Final Cartridge

Cartridge – Final Cartridge

Final Cartridge Jest to jeden z najbardziej popularnych modułów dołączanych do komputera Commodore 64. Najnowszym modelem jest Final Cartridge III. Znakomicie nadaje się do współpracy ze stacją dysków. Umożliwia kopiowanie z kasety na kasetę, z kasety na dyskietkę, z dyskietki na kasetę oraz z dyskietki na dyskietkę, przy czym można jeszcze wybrać, czy będziemy pracować systemie standardowym czy też w systemie Turbo. Po włączeniu komputera na ekranie ukazuje nam się menu, z którego możemy wybrać wskazując strzałką poruszaną przy pomocy joysticka lub klawiszy ruchu kursora) interesującą nas pozycję.

Jedną z ciekawszych możliwości modułu Final Cartridge jest opcja Freezer. Umożliwia ona nagłe zatrzymanie wykonywanego aktualnie programu i zapisanie całej zawartości pamięci na kasecie lub dyskietce. Ponadto cartridge ten posiada bardzo bogate możliwości po wyborze opcji Print czyli przy drukowaniu na drukarce.

Podobnie jak inne moduły i ten posiada zdefinowane klawisze funkcyjne (F1-F8) umożliwiające wspaniałe rozszerzenie języka Basic o wiele nowych funkcji. Moduł ten z uwagi na swoje znakomite możliwości jest bardzo polecany zarówno dla zaawansowanych użytkowników komputera Commodore 64, jak również dla początkujących.

Ogromną zaletą w trakcie pracy z tym programem są tzw.okienka, które wywołujemy z poszczególnych haseł Menu. Ich zaletą jest przejrzystość i możliwość wywołania na ekranie kilku okienek, z których w dowolny sposób wybieramy sobie okienko potrzebne nam w danej chwili. Ciekawą opcją jest w jednym z okienek możliwość ustawienia zegara z bieżącym czasem i ewentualnością uruchomienia funkcji Alarm oraz opcja, która wywołuje na ekranie rysunek kalkulatora z możliwością wykonywania obliczeń.

Final Cartridge wyposażony został także w dwa przyciski realizujące funkcje Reset oraz Freezer. Szczególnie zadowoleni z niego mogą być posiadacze stacji dysków, dla których Final Cartridge jest znakomitym narzędziem do pracy i zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *