Odcinek 0 - Zapoznanie z tematem.

Wraz z tym artykułem, rusza nowy dział naszego kompendium o C64. Tematem wiodącym będzie szeroko rozumiane crackowanie, od prostych porad (może nawet FAQ) do bardziej złożonych spraw, jak np. napisanie własnego trainera. Szykuje się więc nie mała gratka dla wszystkich tych, którym nie obce jest 'POSZUKIWANIE ISTOTY BITU'.

Nim jednak, przez szereg kolejnych odcinków CRACK PL, będę Was próbował zarazić ideą własnoręcznego 'cheat'owania', powiem jeszcze parę słów co to jest crack i czym zajmuje się sam cracker oraz wyjaśnię kilka innych pojęć z nimi związanych.






ACTION REPLAY - nazwa najlepszego modułu (cartridge) do podpięcia w expansion porcie C64. Wnosi on szereg udogodnień, co w kolejnych odcinkach CRACK PL wykorzystamy do własnych 'niecnych' celów.




ASSEMBLER - język programowania i sam program, przy jego pomocy 'sklepiemy' nasze trainery oraz loadery. Polecam do tego celu wersję Turbo Assembler, gdyż jest najbardziej przyjazna dla użytkownika, a opis możecie przeczytać w naszym kompendium.

CHEAT - udogodnienie, celowo wprowadzona modyfikacja ułatwiająca nam życie. Przez cheat należy rozumieć np. wyłączenie czasu itp.

CRACK - program 'łatka - z angielskiego patch' który omija zabezpieczenia np. przed kopiowaniem czy próbami cheat'owania. Jako taki, jest po prostu zbiorem podprogramów realizujących nie przewidziane przez autora (oryginału) usprawnienia. Czasami przez crack'a rozumie się też program z naniesionymi poprawkami.

CRACKER - innymi słowy pirat (nawiasem mówiąc nigdy nie lubiłem tego określenia) komputerowy odpowiedzialny za tzw. łamanie zabezpieczeń oryginałów - czyli po prostu 'zbędnych' udziwnień jakie naniósł autor w swoim programie. Wielu z czołowych crackerów poprawiało nawet błędy w cudzych programach, gdyż rasowy cracker jest również świetnym programistą. Profesja jako taka, jest już powoli na wymarciu, gdyż wymaga wiele samozaparcia i nie przynosi przynajmniej na początku żadnych wymiernych korzyści, no może poza satysfakcją!

CRUNCHER - program kompresujący. Używany w celu zmniejszenia objętości programu/danych. Z grubsza dzielimy je na tzw. Bitowe i Znakowe. Po szczegóły odsyłam do naszego kompendium, gdzie ukaże się stosowny artykuł na ten temat.

FREEZER - przycisk zamrażający zawartość pamięci komputera (w module Action Replay). Przez co możemy nanieś zmiany i obserwować reakcje programu. Wykorzystywany również często do 'szybkiego' crackowania.

IFFL/MFL - specjalny rodzaj crunchera do crackowania. Pozwala czytać dane bezpośredio ze ścieżek dysku, z pominięciem katalogu. Dodatkowo czyni to o wiele szybciej.




INTRO - zapęd twórczy crackera (dawniej) a obecnie reklama jego grupy. Umieszczane zwykle przed każdym crackiem. Gdzie w scrollu wyczytamy kto 'popełnił' tego cracka i komu dziękuje.












MONITOR - rzecz nieodzowna (nie mam tu na myśli odbiornika TV) do nanoszenia naszych poprawek. Najlepszy występuje w Action Replay, i tylko nim będziemy się tu posługiwać.







TRAINER - program odpowiedzialny za aktywację wybranych cheatów przez użytkownika.

Mini słowniczek jest już za nami, przedstawię teraz pokrótce co będzie Wam dane tu przeczytać. Każdy kolejny odcinek będzie jakby fragmentem większej całości, dopiero przebrnięcie przez wszystkie pozwoli zaznajomić się z tematem. Brzmi to może enigmatycznie, ale crackowanie to temat rzeka i nie sposób wszystkiego się od razu nauczyć. Nie mniej postaram się 'poprowadzić Was za rękę' po najistotniejszych zagadnieniach. Przy reszcie będę wymagał jednak od Was pewnej znajomości asemblera czy choćby zasad poprawnego programowania. Przyjrzymy się trochę DOS'owi i innymi przemilczanymi w tego typu publikacjach rzeczami, napiszemy np. własnego wirusa!

Z początku poznacie podstawy cheatowania, aby móc od razu wykorzystywać praktycznie zdobyte informacje. W trakcie 'nauki' będziemy eksperymentować na programach które możecie zassać z naszej witryny, co pozwoli wyrównać szansę. Gdyż przecież nie wszyscy mają to samo na HDD swoich blaszaków. Uchylę rąbka tajemnicy i powiem, że pierwszą grę którą weźmiemy na tapetę będzie nieśmiertelna Giana Sisters. W której to uczynimy naszą 'dziewczynkę' nieśmiertelną, zatrzymamy czas... i dla zabawy zmienimy jej jeszcze kolor włosów (będzie brunetką:).

Jak zapewne wiecie obowiązuje u nas w kraju (nareszcie po latach) ustawa o poszanowaniu praw autorskich. Zmuszony więc jestem Wam przypomnieć czy raczej uświadomić, że chociaż nie dotyczy ona programów na naszego komodorka, to starajmy się ją respektować. Tak więc jeżeli spodobał się Wam jakiś program to dla świętego spokoju i czystego sumienia wejdźcie w jego posiadanie legalną drogą. O ile będzie to możliwe :)

Tomasz 'TSD' Dzierkowski
maniac64@poczta.onet.pl

Ps. Jako były cracker (łza się w oku kręci) przekażę wiedzę, którą zdobyłem wieloletnim dłubaniem w bajtach. Niestety w moich czasach nie było kogoś kto mógł mnie tego nauczyć, więc wszystko co umiem zawdzięczam TYLKO sobie. Wy jednak dostaniecie szansę, której ja wtedy nie miałem... Wszelkie pytania, sugestie itp. Przesyłajcie na mój adres e-mail. Kolejne odcinki sagi o crackowaniu powinny się ukazywać mniej więcej dwa razy w miesiącu. Zapraszam zatem do nauki, w końcu nie święci garnki lepią...

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek