Logical

Ze względu na to, że dawno nie było mnie w sieci zajrzałem ostatnio do działu download na C64 Power i ku memu zdziwieniu odnalazłem w spisie gier niegdyś bardzo lubianą przeze mnie gierkę o dość prostym tytule - Logical. Przypomniałem sobie jak dobrych parę lat temu tłukłem w nią całymi dniami i w związku z tym postanowiłem ją dla Was opisać.

Gdyby ktoś chciał wywnioskować z tytułu gry gatunek, do którego mogła by ona należeć to chyba nie bardzo by mu to się udało. Wbrew pozorom Logical to bardziej gra zręcznościowa niż logiczna, mimo iż umiejętność logicznego myślenia może okazać się przydatna. Zadaniem gracza jest bowiem ułożenie w każdym "pudełku" (bądź pojemniku - jak kto woli) czterech kulek tego samego koloru w celu bardzo prymitywnego i widowiskowego wywalenia go w kosmos. No może trochę przesadziłem. Tak czy inaczej - wiadomo o co chodzi. Gra może się wydawać trywialna, ale uprzedzam, że tylko na kilku pierwszych poziomach. Później zaczynają sie schody. Szyny, dzięki którym przesyłamy kulki pomiędzy pojemnikami okazują się po jakimś czasie mniej pomocne niż mogło by się to na początku wydawać. Wszystko przez to, że mogą transportować nasze kolorowe kulki tylko w jedną stronę, zawierać "lakiernie" zmieniające ich kolor, przepuszczać tylko te kulki, które są np. czerwone oraz posiadać totalnie komplikujące sprawę teleporty. Wszystko powyższe razem i w odpowiedniej konfiguracji staje się bardzo poważnym utrudnieniem. A żeby nadal nie było zbyt łatwo musimy nieustannie ścigać się z czasem, zarówno tym na przechwycenie kulki z szyny głównej, jak i tym, który przeznaczono na ukończenie całej planszy. Jednak to nie koniec. Czasami, aby w ogóle myśleć o wysadzeniu chociaż jednego pojemnika należy ułożyć za pomocą kulek sekwencję kolorów w odpowiedniej kolejności lub też, innym razem, odpowiedni kod, gdyż bez tego bardzo szybko zostaniemy z zapchanymi, a nie wywalonymi w kosmos pudełkami.

Logical to gra przyjemna, z ładną grafiką, miłym dla ucha dźwiękiem i nie nudzącą się po 3 minutach muzyką, a jednocześnie bardzo trudna i wymagająca rezerwacji kilku wolnych dni. Tyle mniej więcej potrzeba na przejście oferowanych w niej 99 poziomów. Po ich ukończeniu dostajemy super tajny kod, który pozwala nam na odblokowanie edytora poziomów i ... jazda zaczyna się od nowa. Można wytrzaskać sobie taką planszę, której nie przejdzie żaden nasz kumpel, a czasami i my sami nie damy sobie z nią rady ...

Na koniec dodam, że Logical to bez wątpienia jedna z lepszych pozycji tego typu na C-64. Gorąco polecam.

Data wydania: 1991
Producent: Rainbow Arts
Pobierz plik z grą
Radek 'Werbel' Bergier
Ocena:

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek