Zasilanie C64 i opis gniazda Video

ZX_Spectrum
zx_spectrum@wp.pl

Informacja: Uprzedzam, że nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu/instalacji elektrycznej/ciała, więc wszystko robicie NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Całość jest wytłumaczona łopatologiczne, abym nawet ja zrozumiał ;). Testowałem to na C 64 C i działało. Przepraszam za błędy, które mogły tu zaistnieć. Tekst jest podzielony na 2 części (na co wskazuje tytuł). To co znajduje się poniżej udało mi się (misie śpią w zimie ? ;) napisać w 99% dzięki wiadomościom ze strony http://republika.pl/jsobola , obowiązkowej lektury dla wszystkich posiadaczy 8-bitowców, oraz dzięki pomocy autora w/w strony, za co chciałbym podziękować. Rysunki wtyków są opisane tak, jakby patrzyło się na tył ścianki komputera na żeńskie wtyki (tzn. te z otworami na igły).

Część pierwsza - zasilanie C64

Poniżej na obrazku widać wyprowadzenia portu zasilacza Commodore 64 (który jest identyczny jak w VIC 20), jak widać trudno coś źle podłączyć - masa (GND, uziemienie) na dole, 9 V AC u góry (dwa skrajne piny/otworki ;), + 5 V DC obok masy. (reszta "igieł" nie jest podłączona), na obrazku opisałem kolory odpowiadające danemu napięciu w moim przewodzie od zasilacza C 64 C, ale lepiej się tym nie sugerować...

Commodore 64 wymaga 2 napięć: 5 VDC (prąd stały) 1 A i 9 VAC (prąd zmienny) 0,5 A. Najalepszym rozwiązaniem jest samodzielna budowa zasilacza dostarczającego w/w napięć (chętnych odsyłam da stronę http://republika.pl/jsobola, gdzie znajduje się min. schemat takiego zasilacza), ale nie każdy umie obsługiwać lutownicę w stopniu umożliwiającym zrobienie nawet tak prostego układu - można wówczas kupić 2 różne zasilacze (5 VDC i drugi 9 VAC) - wtedy dużo łatwiej sklecić to do kupy, mimo że nie będzie to zbyt eknonomiczne ani "kompaktowe", ale coś za coś. Czasami można użyć do dostarczania 9 V AC USZKODZONY ZASILACZ OD C 64 - zdarza się, że uszkodzeniu podlega prostownik lub coś innego odpowiedzialne za 5 V DC, a 9 V AC powstaje nadal prawidłowo (wówczas magnetofon i SID jest zasilany, u mnie coś takiego właśnie się kiedyś stało), wtedy powinno dać się zasilać układy wymagające 9 V AC przez niepełnosprawny oryginalny zasilacz, a 5 V DC doprowadzać z innego źródła. Teraz rozwiązanie dla zdesperowanych i niezbyt zdolnych w posługiwaniu się lutownicą - istnieje możliwość zamiast 9 V AC dostarczania 12 V DC (wtedy do zasilania całego C 64 można użyć np. zasilacz AT albo do stacji dysków 1541 II) - jednak nie będzie zasilany SID i magnetofon (z datassete nie jestem pewien, ale chyba korzysta z wyprostowanego i ustabilizowanego na 5 V DC - "przerobionego" z tych nieszczęsnych 9 V AC, może ktoś będzie próbował go zasilać przez port bezpośrednio ? Takie sposoby są często dosyć używane wśród użytkowników Amigi 1200, gdy zasilanie jest za słabe - gdyż ten komputer nie był wymyślony do takiego sprzętu jakiego dziś się do niej produkuje - i "wytraca się" po drodze do danego urządzenia), jednak bez SIDa i magnetofonu na się używać Commodore 64. Ale.. niektóre układy pobierają 50 Hz z prądu 9 V AC - mogą być problemy, ale mimo tego u mnie jakoś działał, zrobiłem prościutki program w Basicu, więcej nie mogłem zrobić z braku jakiejś pamięci masowej. Aby zastąpić 9 V AC przez 12 V DC należy podłączyć jedno z wyprowadzeń 9 V z masą (GND), a do drugiego podłączyć 12 V DC. Lepiej nie sprawdzaj czy faktycznie nie działa magnetofon, nie wiem i wolę nie sprawdzać czym może się to skończyć. Ja obecnie używam zasilacza STP 140 (był dołączony do stacji 1451 II) - dostarcza napięć 5 V DC i 12 V DC.

Część druga - C64 i monitor

Jak każdy wie, do C 64 można podłączyć monitor. Komputery Commodore 64 mają porty oznaczone jako Video - jest to żeński wtyk DIN8UF. Na ilustracji znajdują się rysunki 2 wtyków - pierwszy to wejście Video C 64, a drugi to gniazdo Video najczęściej spotykane w innych urządzeniach (np. telewizor Elektronika 432 produkcji ZSRR). Jeśli masz monitor lub telewizor o innym gnieździe, odsyłam na wspomnianą już stronę - http://republika.pl/jsobola - znajdziesz tam opisy wyprowadzeń innych gniazd. Poniżej znajduje się opis wyprowadzeń gniazd z rysunku.

DIN8UF:
pin 1 - CL
pin 2 - GND
pin 3 - Audio Out
pin 4 - CV
pin 5 - Audio In
pin 6 - Sygnał koloru
pin 7 - nie podłączony
pin 8 - nie podłączony

DIN5F:
pin 1 - CL
pin 2 - GND
pin 3 - Audio Out
pin 4 - CV
pin 5 - Sygnał koloru lub nie podłączony

Opisy wymienionych nazw:
CL - composite luminance - zespolony sygnał wizyjny - treść obrazu, impulsy synchronizacji, bez informacji o kolorze
CV - composite video - CL ale z informacjami o kolorze, istnieją 3 sposoby kodowania barw - SECAM, PAL i NTSC, jeśli podłączysz monitor nie dostosowany do tego, co przesyła komputer obraz będzie czarno-biały
GND - masa, uziemienie itd.
Audio Out - wyjście dźwięku
Audio In - wejście dźwięku
Sygnał koloru - sygnał koloru, konieczny dla uzyskania barwnego obrazu przy korzystaniu z CL

No to tyle, wszelkie uwagi słać pod adres zx_spectrum@wp.pl.

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek