Zestawienie emulatorów Commodore 64

Mariusz 'Flooder' Młynek

Emulator

CCS64

Strona WWW

http://www.computerbrains.com/

Obsługuje

.d64 .t64 .prg .tap .p00 .crt .g41 .g64

Cechy

Jeden z najpopularniejszych i najczęściej używanych emulatorów komputera Commodore 64. Wraz z V.I.C.E. stanowią czołówkę w rankingu najlepszych emulatorów C-64. Zresztą, co tu dużo pisać - więcej informacji dowiesz o nim, czytając osobny artykuł mu poświęcony. Należy pochwalić niskie wymagania sprzętowe, zgodność z rzeczywistą klawiaturą Commodore 64 oraz mnóstwo opcji ułatwiających z nim pracę.

Platformy

Windows 9x, DOS, (w przyszlosci takze inne)

Ocena

Screen


Emulator

VICE

Strona WWW

http://viceteam.bei.t-online.de/

Obsługuje

.d64 .t64 .tap .crt .g41 .g64 .d71 .d81 .bin

Cechy

V.I.C.E (VersatIle Commodore Emulator - czyli Wszechstronny Emulator Commodore) jest najpopularniejszym pakietem emulatorów maszyn firmy Commodore Business Machines. W jego skład wchodzą emulatory 'udawające' komputery PET, VIC-20, CBM-II, C128 (aka C610) oraz oczywiście C64. Więcej informacji o nim znajdziesz czytając osobny artykuł, który mu jest poświęcony. Należy wyróżnić podobnie jak w CCS64 niskie wymagania sprzętowe, zgodność z rzeczywistą klawiaturą Commodore 64 oraz mnóstwo opcji ułatwiających z nim pracę.

Platformy

Windows, DOS, Unix, Acorn RISC OS, OS/2, BeOS x86

Ocena

Screen


Emulator

Frodo

Strona WWW

http://www.uni-mainz.de/~bauec002/FRMain.html

Obsługuje

d64 .t64 .lnx

Cechy

Od razu po rozpakowaniu Frodo w oczy rzuciły mi się trzy pliki wykonywalne. Okazało się, że są one dostępne dla sprzętów z różnymi wymaganiami - od najsłabszych maszyn, po najszybsze. Z tym także związana jest sprawa kompatybilności - na wersji dla słabszych komputerów emulator trzyma się pewniej. Oprócz tego mamy także dostępnych kilkanaście innych, użytecznych opcji. Będziesz mógł swobodnie zmieniać rozdzielność, jakość dźwięku, czy modyfikować inne liczne parametry. Można także zapisać, a później wczytać stan pracy emulatora. Na razie Frodo zapowiada się bardzo obiecująco, a jak dalej - czy ma on jakieś wady? Pomimo dostępnych trzech wersji emulator i tak będzie chodzić bardzo wolno. Przyjdzie nam także zadowolić się z góry narzuconą konfiguracją emulacji joystick'a na niezbyt wygodnej - przynajmniej dla mnie - klawiaturze numerycznej.

Co bardziej spostrzegawcze osoby zauważą zmianę wyrazu "Basic V2" na "Basic X2" - jest to jednak bardzo mały błąd, nie czyniący szkód w działaniu emulatora, więc można mu to wybaczyć. Nienagannie chodzą na nim różne gry. Grafika jest wyświetlana bez zastrzeżeń. Podobnie rzecz tyczy się dźwięku. Frodo nie nadaje się kompletnie do oglądania demek - z góry Ci odradzam. Z początku używanie emulatora może przynieść kilka problemów, jednak później pracuje się z nim całkiem przyzwoicie. Ja używając go po raz pierwszy, bardzo się zdziwiłem widząc wśród rozpoznawanych obrazów jedynie jakieś dziwne rozszerzenie .fpr. Okazało się jednak, że wczytywanie obrazów jest zupełnie gdzieś indziej, a nie tam gdzie myślałem (File - Open).

Platformy

Windows, Linux, Unix, BeOS, Acorn RISC OS, Amiga, Macintosh, EPOC

Ocena

Screen


Emulator

Hoxs64

Strona WWW

http://www.hoxs64.de.vu

Obsługuje

.d64 .tap .prg .p00

Cechy

Hoxs64 jest wciąż rozwijającym się emulatorem. Być może nawet kiedyś dorówna CCS'owi bądź V.I.C.E. - ale nie nastąpi to zbyt szybko. Jak na swoje wysokie wymogi sprzętowe bardzo dobrze odtwarza brzmienie SID'a. Również dobrze, jak z dźwiękiem, radzi sobie z wyświetlaniem grafiki. Nie posiada zbyt wiele opcji - tylko cztery, mało przydatne. Dodatkowo, można także przełączać widok z okna na pełny ekran i odwrotnie. Dla trochę bardziej wymagających wyjadaczy komody dostępny jest nieco ustępujący temu z V.I.C.E. - monitor. Bardzo dużym minusem są wspomniane wcześniej dosyć wysokie wymogi sprzętowe. Minimum to procesor z taktowaniem 600MHz oraz 64 MB pamięci RAM.

Platformy

Windows

Ocena

Screen


Emulator

C64s

Strona WWW

http://www.phs-edv.de/c64s/

Obsługuje

.d64 .tap .prg .p00

Cechy

C64s jest pierwszym emulatorem "starej generacji", który jest godny poświęcenia mu uwagi. Posiada kilka przydatnych opcji, które ukryte są pod klawiszem funkcyjnym F9. Począwszy od ustawień joystick'a - wybrania urządzenia go emulującego, redefiniowania klawiszy lub kalibracji joy'a - kończąc na ustawieniach odświeżania, ekranu, prędkości procesora oraz VIC. Dla programistów (i nie tylko, oczywiście) dostępny jest prosty - co nie znaczy, że zły - monitor. C64s dobrze radzi sobie z emulacją dźwięku, chociaż co bardziej wybrednym osobom da się we znaki brak filtrów. Natomiast prędkość jego działania w przeciwieństwie do niżej opisywanego ALE_c64 ślimaczy się. Niestety jego używanie warte jest coś dopiero po zarejestrowaniu, a to niestety trochę kosztuję. W przypadku, gdy używasz wersji nie zarejestrowanej, po 10 minutach emulator samoczynnie się zamyka. Oczywiście w internecie można znaleźć wersje już zarejestrowane i wtedy już nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego na maksa, choć jest to jest niezbyt legalne rozwiąznie. ;-) W naszym archiwum plików dostępna jest do pobrania wersja nie zarejestrowana. Ważne jest, aby przed pierwszym uruchomieniem poprawnie go skonfigurować edytując plik config.exe. Jak na swój wiek jest to całkiem dobry emulator.

Platformy

DOS

Ocena

Screen


Emulator

Win64

Strona WWW

http://www.geocities.com/masonralph/

Obsługuje

.t64 .p00 .c64

Cechy

Prosty emulator, stworzony głównie w celu dobrej rozrywki. Nie da się na nim zrobić nic innego, oprócz wczytania gier. Oczywiście da się także wgrać inne rzeczy (programy, demka), ale efekt ich działania będzie mizerny. Grafika jest bardzo przeciętna, a emulacja dźwięku nie występuję. Win64 działa w trybie "WARP". Pomimo to, emulator jest wolny i co chwila robi przerwy w wyświetlaniu grafiki.

Platformy

Windows

Ocena

Screen


Emulator

ComeBack64

Strona WWW

http://www.cb64.com

Obsługuje

.prg .p00 .crt

Cechy

Emulator ten, podobnie jak CCS, ciągle jest fazie rozwoju i jego wersja finalna jeszcze nie ujrzała światła dziennego. Swoją drogą, spodziewam się, że jeszcze długo nie ujrzy, ale to tylko szczegół. Brak obsługi obrazów .d64 i .t64 zrzuca go na dalszą pozycję w rankingu używania emulatorów. Posiada kilka użytecznych opcji: wyświetlanie ramek, wyciszenie, ustawienia SID'a, przełączanie rozmiaru z okienka na pełny ekran oraz włączenie emulacji PAL. Bardzo "zżera" pamięć chwiejąc przy tym kompatybilność Windows'a.

Platformy

Windows

Ocena

Screen


Emulator

C64 Low Compatible Virtual Machine

Strona WWW

Obsługuje

.prg

Cechy

Bardzo prosty emulator, który nie zawiera żadnych opcji, ani ułatwień w obsłudze. Napisany został w języku Pascal, a jego autorem jest nasz rodak - CCT/Despite. Powstał tylko dlatego, że autorowi się nudziło i nie miał co robić z wolnym czasem. Emulator jest wyposażony tylko w goły Basic i nie posiada żadnych dodatkowych bajerów. Obsługiwać go można tylko przez żmudne wpisywanie poleceń typu LOAD "NAZWA",1 co nie wchodzi w zakres najnowszych standardów (emulator powstał w 2000 roku). W zasadzie nic wielkiego pod nim nie uruchomisz - obsługuje tylko obrazy .prg, ale i tak połowa nie ruszy. Jak pisze sam autor - nie działają pod nim obrazy, które korzystają z niepublikowanych instrukcji procesora i te, które bezpośrednio odwołują się do sprzętu (może nie działać klawiatura). Brak emulacji sprite'ów oraz rejestru Y-SCROLL. Bardzo niska kompatybilność sprawia, że emulator często będzie się zawieszał.

Platformy

DOS

Ocena

Screen


Emulator

AleC64

Strona WWW

Obsługuje

.prg .p00

Cechy

Bardzo słaby emulator i wiele po nim nie można się spodziewać. Posiada mapowanie klawiatury z prawdziwego Commodore 64, ale jest to jedyna rzecz, która uprzyjemnia pracę. Godne uwagi jest również traktowanie swojego katalogu domowego jako osobny dysk (obok innych - C:, D:, itd.), z którego można wczytywać programy. To wszystko, jeśli chodzi o pozytywne rzeczy zasługujące na uwagę - jak widać niewiele. Kompletnym błędem, na który można zwrócić uwagę zaraz po uruchomieniu emulatora, jest działanie w trybie przyśpieszonym - "WARP". Także niezbyt przyjemne jest odsłuchiwanie dźwięku, który jest odgrywany z głośniczka karty dźwiękowej. SID brzmi zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Powiedzmy jednak, że ten błąd można wytłumaczyć niezbyt młodym wiekiem emulatora. Możę się także rzucić w oko brak funkcji resetu. W tym celu trzeba będzie zakończyć działanie emulatora i ponowne jego uruchomienie. Podsumowując - nie polecam!

Platformy

DOS

Ocena

Screen


Emulator

Cbm64

Strona WWW

http://www.multimania.com/tothpaul/

Obsługuje

.d64 .p00

Cechy

Kiepski emulator, na który w ogóle nie warto zwracać uwagi. Można go porównać jedynie z polskim C64 Low Compatible Virtual Machine. Emulowany SID jest spowolniony, przez co jego brzmienie traci na wartości. Grafice brakuje emulowania sprite'ów oraz scroll'i. Obrazy wczytuje się przez żmudne wklepywanie LOAD "NAZWA_ZAWARTOŚCI", a następnie wybranie pliku na nowo-otwartym dysku. Bardzo niska kompatybilność sprawia, że emulator ten będzie się często zawieszał.

Platformy

DOS

Ocena

Screen

LEGENDA:
- emulator, w który powinna być zaopatrzona każda osoba,
- emulator godny uwagi,
- emulator jest nieco ponad przęcietny,
- taki sobie,
- słabiutki emulatorek,
- emulator nie godny uwagi

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek