Oil Imperium

Jeśli kiedykolwiek chcieliście wcielić się w rolę prezesa wielkiego koncernu naftowego to teraz macie niepowtarzalną okazję, aby to zrobić. Oczywiście dzięki grze Oil Imperium.

Można powiedzieć, że jest to gra ekonomiczno – strategiczna, której celem jest prowadzenie odwiertów i sprzedaż ropy na całym świecie. Nie jest to jednak do końca prawdą, gdyż opcje gry nie ograniczają się tylko do tego.

Na początku należy wybrać ilość graczy (1-4), logo i nazwę koncernu, jedno z czterech rodzajów biur (różnią się tylko wyglądem) oraz cel gry, którym może być na przykład doprowadzenie do ruiny pozostałych firm lub też uzyskanie jak największego dochodu po trzech latach działalności.

Centrum dowodzenia firmy to oczywiście nasze biuro. To właśnie tutaj zapadają decyzję dotyczące polityki naszego koncernu. Po obu stronach ekranu widnieją ikonki. Są to: mapa świata, komputer, gazeta, teczka, telefon oraz szuflada. Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić to odpalić komputer i zakupić obszar, na którym chcemy wydobywać ropę. Wcześniej można skorzystać z raportu ekspertów, który powie nam ile za dany obszar trzeba zapłacić, jakie są miesięczne koszty utrzymania i ile baryłek ropy jesteśmy wstanie z stamtąd wydobyć. Po zakupieniu obszaru i otrzymaniu koncesji musimy dowiercić się do ropy. Można wynająć ekipę, ale będzie to dosyć drogie, lub zrobić to samemu. Gdy już mamy wszystko gotowe musimy kupić zbiorniki, w których przetrzymywana będzie ropa. Później trzeba tylko czekać, aż będziemy mieli wystarczającą ilość ropy, aby opłaciło nam się ją sprzedać i zrobić to. Może się zdarzyć, że przy większych transakcjach będziesz musiał sam układać rurociąg, aby twoja ropa została kupiona. :).

Co jakiś czas dzwoni telefon, który informuje nas o kontraktach na dostawę ropy lub też o pożarach pól naftowych oraz wysadzeniu w powietrze zbiorników z ropą. Jeśli to właśnie na Twoim polu naftowym wybuchnie pożar to kliknij ikonkę teczki. Masz teraz do wyboru: albo wynająć fachowca: Teda Redhair’a (jest to oczywiście droga impreza) albo samemu polecieć na miejsce zdarzenia i ugasić pożar.

Dzięki mapie świata wiemy, kto i gdzie ma swoje wieże i platformy wiertnicze. Komputer służy nam przede wszystkim do zawierania transakcji. Warto również czytać gazetę, która ukazuje się codziennie, aby móc śledzić wydarzenia na rynku paliw. Szuflada to miejsce, gdzie możemy sprawdzić bilans firmy oraz załatwiać brudne interesy. Możemy wynająć detektywów, którzy będą przeciwdziałać próbom sabotażu ze strony innych kompanii, bądź sabotażystów, którzy mogą podpalać pola naftowe, rabować banki przeciwników, szantażować agentów handlowych oraz wysadzać zbiorniki z ropą. Wynajęcie tych ostatnich jest dobrym sposobem na zniszczenie przeciwników. Trzeba jednak uważać, aby nie zostali oni złapani, gdyż wtedy sprawa trafi do sądu i można stracić od jednego do trzech pól naftowych.

To tyle na temat samego grania. Tylko tyle, bo to recenzja, a nie opis, ale jeśli będziecie mieli jakieś problemy to piszcie. Chętnie pomogę.

Dźwięku w grze jest niewiele (tylko w trakcie sekwencji zręcznościowych), ale właściwie to dobrze, bo nie jest on wcale potrzebny. Grafika jest zrobiona na przyzwoitym poziomie, ale również nie jest to element, na który warto zwracać szczególną uwagę. W tego typu grach najważniejsza jest miodność, a w przypadku Oil Imperium jest to 100%.

Oil Imperium to gra nietypowa. Łączy elementy gry strategicznej (prowadzenie firmy) z elementami zręcznościowymi (wiercenie, gaszenie pożaru i układanie rurociągu). Dzięki temu jest ona bardzo atrakcyjną ofertą dla wielu graczy i gwarantuje długie godziny wspaniałej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *