Kowersja plików z kasety C64 do PC i odwrotnie

Tadeusz Kasza
Tadeusz_Kasza@klub.chip.pl

Wstęp

Witam ponownie wszystkich maniaków ośmiobitowego starocia. :-) Tym razem, dzięki udostępnieniu softu przez szefa witryny (thnx Luc!), opiszę krótko świetny program do konwersji plików z kasety C64 na dane do emulatora C64 i ... UWAGA!... z danych emulatora na piski do C64! Dzięki temu możliwe jest to, co sugeruje tytuł artykułu: Można sobie zarchiwizować kasety z grami, demami i programami na płycie kompaktowej. :-), przegrać swoje najstarsze, zapomniane programy! Zaczynamy!

2. Jeszcze raz o sprzęcie

Nie będę już smęcił co jest potrzebne do zgrania danych z kasety do PC bo już to pisałem w artykule pt. "Transfer danych z taśmy C64 na PC do wykorzystania w emulatorze." Dla bardzo niekumatych (resztę proszę o wybaczenie) napiszę tylko tyle, że do transmisji w drugą stronę potrzebny jest ten sam sprzęt, tylko o jeden kabel więcej.

Teraz oprogramowanie

Zaczynamy. Potrzebny nam będzie program WAV2PRG. Jest to prosty, przyjemny, okienkowy kombajn robiący za:

  • program nagrywający

  • konwerter C64 => PC (prg, p00, t64)

  • konwerter PC => WAV

  • program wytwarzający piski zrozumiałe dla C64

Do tego przyda nam się program do odtwarzania WAVów ale taki z playlistą (np. WinAmp), bo zwykły mamy wbudowany w WAV-PRG.

Do dzieła!

4.1. Zaczniemy od początku, czyli najpierw z kasety do PC. Odpalamy WAV-PRG i przechodzimy na pierwszą zakładkę (From C64 to PC). Widzimy tam dwa duże okna do wskazania konkretnego pliku i zawierającego go katalogu oraz kilka opcji.

Wybierając "Convert from File" - konwertujemy z pliku *.tap lub *.wav nagranego wg wskazówek zawartych w moim wspomnianym już artykule. "Convert from Soundcard", pozwala nam pominąć tworzenie dodatkowego pliku *.wav i bezpośrednio są tworzone cyfrowe pliki strawne dla emulatorów.

"Convert to" - format pliku wynikowego. Najczęściej spotyka się pliki typu *.t64. Jest to jeden duży plik z zapisanymi wszystkimi programami zawartymi na taśmie. Struktura jak na dyskietce - katalog. Bardzo wygodne. Można sobie wybrać również typ *.p00 lub *.prg - dla każdego coś miłego.
Pomiędzy tymi dwoma opcjami widzimy rozwijaną listę o nazwie "Use plug-in". Do wyboru są standardowo cztery opcje. Nie będę ich opisywał, bo każdy komodorowiec wie co to Kernel a co to Turbo. :-) Wybieramy tę opcję, według której mamy nagraną kasetę - najczęściej Turbo Tape a oryginalne gry to: Kernel loader.

Ciekawostką jest to, że do prawidłowego zdekodowania *.wav'a nie musiałem używać opcji "Inverted waveform", która u mnie była konieczna przy korzystaniu z programu tape64 (poprzedni artykuł).

Ostatnie dwa pola do wypełnienia to: "T64 file name", czyli nazwa pliku wynikowego t64 oraz "T64 internal name" czyli nazwa wewnętrzna pliku (wyświetlana po "zajrzeniu do środka" emulatorem).

Wciskamy OK.

I to tyle o przenoszeniu z C64 na PC. Prawda, że elementarnie proste? :-) No i wygodniejsze niż surowy wiersz poleceń.

4.2. Kilka lat później... Mamy już masę plików *.t64, *.prg lub *.p00. Mamy też ochotę na łezkę wzruszenia przy uruchomieniu prawdziwego, nieśmiertelnego komputera. Komputera z duszą... ;-) No i mamy problem, bo oryginalne kasety ostatni raz przewijaliśmy gdzieś tak ponad pięć lat temu i gry na nich zawarte, delikatnie ujmując, diabli wzięli. :-( Nie ma problemu! Mamy przecież program WAV-PRG i zarchiwizowane pliki na CDROMie! Jak to działa? Program na podstawie danych z emulatora tworzy plik dźwiękowy *.wav lub generuje i odtwarza na bieżąco cyfrowy szum zrozumiały dla C64. Piękno tkwi w prostocie!

Uruchamiamy program WAV-PRG. Na zakładce "From PC to C64" mamy dwa okna - identyczne jak przy zgrywaniu do PC. Mamy do wyboru jeszcze dwie opcje: "Create a loader" - dla osób, które nie mają sprzętowego cartridge'a z Turbo (loader jest tworzony dla każdego programu przeznaczonego do nagrania!) oraz "Inverted waveform", gdyby C64 nie chciał odczytać prawidłowo naszych nagrań.
Akcja! Wybieramy plik źródłowy i wciskamy OK. Pojawi się okno z prośbą o podanie nazwy (*.p00 i *.prg) lub okno z programami zawartymi w pliku *.t64. I tu niestety przykra niespodzianka. Możemy wybrać JEDEN program. Jeśli ktoś wie jak zaznaczyć więcej naraz - proszę o kontakt!

Zaznaczamy program do konwersji, podajemy nazwę pliku wynikowego i...

  • Zapisujemy jako plik *.wav w celu ułożenia playlisty lub

  • Przyciskamy "Play sound" i bezpośrednio nagrywamy na kasetę.

I tu drobny szczegół: Jeśli chcemy sobie nagrać więcej programów naraz, to musimy przygotować dla każdego z nich oddzielny plik *.wav a następnie za pomocą odtwarzacza z playlistą (np. WinAmp) odtworzyć je w zadanej kolejności. Nie jest to konieczne, ale wygodne - wszakże strona kasety nagrywa się przeciętnie pół godziny!

Nie będę już opisywał jak nagrywamy na kasetę... W wersji skróconej: Po uprzednim prawidłowym połączeniu wciskamy PLAY w komputerze a RECORD w magnetofonie. :-) Jeśli ktoś naprawdę jeszcze nie nagrywał nic na kasetę i nie ma bladego pojęcia jak to zrobić lub ma jakieś problemy, to proszę o kontakt na priva.

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek