Grand Prix Circuit

GPC był jednym z popularniejszych symulatorów F1 dostępnych na C64 w swoim czasie. Mamy tutaj do wyboru 3 samochody: Williams, Ferrari i McLaren. Różnią się one nie tylko wygladem, ale też pojemnością i mocą silnika, ilością przełożeń, momentem obrotowym, itp. I tak np. Ferrari ma najlepsze przyspieszenia na poszczególnych biegach, a McLaren największą prędkość maksymalną. Osobiście polecam jednak Williamsa – mi się go najlepiej prowadzi. Jeśli chcecie bić rekordy i uzyskiwać najlepsze czasy na poszczególnych okrążeniach to potrenujcie na Ferrari, a do uzyskiwania najlepszych osiągów na prostych posłuży wam McLaren.

Gra oferuje 8 tras (Brazylia, Monako, Kanada, Detroit, Anglia, Niemcy, Włochy, Japonia) o różnym stopniu trudności. W opcjach gry mamy do wyboru praktykę, pojedyńczy wyścig oraz mistrzostwa, polegające na przejechaniu wraz z komputerowymi przeciwnikami wszystkich tras po kolei i zdobyciu jak największej ilości punktów. Można także wybrać ilość okrążeń i jeden z pięciu stopni trudności. Od poziomu drugiego wypadnięcie z toru grozi uszkodzeniami, a od trzeciego trzeba już manualnie zmieniać biegi i uważać, aby nie spalić silnika.

W czasie samego wyścigu gracz widzi tor z wnętrza bolidu. Widać deskę rozdzielczą, wszystkie zegary, kontrolki, pasek uszkodzeń, a nawet przekładnię skrzyni biegów. W lewym górnym rogu ekranu znajduje się mapa, w prawym natomiast tabela czasów poszczególnych okrążeń.
W czasie gry można zjeżdżać do pit stopu i zmieniać opony.

GPC być może nie zachwyca grafiką (zakręty widać, ale przeciwnicy jakoś dziwnie się poruszają :)), ale mimo to jest zrobiona na dość wysokim poziomie. Na dźwięk składają się: całkiem dobra muzyka w menu oraz ryk silnika i pisk opon w czasie wyścigu. Mimo wszystko to myślę, że gra jako całokształt jest warta polecenia, i to przede wszystkim ze względu na swą grywalność.

Gra posiada dwa standardy wyświetlania: PAL i NTSC.

KLAWISZE:
S – wł/wył tabeli czasów
M – wł/wył mapy D – widok dźwigni zmiany biegów
A-Z – zmiana biegów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *