Commodore & Amiga - Public Domain

Wszyscy pamiętamy jeszcze dawne czasy, kiedy Commodore się zachwycano. Mieliśmy możność czytania wielu fascynujących miesięczników opisujących jego możliwości, oglądania nowych programów, kupowania ich, bądź kopiowania od kolegii, który zdobył świeży sofcik. Chyba nie trzeba mówić jaką frajdę to sprawiało i zawsze cieszyło każdego. Programy można było zdobyć zewsząd, także popularne gazety komputerowe starały się przemycić pod nasze strzechy jakieś dema, gry i inne ciekawostki zapełniające dyskietki. Chyba pod tym względem najpewniej utkwił w pamięci każdemu z nas magazyn 'Commodore & Amiga'. Tak, tak, to za jego sprawą zamówić lub bezpośrednio kupić można było dyski określane mianem Public Domain, w skrócie PD *). Były to naprawdę wartościowe kompilacje, zważywszy na zawartość. Zawsze otrzymywaliśmy jeszcze ciepłe grafiki, muzyczki i intra z ostatnich zlotów, programy czytelników, gry, kursy programowania itp.

Myślę, że jest to najwłaściwszy moment, aby uruchomić w polskim internecie bazę - archiwum dysków PD. Miejsce, skąd będzie można ściągnąć brakujące egzemplarze, a także podzielenia się swoimi zbiorami z innymi. To bardzo potrzebna i bezcenna inicjatywa, która musiała powstać dla zachowania części historii, bo jak przypomnę - wszystkie archiwalne dyski C&A PD zostały komisyjnie zniszczone po rozpadzie redakcji.

Podjęta współpraca między Filety on-line, a C64 Power ma poprawić tą niekorzystną sytuację. Z powyższego względu, mamy prośbę o pomoc w skompletowaniu brakujących dyskietek. To przyda się nam wszystkim. Wysyłajcie dyski pod adres magazynu C64 Power.

Do powstania projektu przyczyniły się następujące osoby, którym chciałbym złożyć podziękowania: Arkadiusz Wierzbowski, Cobra, Frazes i w szczególności Lucowi.

Reiter (Apidya)

PUBLIC DOMAIN: Programy posiadające status public domain, mogą być używane bezpłatnie i bez ograniczeń. Ich autorzy rezygnują ze swych praw autorskich. Autor może zrzec się swoich praw do oprogramowania, publikując je jako własność publiczną (public domain). Korzystanie z takiego programu nie jest wówczas objęte żadnymi ograniczeniami. Każdy może nim dowolnie dysponować: używać, powielać, rozpowszechniać czy zmieniać. Nie można obdarzyć programu większą wolnością niż czyniąc go własnością publiczną. Cena tej wolności jest jednak wysoka: brak jakiejkolwiek ochrony przed zawłaszczeniem jego zawartości. W szczególności każdy, kto zechce, może bez przeszkód wykorzystywać fragmenty w swoim oprogramowaniu albo wprowadzić poprawki i ulepszenia a następnie sprzedawać tak powstały produkt na warunkach komercyjnych, z restrykcyjną licencją. Stąd też, bardzo niewielu autorów udostępnia swoją pracę jako public domain, zrzekając się absolutnie wszelkiego wpływu na dalsze jej losy.
Tekst zapożyczony z http://republika.pl/abckomputera/ oraz http://republika.pl/imilka/.

Archiwum Commodore & Amiga Public Domain

Począwszy od numeru 2/92 C&A rozpoczęliśmy wydawanie dyskietek dla C-64. Na każdej z nich nagrane były wszystkie programy z danego numeru C&A. Od numeru 11/92 postanowiliśmy rozszerzyć naszą ofertę i oprócz programów publikowanych na łamach, umieszczać na dyskietkach również inne typu Public Domain (każdy może takie programy używać bez ograniczeń) bądź Shareware.

Oto opis zawartości poszczególnych dyskietek:
PD#01, PD#02, PD#03, PD#04, PD#05, PD#06, PD#07, PD#08, PD#09 - dyskietki o tych numerach zawierają wszystkie programy jakie zostały opublikowane na łamach C&A w formie listingów od 2/92 do 10/92.

PD nr 10 - pobierz plik (233 KB)

Oprócz programów publikowanych w C&A 11/92 dyskietka zawiera:
DISK SEARCHER Program ten może być przydatny podczas odszukiwania nieśmiertelności w grach dyskowych. Jego listing oraz opis ukazały się w "Bajtku" 2/91 na str. 16.
DISK CATALOG MANAGER/REPORTER Program służy do katalogowania i porządkowania własnej programoteki (sortowanie, edycja, dopisywanie itp.). Uwaga: nie jest to pełna wersja programu, nie działa opcja PRINTER SETUP oraz DOCUMENTATION & CONVERSION NOTES.
FLI PIC Przykładowy obrazek w technice FLI, o której dowiesz się więcej z listopadowego numeru "C&A".
DISK WIZARD Program ten wraz z listingiem przedstawiony był w jednym z numerów niemieckiego pisma 64'ER. Jest to uniwersalny program, za pomocą którego możemy zmieniać nazwy zbiorów na dysku i ich typy, odzyskiwać przypadkowo skasowane dyski itp.
FLI EDYTOR Edytor graficzny pracujący w trybie FLI. Nie ma on zbyt dużych możliwości, lecz jest najwygodniejszy ze względu na to, że w górnej połówce ekrany widzimy fragment obrazu rzeczywistego, zaś w dolnej połówce jego powiększenie.
AFLI EDYTOR Edytor graficzny pracujący w mutacji trybu FLI. Na dysku zamieszczone są także dwa dema SPLASHER2! i THE LONDON DEMO. W drugim demie muzyka jest zrobiona metodą digitalizacji. Na uwagę zasługuje fakt, iż podczas odtwarzania digitalizowanego utworu na ekranie wyświetlana jest grafika, scroll i jeszcze parę innych "bajerów".

PD nr 11 - pobierz plik (245 KB)

Oprócz programów publikowanych w C&A 12/92 dyskietka zawiera:
FLI INTERLACE Rysunek wykonany w technice FLI-INTERLACE (rozdzielczość 320/200 w 16 kolorach).
CHAR-SET Za pomocą tego programu możesz stworzyć "obracający się" zestaw znaków a następnie wykorzystać ten efekt w swoim programie.
LOGO PAINTER V3 Jest to polski program typu Shareware i służy do robienia własnych logosów. O tym co to jest LOGO możesz przeczytać w styczniowym (1993) numerze "C&A".
DISK-DEMON Program ten służy do bezpośredniego "grzebania" w ścieżkach i sektorach dysku. Przydaje się podczas dorabiania nieśmiertelności w grach.
BYTE COMPACTOR, COMPACKER V3.23, COMPRESSOR (BST) Są to programy "linkująco-kompresujące". Jak na świąteczny prezent przystało, na drugiej stronie dyskietki zamieszczamy bardzo ładne demo ELYSION grupy ORIGO DREAMLINE (wektory, ploting, fraktale plus dobra muzyka).

PD nr 12 - pobierz plik (196 KB)

Oprócz programów publikowanych w C&A 1/93 dyskietka zawiera:
LOGO EDITOR (CENTAURI) W porównaniu do LOGO PAINTER V3 znacznie bardziej rozbudowany edytor graficzny pozwalający wykonywać logosy do swoich programów. Ma m.in. takie opcje, jak kopiowanie bloków rysunku, powiększenie, kreślenie linii, okręgów.
GFX-SPR CONVERTER Program ten służy do konwersji rysunków graficznych na duszki (sprajty). Może być przydatny podczas robienia własnych programów demonstracyjnych.
WYKRESY FUNKCJI DWÓCH ZMIENNYCH Program ten znalazłem na swoich dyskach podczas robienia porządków. Napisany jest on w BASIC-u i zajmuje zaledwie 23 linie. Wykreśla on na ekranie funkcję dwóch zmiennych. Kreślenie trwa niestety dosyć długo.
CRUEL CRUNCHER V 2.0, V 2.5, V 2.5+ Seria bardzo dobrych kompresorów dla Commodore 64, podczas przygotowywania dyskietek PD właśnie z nich bardzo często korzystam.
Na drugiej stronie dysku znajduje się demo grupy CAMELOT.

PD nr 13 - pobierz plik (279 KB)

Oprócz programów publikowanych w C&A 2/93 dyskietka zawiera:
UNSCRATCH Program ten pochodzi z dyskietki dodawanej do stacji dysków i służy do odzyskiwania przypadkowo skasowanych zbiorów na dyskietce.
DIRMASTER V4.1 Nowa wersja programu do obsługi katalogu dyskietki. Za pomocą tego programu można między innymi zmieniać nazwę dyskietki, zbioru, zmieniać adres ładowania, sortować katalog, zabezpieczać i odbezpieczać zbiory i dyski przed skasowaniem.
X-FLI CONVERTER Program ten służy do konwersji zwykłego rysunku (multicolor) na rysunek wykonany w technice FLI.
D-DUO CRUNCHER, ESPER-CRUNCHER Dwa programy kompresujące.
PACKER PACK Zestaw programów kompresujących. Znajdują się tu takie kompresory jak CRUEL CRUNCHER V2.2, LEVEL SEQUEEZER V2.0, THE BYTEPRESS V2, BABYGANG PACKER+, 4CODE ZIP V2.0.
Na drugiej stronie dyskietki znajduje się demo JUST IN TIME grupy GRAFFITY, w którym możecie zobaczyć kilka niespotykanych gdzie indziej efektów.

PD nr 14

Oprócz programów publikowanych w C&A 3193 dyskietka zawiera:
KÓŁKO I KRZYŻYK Prosty program pozwalający zagrać z komputerem w tę popularną szkolną grę (można grać w dwie osoby). Aby gra miała jakikolwiek sens wprowadzono 3 stopnie trudności.
TOTALIZATOR Jest to prosty program napisany w języku BASIC polegający na obstawianiu wyników meczów.
SŁOWNIK POLSKO-NIEMIECKI Program ten otrzymaliśmy od grupy VADER. Za jego pomocą możesz tłumaczyć słówka z języka polskiego na niemiecki. Program ma 1500 wbudowanych, najpotrzebniejszych słów, istnieje również możliwość dopisywania słów. Aby uruchomić program należy wpisać C 6473206484. Następnie zostanie wyświetlona liczba, którą należy pomnożyć przez 6 i wpisać na żądanie - "KOD WEJŚCIA".
I, jak zwykle, 3 kompresory tym razem są to: SOUND PACKER, TIME CRUNCH V5.0, TIME CRUNCH V7.5A.
Na drugiej stronie dyskietki znajduje się demo HIGHERLEVEL grupy LOWERLEVEL.

PD nr 15

Oprócz programów publikowanych w C&A 4/93 dyskietka zawiera:
CAŁKI, MAKLER, BIORYTMY Są to kolejne trzy programy grupy VADER. Pierwszy z nich pozwala za pomocą Commodore 64 obliczać całki. Drugi to gra giełdowa polegająca na inwestowaniu kapitału w towar i następnie jego sprzedawaniu. A jak już zostaniesz bankrutem, możesz sprawdzić, jaki komputer na jutro wystawi ci biorytm - jeżeli dobry, to ponownie możesz zagrać w MAKLERA.
MCM'S CREATOR Za pomocą tego programu można, nie znając asemblera, napisać własne demo czy intro, a może i czołówkę do filmu wideo. Po napisaniu dema warto je skompresować, aby zajmowało mniej miejsca na drogocennym nośniku. Służą do tego programy (sam z nich często korzystam podczas przygotowywania kolejnych dyskietek C&A): CSLINK, PSQ LINKER, ZIPPER V 1.2
Na drugiej stronie dyskietki znajduje się LIGHT grupy CREST.

PD nr 16 - pobierz plik (246 KB)

Oprócz programów publikowanych w tym C&A 5/93 dyskietka zawiera:
ZIP/UNZIP Program ten kompresuje taką dyskietkę do 4 zbiorów. Może być przydatny dla wszystkich modemiarzy.
TEXT MASTER PLUS Ulepszona wersja programu TEXT MASTER. Przydaje się, gdy mamy do napisania tekst, który należy umieścić w np. scrollu. Program umożliwia wprowadzanie polskich znaków.
INTRODESIGNER 3 Za pomocą tego programu możesz stworzyć własne intro nie znając nawet asemblera. Program akceptuje muzyczki napisane pod FUTURE COMPOSERem i rysunki zrobione m.in. pod KOALA PAINTER-em.
CHARBLASTER, MEGA PACKER Chyba najlepszy kompresor znakowy (jest on polskiej produkcji). Drugi program: również niezły, nieco starszy kompresor.
Na drugiej stronie dyskietki znajduje się digitalizowane demo "MEANING OF LIFE" grup 2ND SOCIETY & $4753.

PD nr 17 - pobierz plik (266 KB)

Oprócz programów zamieszczonych w C&A 6/93 na dyskietce znajduje się rewelacyjne demo grupy CREST pt. "Avangarde". Zajmuje ono całą stronę dyskietki, dlatego nic więcej nie udało nam się zmieścić. Demo jest jednak naprawdę super i warto je obejrzeć.

PD nr 18

Oprócz programów publikowanych w C&A 7/93 na całej drugiej stronie dyskietki znajduje się efektowne demo grupy TOPAZ pt. "Problem Child".

PD nr 19

Na dysku, oprócz programów zamieszczonych w C&A 8/93, znajdziecie demo grupy ASPHYXIA pt. "Nightmare" (cała druga strona).

PD nr 20

Prócz programów zamieszczonych w C&A 9/93 na drugiej stronie dysku znajduje się demo grup STARION & CONIC pt. "Taagekammert".

PD nr 21

Na dyskietce zamieszczono wszystkie programy z C&A 10/93.

PD nr 22

Prócz programów zamieszczonych w C&A 11/93 na drugiej stronie dyskietki znajduje się demo grupy TABOO pt. "Place in the space".

PD nr 23

Oprócz programów zamieszczonych w C&A 12/93 na drugiej stronie dyskietki znajdują się demo Forbidden Fruit grupy WOW i D&D Collection grupy Vision.

PD nr 24

Oprócz programów zamieszczonych w C&A 1/94 na drugiej stronie dyskietki znajduje się demo "Zephyr Collection" grupy INFLECTION.

PD nr 25 - pobierz plik (250 KB)

Oprócz programów z C&A 2/94 na dysku znajdują się obrazki nagrodzone na copy party w Tarnowie (grudzień 1993) oraz dogrywana w czasie rzeczywistym digitalizacja (pierwszy raz na komodorka) p.t. STATE OF THE ART SOUNDTRACK.

PD nr 26

Oprócz programów z C&A 3/94 na drugiej stronie dyskietki znajduje się demo grupy CAMELOT pt. TOWER POWER.

PD nr 27

Oprócz programów zamieszczonych w C&A 4/94 na drugiej stronie dyskietki znajdują się programy do samplowania i miksowania sampli ESV DIGI MIX. Uwaga! Mogą nie współpracować z niektórymi samplerami. Ponadto na dysku zamieszczone są dwa przykładowe samplingi.

PD nr 28

Oprócz programów zamieszczonych w C&A 5/94 na dysku znajdują się archiwizery ZIP/UNZIP i LYNX, terminale HANDY TERM i CCGMS oraz CBASE - program umożliwiający założenie własnego BBS-u (cała druga strona dyskietki).

PD nr 29 - pobierz plik (152 KB)

Oprócz programów zamieszczonych w C&A 6/94 całą drugą stronę dyskietki zajmuje program Novaterm. Patrz też artykuł w C&A 6/94 na str. 40.

PD nr 30 - pobierz plik (146 KB)

Oprócz programów zamieszczonych w C&A 7/94 na drugiej stronie dyskietki znajduje się demo TRIAL OF STRENGTH grupy PADUA.

PD nr 31 - pobierz plik (178 KB)

Na dyskietce, oprócz programów zamieszonych w C&A 8/94, znajduje się ciekawe demo grupy X-FACTOR p.t. Timewaster II (cała druga strona dysku).

PD nr 32 - pobierz plik (198 KB)

Oprócz programów publikowanych w C&A 9/94 na drugiej stronie dyskietki znajdziecie kolejną (drugą i ostatnią), dogrywaną w czasie rzeczywistym digitalizację COMERA.

PD nr 33 - pobierz plik (215 KB)

Oprócz programów wymienionych w C&A 10/94 na drugiej stronie dyskietki znajdziecie ciekawe demo grupy NOICE p.t. GOAT LAND DEMO.

PD nr 34

Oprócz listingów publikowanych w C&A 11/94 na dyskietce znajduje się (cała druga strona) rewelacyjny program MakeDIR! pozwalający na tworzenie na zwykłej stacji 1541 (i kompatybilnych) katalogów. Dokładny opis - patrz C&A 11/94 na stronie 34.

PD nr 35 - pobierz plik (181 KB)

Oprócz programów publikowanych w C&A 12/94 na drugiej stronie dyskietki znajduje się demo grupy BYTERAPERS p.t. WORLD OF CODE II.

PD nr 36 - pobierz plik (163 KB)

Oprócz programów zamieszczonych w C&A 1/95 na drugiej stronie dyskietki znajduje się demo grupy Antic pod tytułem LUNACY 6.

PD nr 37

Na dyskietce znajdują się:
- dwa programy formatujące (Format&Verify, Fast Format) oraz jeden tester (Full Test Disk) - patrz art. z cyklu "Programowanie stacji dysków", C&A 2/95 str. 34.
- konwertery na format Super Hi-Res 1 i Super Hi-Res 2. Są to ulepszone wersje (V1.3) edytorów graficznych działających w trybie Super Hi-Res (nowe menu dyskowe, poprawiony wygląd, większy obszar pamięci na wczytywanie modułów muzycznych itp.) - patrz C&A 2/95 str. 39.
- system operacyjny obsługujący RAM-dysk, którego opis zamieszczony był w C&A 1/95 (kod źródłowy plus program po kompilacji) - patrz C&A 2/95 str. 37.
- wszystkie programy opisane w Hyde Parku (str. 40).

PD nr 38

Na dyskietce znajdują się:
- edytor turboloadera grupy ATLANTIC.
- SUPERBOOT - program, który dołącza do wybranego programu na dysku turboloader z autostartem (program potraktowany tym narzędziem jest kopiowalny tylko całodyskowym kopierem).
- BACKUP RAM CART V2.5 - kopier 35-ścieżkowy działający z RAM CART V2.5 (możliwość pracy z dwoma stacjami i "multi-output" bez przekładania dysku!).
- BYTE KILLER V1.1 - kompresor znakowy z szybkimi procedurami odczytu i zapisu. Pakuje pamięć od $0200 do $ffff.
- program umożliwiający zdalne sterowanie magnetowidu, TV itp. za pomocy komodorka (patrz C&A 3/95 str. 42).
- rozszerzenie BASIC-a V2.0 z programoteki.
UWAGA! Dyskietka nagrana jest jednostronnie.

PD nr 39 - pobierz plik (283 KB)

Na dyskietce znajdują się:
- dwa burst-kopiery (Burst Copier 35 i Burst Copier 40) wymienione w ósmym odcinku cyklu o programowaniu stacji dysków.
- Super Hires Interlace V1.3 - edytor graficzny pracujący w nowym trybie graficznym - Autor Piotr Woźniak.
- dodatkowo kolekcja obrazków (kilkanaście) w tym trybie. Szczegóły w C&A 4/95 na str. 33.
- wszystkie programy z Hyde Parku programistów (C&A 4/95 str. 41).
- oba listingi z artykułu C-64 jako urządzenie pomiarowe (str. 34)
- konwerter z formatu Art Studio na Super Hires (str. 40)
- listing z artykułu Jak napisać własne demo (str. 36)
UWAGA: Programy nagrane są na dwóch dyskietkach sprzedawanych w cenie jednej.

PD nr 40 - pobierz plik (256 KB)

Na dyskietce znajdują się:
- FATUM FORMATTER - program do szybkiego, 'normalnego' formatowania dyskietek.
- FATUM 41/42 USE - program umożliwiający formatowanie nie używanych przez DOS ścieżek 36 - 42, co daje ok. 100 dodatkowych wolnych bloków na dysku. Szczegóły - patrz C&A 5/95 str. 38.
- R.C. V2.5 BACKUP - program ten umożliwia zgrywanie danych na RAM-cart.
- LAST PART 2 - program, którego listing wydrukowany jest C&A 5/95 na str. 38 (w ostatnim odcinku cyklu o programowaniu stacji dysków).
- SAMPLE MON V2.0 - patrz C&A 5/95 str. 39.
- wszystkie programy z działu 'Hyde Park'.
- demo grupy SUN p.t. Visual Obsession.

PD nr 41

Na dyskietce znajdują się następujące programy:
- program testujący joystick analogowy (z art. na str. 39).
- Jowisz (patrz. str. 43).
- Strzałka C-64 (patrz str. 43).
- demo WORLD OF CODE 3 grupy BYTERAPERS (cała druga strona dyskietki).

PD nr 42 - pobierz plik (203 KB)

Na dyskietce znajdują się następujące programy:
- The Packer v2 - paker znacznikowy działający tylko z Action Replayem. Szczegóły patrz str. 38.
- JAP (Just a pack) - j/w.
- Sprite Editor - prosty edytor duszków działający tylko z Action Replayem. Szczegóły patrz str. 38.
- Font Editor - edytor znaków działający tylko z Action Replayem. Szczegóły patrz str. 38.
- Programy obsługujące układ opisany w artykule "Włącznik czasowy" na str. 36.
- Dwa programy do tworzenia stereogramów (patrz str. 39).
- Wszystkie programy z Hyde Parku (patrz str. 40).

PD nr 43 - pobierz plik (149 KB)

Na dyskietce znajdują się następujące programy:
- programy z artykułu Dopalacz video (str. 30).
- Magic Copy - szybki kopier opisany na str. 40.
- Cztery programy z Hyde Parku programistów.
- Program Wzornik tokarski (str. 42).
- Program Sprite Clock (str. 42).
- DigiCom - program do obsługi Packet Radio (patrz cykl art. Packet Radio) w wersjach 3.51 i 6.0 (opisywana).

PD nr 44 - pobierz plik (248 KB)

Na dyskietce znajdują się następujące programy:
- dwa programy antywirusowe (HIV Finder v2.2+ i Antywirus V4/Jtx) i jeden zainfekowany plik (uwaga: na wszelki wypadek zrób kopię zapasową dysku, a zakupioną dyskietkę zabezpiecz przed zapisem!). Patrz str. 34.
- Periscope II (patrz str. 41).
- Gry: React, Astro Panic!, Haunted House, Disc Blitz, Bombardment, Checkers, Jewel Grab (opisy na str. 42).
- Dwa programy przedstawiające sposoby programowania grafiki wysokiej rozdzielczości (str. 43).
- I jak zwykle na drugiej stronie dyskietki demo... ale to już niespodzianka.

PD nr 45 - pobierz plik (267 KB)

Na dyskietce znajdują się następujące programy:
- Kaleidoscope, Colorbands, Super Synth, Marquee, Title Changer, Klawisze funkcyjne, Color lister, Cursor Control, Alarm (opublikowane w numerze).
- Programy z artykułu "BASIC dla niewtajemniczonych" (str. 23).
- Całą drugą stronę dyskietki zajmuje demo BEYOND THE IMAGINATION 2 grupy ANTIC.

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek