Główne okno programu SidPlay

Opis programu SidPlay

Program SidPlay został napisany przez Michaela Schwendta. Dzięki temu cudownemu (a jakże!) i zarazem malutkiemu programowi możemy odsłuchiwać nasze ulubione muzyczki z Commodore 64 na PeCecie! Tak! Teraz jest to możliwe i to w normalny sposób – z Windowsa!

Główne okno programu SidPlay Po uruchomieniu programu ukazuje nam się ekran taki jak na screenie obok. Na górze oczywiście pasek tytułu muzyczki.

Poniżej menu File (Pliki), View (Widok), Settings (Ustawienia) i Help (Pomoc).

Jeszcze niżej pokazany jest (w pierwszej) linijce tytuł odtwarzanego właśnie utworu, następnie autor utworu, jeszcze niżej prawa autorskie (copyright) i na końcu informacja o ilości muzyczek upchniętych w jednym pliku. Standardowo jest jedna muzyczka na 1 plik, ale (dotyczy to szczególnie muzyczek z gier na C64) może ich być więcej. Wtedy suwakiem () można odsłuchiwać kolejne.

Ostatnia część okna programu przedstawia czas, przez jaki odtwarzany jest aktualny utwór, niżej opcje Stop, Pause (pauza), Previous i Next. Te dwa ostatnie dotyczy właśnie przestawiania utworów na poprzednie/kolejne, jeżeli takowe znajdują się we wgranym pliku.

Jest jeszcze jedna część, a mianowicie Speed (obok czasu i opcji sterowania). Możemy zmieniać prędkość utworu (x1-normalna, x2-podwójna i x4-poczwórna oczywiście). Te dwie ostatnie są raczej rzadko używane, ale jeśli usłyszymy, że odtwarzana właśnie muzyczka jakoś wolno chodzi, to radzę włączyć właśnie wtedy prędkość x2 lub x4. W menu Download, gdzie nagrałem trochę zaków (muzyczek), jest też parę o podwójnych bądź nawet poczwrórnych prędkościach!

Menu FILE

Po otwarciu tego menu, mamy dostępne opcje: Open (otwieranie pliku), Save as…(zapisanie wcześniej wgranego pliku jako…), Conversion (służy ta opcja do zmiany rodzaju pliku (np.z .dat na .sid czy odwrotnie). Potem jest Properties… (informacje o wgranym pliku takie jak na przykład prędkość, start zaka (przeważnie $1000), no i Exit (wyjście z programu).

Menu VIEW

Tu po otwarciu widzimy takie opcje:

Mixer – ciekawa funkcja, gdzie możemy regulować głośność każdego z odtwarzanych kanałów Sid’a (przypominam, że C64 ma ich 3 +jeden filter). Można włączyć Surround i jeszcze kilka fajnych rzeczy.

Filter – raczej mało słychać zmiany, jakie w nim ustawiamy (filtrach), ale jak ktoś chce można pokombinować. Na szczęście można przywrócić domyślne ustawienia (Default).

Directory – Based UI – z domyślnego katalogu (do którego wcześniej należy przejść) można od razu uruchamiać interesujące na pozycje…

Playlist – Playlista (czyli lista ulubionych utworów). Ukazuje się lista i poprzez kliknięcie można dany utwór od razu uruchomić. Jeśli jeszcze jej nie stworzyliśmy, to można przejść do menu edycji (przez kliknięcie Edit) i potem najeżdżając na dany utwór pobierać go do Playlisty (poprzez wciśnięcie Add). Można też od razu przenieść wszystkie (Add All), usunąć utwór z Playlisty (Remove lub Remove All – usuwa wszystkie). Gotową playlistę można zapisać gdzieś na dysk (Save) i potem wgrać (Load). Jeśli w Playliście wszystko już zrobimy, klikamy na Done…

Menu SETTINGS

A tu znajdują się opcje następujące:

Play… – Tu możemy ustawić jakość odtwarzania utworów – od 11025 Hz do aż 44000 Hz! 8 lub 16 bitów, stereo/mono. Proponuję wszystko ustawić na maxa, jeśli oczywiście nasz komputer to udźwignie :). Ale nie powinno być kłopotów. Te muzyczki z Komcia zajmują przeważnie do 5 KB…

Wav… – Tu właściwie to samo, radzę też ustawić wszystko na maxa…

Emulation – rodzaj emulacji (komodorka), system PAL czy NTSC (drobne różnice w częstotliwościach komputerów, a więc i z szybkością). U nas w Polsce oczywiście PAL, jakby ktoś nie wiedzał ;).

Directory UI – ustawiamy właściwości takie jak np. czy program ma wyświetlać długie czy krótkie nazwy utworów itepe…

Extensions – ustawione formaty muzyczek, jakie mają być obsługiwane przez SidPlay’a. Radzę nie zmieniać :).

Device – czyli przez co ma odtwarzać dźwięk SidPlay. Jeśli ktoś ma 15 kart muzycznych w komputerze, to może sobie pozmieniać…

Menu HELP

No… tu tylko jest About…, gdzie można się dowiedzieć troszkę o autorach programu, e-maile itd…

Teraz mała porada dla ludzi, którzy chcą, aby np. po naciśnięciu na plik z jakąś muzyczką (np.z rozszerzeniem .sid) program SidPlay domyślnie się uruchamiał i włączał daną muzysię (o ile już sobie tego nie włączyli):

1.Klikamy dwa razy na jak na normalny program do uruchomienia.
2.Pojawi się okno z pytaniem, jakim programem uruchomić ten plik. Wybieramy Inny i szukamy naszego SidPlay’a. Wciskamy OK. Teraz zaznaczamy, że chcemy, aby Windows zawsze otwierał te pliki z SidPlayem .
3.Gotowe! Potwierdzamy OK i program SidPlay powinien automatycznie uruchomić tą muzysię… Jeżeli tak się nie stanie, to ja jestem Matka Boska ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *