Transfer pomiędzy stacją 1541 a PC

SUDi/Morning
sudi@c64.pl

Miałeś kiedyś Komodorka i zostało Ci trochę dyskietek 5'25 z Twoimi ulubionymi grami na C64, a w szafie leży zapakowana i dawno przez Ciebie zapomniana stacja dysków do C64? Nadszedł czas, żeby w krótkim czasie i niewielkim kosztem wszystkie dane z tych dyskietek znalazły się na Twoim PeCecie zgrane do postaci "fileimage'y" dla emulatorów. Dobra, stację i dyski już masz, potrzebny jest jeszcze specjalny kabelek o nazwie XE1541 oraz program pod MS-DOS'a - "Star Commander". Z tym drugim będzie najmniejszy problem, ale po kolei...

Kabel XE1541

Jest to specjalny kabel łączący port 'Serial' dowolnej komodorowskiej stacji dysków z portem LPT (ten od drukarki), czyli równoległym PeCeta. XE1541 działa z każdą płytą główną (nie ważne, jaki typ portu LPT jest na niej zainstalowany - SPP, PS/2, EPP czy ECP). Oznacza to, że prawie każdy posiadacz dowolnego (286,386,486 i wszystkie Pentiumy oraz Athlony) PeCeta może korzystać z tego kabla .Jedynie dla użytkowników płyt ASUS P5A(-B) i posiadaczy laptopów autorzy kabli zalecają używanie innego przewodu o nazwie XA1541. Bo trzeba wiedzieć, że jest kilka typów kabli do podłączania stacji dysków dla C64 z PC. Różnią się one od siebie m.in. prędkością przesyłania danych oraz właśnie tym, że nie wszystkie działają z każdym rodzajem płyt głównych. Wszystkie informacje na temat każdego typu kabla znajdziesz pod tym adresem oraz w pliku 'sc.txt' dołączonym do programu 'Star Commander'.

OK, ale skąd wziąć taki kabelek? Jeżeli umiesz obsługiwać lutownicę i znasz się troszkę na elektronice, to możesz sam zmajstrować taki przewód. Schemat umieszczam poniżej, a resztę potrzebnych informacji znajdziesz pod adresem http://sta.c64.org/xe1541.html .Ewentualnie możesz go kupić w 'X1541 Shop'ie' za niecałe 14 DM + 5 DM kosztów przesyłki z Węgier :).

Schemat kabla XE1541

Star Commander v0.82.59 (11.02.2001)

Mocno rozbudowana aplikacja MS-DOS, która może przydać się wszystkim korzystającym z emulatorów C64, niekoniecznie tylko tym, którzy posiadają stację dysków dla Commodore 64 oraz dowolny kabelek z serii X1541 i zamierzają przerzucać dane. Ten 'NC-podobny' program to przede wszystkim kombajn do obsługi "fileimage'ów" dla emulatorów. Pozwala dowolnie operować na ich zawartości (kopiowanie, przenoszenie itp). "Star Commander" jest wysoce konfigurowalny, a 'image' traktuje jak zwyczajne katalogi.

Star Commander

Transfer 1541 - PC i odwrotnie

Przed przystąpieniem do przenoszenia danych z dyskietek komodorowskich na PeCeta do postaci "fileimage'ów" dla emulatorów, należy podłączyć stację dysków dla C64 z portem LPT za pomocą kabelka. Pamiętaj zrobić to przy wyłączonym komputerze! Następnie uruchom komputer i koniecznie wejdź do "czystego" MS-DOS'u, np. trzymając 'F8' przy bootowaniu systemu i wybraniu z menu opcji 'Tylko wiersz poleceń' lub zamykając Windowsa opcją 'Uruchom ponownie w trybie MS-DOS'. Niestety program podczas transferu nie chce działać prawidłowo nawet w 'Trybie MS-DOS' Windows'a. Teraz włącz zasilanie stacji i uruchom "Star Commander'a".Najpierw trzeba go skonfigurować - klawiszami 'Ctrl + F10' uruchamiamy małe okienko, w którym wybieramy typ stacji dysków do C64 jaką posiadamy (jeśli masz 1541-II to zaznacz 1541). Teraz kombinacją 'Ctrl + F9' wchodzimy do setup'u programu i wybieramy z menu opcję 'Transfer Options'. Tutaj trzeba ustawić typ kabelka i rodzaj prędkości, z jaką będzie przebiegał transfer (wszystkie informacje znajdziesz w pliku 'sc.txt' dołączonym do "Star Commander'a"). Gotowe! Można przystąpić do przenoszenia.

Transfer Options

Włóż dyskietkę 5'25 do komodorowskiej stacji i klawiszami 'Alt + F1/F2' wejdź na stację 8:. Pojawi się zawartość dyskietki. Jeżeli chcesz przenieść pojedynczy plik PRG, to po prostu skopiuj go klawiszem 'F5'. Całą zawartość jednej strony dyskietki do postaci pliku .D64 kopiuje się naciskając 'Alt + F5'. Operacja przerzucenia jednej strony trwa niecałe 2 minuty. Podobnie postępujemy przy przenoszeniu zawartości pliku .D64 na prawdziwą dyskietkę.

Kopiowanie

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek