WAV-PRG #1

Kowersja plików z kasety C64 do PC i odwrotnie

Wstęp

Witam ponownie wszystkich maniaków ośmiobitowego starocia. 🙂 Tym razem, dzięki udostępnieniu softu przez szefa witryny (thnx Luc!), opiszę krótko świetny program do konwersji plików z kasety C64 na dane do emulatora C64 i … UWAGA!… z danych emulatora na piski do C64! Dzięki temu możliwe jest to, co sugeruje tytuł artykułu: Można sobie zarchiwizować kasety z grami, demami i programami na płycie kompaktowej. :-), przegrać swoje najstarsze, zapomniane programy! Zaczynamy!

Jeszcze raz o sprzęcie

Nie będę już smęcił co jest potrzebne do zgrania danych z kasety do PC bo już to pisałem w artykule pt. „Transfer danych z taśmy C64 na PC do wykorzystania w emulatorze.” Dla bardzo niekumatych (resztę proszę o wybaczenie) napiszę tylko tyle, że do transmisji w drugą stronę potrzebny jest ten sam sprzęt, tylko o jeden kabel więcej.

Teraz oprogramowanie

Zaczynamy. Potrzebny nam będzie program WAV2PRG. Jest to prosty, przyjemny, okienkowy kombajn robiący za:

  • – program nagrywający

  • – konwerter C64 => PC (prg, p00, t64)

  • – konwerter PC => WAV

  • – program wytwarzający piski zrozumiałe dla C64

Do tego przyda nam się program do odtwarzania WAVów ale taki z playlistą (np. WinAmp), bo zwykły mamy wbudowany w WAV-PRG.

Do dzieła!

Zaczniemy od początku, czyli najpierw z kasety do PC. Odpalamy WAV-PRG i przechodzimy na pierwszą zakładkę (From C64 to PC). Widzimy tam dwa duże okna do wskazania konkretnego pliku i zawierającego go katalogu oraz kilka opcji.

WAV-PRG #1

Wybierając „Convert from File” – konwertujemy z pliku *.tap lub *.wav nagranego wg wskazówek zawartych w moim wspomnianym już artykule. „Convert from Soundcard”, pozwala nam pominąć tworzenie dodatkowego pliku *.wav i bezpośrednio są tworzone cyfrowe pliki strawne dla emulatorów.

Konwertowanie z C64 do PC „Convert to” – format pliku wynikowego. Najczęściej spotyka się pliki typu *.t64. Jest to jeden duży plik z zapisanymi wszystkimi programami zawartymi na taśmie. Struktura jak na dyskietce – katalog. Bardzo wygodne. Można sobie wybrać również typ *.p00 lub *.prg – dla każdego coś miłego.
Pomiędzy tymi dwoma opcjami widzimy rozwijaną listę o nazwie „Use plug-in”. Do wyboru są standardowo cztery opcje. Nie będę ich opisywał, bo każdy komodorowiec wie co to Kernel a co to Turbo. 🙂 Wybieramy tę opcję, według której mamy nagraną kasetę – najczęściej Turbo Tape a oryginalne gry to: Kernel loader.

Ciekawostką jest to, że do prawidłowego zdekodowania *.wav’a nie musiałem używać opcji „Inverted waveform”, która u mnie była konieczna przy korzystaniu z programu tape64 (poprzedni artykuł).

Ostatnie dwa pola do wypełnienia to: „T64 file name”, czyli nazwa pliku wynikowego t64 oraz „T64 internal name” czyli nazwa wewnętrzna pliku (wyświetlana po „zajrzeniu do środka” emulatorem). Wciskamy OK.

I to tyle o przenoszeniu z C64 na PC. Prawda, że elementarnie proste? 🙂 No i wygodniejsze niż surowy wiersz poleceń.

2. Kilka lat później… Mamy już masę plików *.t64, *.prg lub *.p00. Mamy też ochotę na łezkę wzruszenia przy uruchomieniu prawdziwego, nieśmiertelnego komputera. Komputera z duszą… 😉 No i mamy problem, bo oryginalne kasety ostatni raz przewijaliśmy gdzieś tak ponad pięć lat temu i gry na nich zawarte, delikatnie ujmując, diabli wzięli. 🙁 Nie ma problemu! Mamy przecież program WAV-PRG i zarchiwizowane pliki na CDROMie! Jak to działa? Program na podstawie danych z emulatora tworzy plik dźwiękowy *.wav lub generuje i odtwarza na bieżąco cyfrowy szum zrozumiały dla C64. Piękno tkwi w prostocie!

WAV-PRG #2

Uruchamiamy program WAV-PRG. Na zakładce „From PC to C64” mamy dwa okna – identyczne jak przy zgrywaniu do PC. Mamy do wyboru jeszcze dwie opcje: „Create a loader” – dla osób, które nie mają sprzętowego cartridge’a z Turbo (loader jest tworzony dla każdego programu przeznaczonego do nagrania!) oraz „Inverted waveform”, gdyby C64 nie chciał odczytać prawidłowo naszych nagrań.
Akcja! Wybieramy plik źródłowy i wciskamy OK. Pojawi się okno z prośbą o podanie nazwy (*.p00 i *.prg) lub okno z programami zawartymi w pliku *.t64. I tu niestety przykra niespodzianka. Możemy wybrać JEDEN program. Jeśli ktoś wie jak zaznaczyć więcej naraz – proszę o kontakt!

WAV-PRG #3

Zaznaczamy program do konwersji, podajemy nazwę pliku wynikowego i…

  • Zapisujemy jako plik *.wav w celu ułożenia playlisty lub

  • Przyciskamy „Play sound” i bezpośrednio nagrywamy na kasetę.

Zapis do WAVI tu drobny szczegół: Jeśli chcemy sobie nagrać więcej programów naraz, to musimy przygotować dla każdego z nich oddzielny plik *.wav a następnie za pomocą odtwarzacza z playlistą (np. WinAmp) odtworzyć je w zadanej kolejności. Nie jest to konieczne, ale wygodne – wszakże strona kasety nagrywa się przeciętnie pół godziny!

Nie będę już opisywał jak nagrywamy na kasetę… W wersji skróconej: Po uprzednim prawidłowym połączeniu wciskamy PLAY w komputerze a RECORD w magnetofonie. 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *