Niedziela Cudów

Niedziela Cudów jest grą, polegającą na prowadzeniu drużyny piłkarskiej. Wcielasz się w postać managera drużyny i odpowiadasz zarówno za sukcesy osiągane przez nią, jak i za stan twojej kasy. Podczas gry używamy wyłącznie klawiatury. Większość opcji uruchamiamy używając jednego klawisza. Po uruchomieniu programu okazuje się plansza tytułowa. Do właściwej gry dostajemy się naciskając Spację. Grę rozpoczynamy od wyboru klubu, który mamy zamiar prowadzić. Do wyboru mamy wszystkie drużyny 1 ligi polskieg sezonu 1993/1994. Drużynę wybieramy podając jej numer. Wybór potwierdzamy klawiszem Return (Enter). Po przeglądnięciu programu rozgrywek bieżącej kolejki dostajemy się do głównego menu gry. Do wyboru mamy następujące opcje:

Kupno zawodników – Do wyboru kilkunastu graczy o różnym poziomie i zróżnicowanej cenie. Wybór któregokolwiek z nich powoduje stopniowy wzrost klasy i formy naszej drużyny.

Sprzedaż zawodników – Operacja odwrotna do poprzedniej, umożliwia poprawę sytuacji finansowej klubu kosztem osiąganych wyników. Należy pamiętać, że w zależności od formy i klasy drużyny kształtują się wydatki na każdy rozegrany mecz, a właściwy cel tej gry polega nie tylko na osiągnięciu pozycji w lidze, ale też na zgromadzeniu jak największej sumy pieniędzy na koncie.

Ceny biletów – Mają znaczny wpływ na kondycję finansową naszego klubu. Należy je kształtować zależnie od aktualnego poziomu drużyny, liczby strzelanych goli i przeciwnika, z którym będziemy grali.

Forma drużyn – Wyświetlenie na ekranie aktualnej formy wszystkich drużyn.

Klasa zawodników – Opcja podobna do poprzedniej. Dwie powyższe opcje pozwalają się zorientować w poziomie, jakie prezentuje drużyna, z którą przyjdzie nam się zmierzyć. Pozwalają też w pewnym stopniu przewidywać wyniki meczów drużyn, których nie prowadzimy, ale których wyniki mogą mieć wpływ na naszą sytuację w tabeli.

Bilans – Wyświetlenie wszystkich najważniejszych danych dotyczących naszej drużyny. Zawartych jest tam również kilka danych statystycznych z bieżącego sezonu.

Wyniki – Ta opcja pojawia się po rozegraniu pierwszego meczu. Przedstawia rozegrane przez nas mecze przypominając: przeciwnika, osiągnięty rezultat i pozycję zajmowaną przez naszą drużynę po meczu. Zaznaczono również, czy graliśmy u siebie, czy na wyjeździe.

Spacja – Powoduje rozpoczęcie meczu. Przedstawiony jest on w uproszczonej postaci. W przypadku gry na własnym boisku podana jest liczba kibiców przybyłych na mecz i suma wpływów uzyskanych ze sprzedaży biletów. U góry ekranu widać upływający czas, poniżej wyświetlone są nazwy zespołów i ewentualne bramki. Po meczu na ekranie widzimy wszystkie wyniki ostatniej kolejki, po czym oglądamy aktualną tabelę ligi. Następnie na ekranie pojawia się harmonogram rozgrywek następnej kolejki i operacje zaczynają się powtarzać.

Należy również pamiętać, że doprowadzenie do straty na koncie 4000000 tysięcy złotych może spowodować koniec naszej kariery. Warto także wiedzieć, że tytuł gry nawiązuje do ostatniej kolejki pierwszej ligi piłkarskiej sezonu 1993/94, zgodnie okrzykniętej przez dziennikarzy jako „Niedziela Cudów”…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *