Chessmaster 2100

Na C-64 napisano (i pisze się dalej) bardzo dużo ciekawych gier. Można je podzielić na dwie grupy: mniej ambitne (typu bij zabij), nie wymagające od gracza zbytniego wysiłku umysłowego, lecz tylko dużych mięśni i mocnego joysticka, oraz bardziej ambitne, w których do pracy zaprzęgane zostają nie mięśnie, lecz mózg. Taką właśnie ambitną grą jest doskonała szachówka firmy The Software Toolworks Inc. pod nazwą The Chessmaster 2100. Gra została dopracowana pod każdym względem, a bogactwo opcji dostępnych podczas rozgrywek po prostu zatyka.

Po uruchomieniu gry naszym oczom ukazuje się szachownica z poustawianymi figurami. Po lewej stronie umieszczone są dwa zegary, które w chwili rozpoczęcia rozgrywki będą odmierzały czas obydwu graczom.

Figury przestawiamy przy pomocy wskaźnika (mała łapka) sterowanego albo joystickiem, albo klawiszami kursora. Jeżeli wskażemy kursorem na miejsce poza szachownicą i wciśniemy przycisk FIRE, to na ekranie rozwinie się menu główne. Opcje z niego można także wywoływać za pomocą odpowiednich klawiszy funkcyjnych. Oto dostępne opcje:

1. Ustawienie poziomu gry.
2. Ustawienie parametrów gry (np. dźwięk).
3. Usuwanie bądź dodawanie dowolnych figur obydwu graczom, cofanie posunięć itp…
4. Uruchomienie podpowiedzi (komputer nam pomaga).
5. Widok gry: 2D (dwuwymiarowo, płasko), 3D (trójwymiarowo, przestrzennie), WAR ROOM (mała schematyczna szachownica).

Chessmaster 2100 są zaskakująco dobre. Nawet wytrawni szachiści mogą być z nich zadowoleni. Grać można z komputerem, z drugim graczem bądź też przyglądać się jak komodorek gra sam ze sobą. Przyjemnej zabawy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *