuchowe, którymi później wysadzisz most. Znajduje się on w północno – wschodniej części obszaru. Po wykonaniu wspomnianego zadania udaj się do wioski (na północ od mostu). Znajdź mapę oraz pochodnię, po czym w przed ostatniej chacie zejdź do podziemi.

Poziom 2. Sieć tuneli. Działaj szybko i zdecydowanie. Partyzanci nie mogą być szybsi od Ciebie. W pokonywaniu drogi bardzo przydatna okaże się mapa. Zbierz 2 paczki flar i kompas. Wyjście znajduje się w południowo – wschodnim krańcu mapy.

Poziom 3. Noc. Po wyjściu z tunelu musisz przenocować. Jednak nie jest to takie proste. Znajdujesz się przecież w obcym kraju, na zupełnie nieznanym terenie. Sprawę noclegu komplikuje fakt, że wszędzie mogą się czaić żołnierze Vietkongu. Na tym poziomie przydatne będą flary, które rozświetlą czarną jak smoła noc i pomogą zlikwidować stanowiska Wietnamczyków. Jeśli przetrwasz do rana – wyruszasz w dalszą drogę.

Poziom 4. Dżungla. Marsz jest ciężki i wyczerpujący. Twoje zadanie jest jednak bardzo proste. Musisz szybko posuwać się coraz to głębiej w dżunglę i strzelać do wszystkiego co się rusza. Drogę wskaże Ci kompas

Poziom 5. Sierżant Barnes. Gościu jest delikatnie mówiąc niezrównoważony, a przy tym uważa, że nie powinieneś wrócić żywy do domu. Nie pozwól się zabić. Rzucaj w okop Barnesa granatami (masz je przed sobą w skrzynce). Pięć trafień i koleś wylatuje w kosmos, a Ty wskakujesz do helikoptera i wracasz do domu …

Platoon to gra, która przypomina tragiczne wydarzenia wojny w Wietnamie. I taką rolę przede wszystkim powinna pełnić. Przy okazji daje możliwość postrzelania sobie i uratowania amerykańskich żołnierzy (jeśli oczywiście kogoś to rajcuje). Niesamowity klimat gry Platoon tworzą przede wszystkim bardzo dobry dźwięk i muzyka. Malutki minus za grafikę, szczególnie na dwóch ostatnich poziomach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *