Dekodowanie obrazu telewizyjnego

Tomasz "TSD" Dzierkowski
maniac64@nostalgia.pl

Oba satelity ASTRA transmitują ponad 30 programów telewizyjnych i 20 radiowych. Po zainstalowaniu anteny satelitarnej i odbiornika można bezpłatnie odbierać programy RTL, SAT1, 3SAT, PRO7, SKY News, MTV. Niektóre ze stacji telewizyjnych nie utrzymują się z reklam, lecz opłat pobieranych przez odbiorców. Programy, a wśród nich FilmNet, SKY Movies, RTL4, nadawane są w postaci zakodowanej. Do ich odbioru niezbędny jest specjalny dekoder descrambler, który kosztuje w Niemczech około 120 DM. Oprócz tego odbiorca kodowanego kanału musi płacić miesięcznie ok. 40 DM za jego oglądanie.

Do dekodowania obrazu telewizyjnego znakomicie nadają się komputery. W tym celu wystarczy mieć zwykłe 8-bitowe C-64 ze stacją dysków 1541. Do portu użytkownika z tyłu obudowy przyłącza się dodatkową płytkę, która potrafi złamać szyfr. Do C-64 można też zakupić kompletne urządzenie dekodujące, które nosi nazwę TDC-62F. Wraz z urządzeniem otrzymujemy 5.25" dyskietkę zawierającą oprogramowanie oraz kabel z wtyczką SUB-D lub SCART pasującą do odbiornika programów satelitarnych. Oprócz normalnego oprogramowania dekodującego istnieje także wersja na EPROM-ach.

Tak wyposażone C-64 potrafi w krótkim czasie w sposób automatyczny rozpoznać najczęściej stosowane odmiany kodu i wybrać najbardziej optymalny sposób obróbki sygnału video. Program dekodujący potrafi się sam uczyć i poprzez próbkowanie sygnału dostosowywać do nowych kodów.

Dekoder jest oferowany także jako samodzielne urządzenie TDC-3. W tym przypadku C-64 zastępuje procesor INTEL 80C31, który funkconalnie jest zbliżony do układu 80C51 często stosowanego w klawiaturach i interfejsach MIDI. TDC-3 nie ma trybu samouczącego. Po wprowadzeniu przez nadawców nowego kodu trzeba wymieniać EPROM w urządzeniu.

Na podstawie notatki prasowej z miesięcznika CHIP (92r.)

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek