The Coders

Ażeby opisać grupę The Coders, muszę cofnąć się w czasie do roku 1994 i napisać trochę o grupie X-Future. W skład X-Future wchodziły trzy następujace osoby: Breaker (coder, gfx man), Freejack (coder, gfx man) i Tris (swapper).
Właśnie w roku 1994 grupa ta po wydaniu dem "Microphobia", "Moon 404" (nie wiem, czy było oficjalnie wydane) oraz "Cage" i po wypuszczeniu notki kontaktowej dla Trisa, popadła w błogie lenistwo i po roku tegoż lenistwa Tris oznajmil iż przechodzi do innej grupy (bodajże Elysium). W X-Future pozostał Breaker i Freejack, z którymi uczęszczałem w owym czasie do szkoły podstawowej, klasy nr. 8. Wtedy jeszcze nie byłem w ogóle znany na scenie C64. W roku 1995 Breaker i Freejack postanowili, iż założą nową grupę, a ponieważ obaj byli koderami, to nazwali ją The Coders. W kilka dni po założeniu The Coders, ja (Muddler) poprosiłem Breakera o przyjęcie mnie w ich szeregi jako swappera. Co prawda nie miałem żadnych kontaktów, a swap był dla mnie ciemną magią, no ale miałem chęci i pomoc ze strony Trisa.

Chłopaki zadecydowali, iż swapper im się przyda, więc w ten oto sposób grupa zyskała nowego membera i skład zamknięty dla ludzi z zewnątrz. Uznaliśmy bowiem, że w trzy osoby możemy zrobic wszystko. Był to 1995 rok. Ja po kilku miesiącach nauk pobieranych od Breakera stałem się koderem i teraz pasowałem zupełnie do nazwy grupy :), gdyż przewidywała ona w swym składzie samych koderów. A oto skład: Breaker (coder, gfx man), Freejack (coder, gfx man)i Muddler (coder, gfx man, swapper).

W około 5 miesięcy po założeniu grupy, wydaliśmy pierwsze demo o nazwie "Defect Failure" (1995). W rok później przyszła kolej na następne demo tj. "Negative Vibrations", które nazwaliśmy również naszym one and half year demo. Wraz z tym produktem wydaliśmy kolekcję logosów zakodowaną przeze mnie. Logosy były zaś całym półtorarocznym dorobkiem Breakera i Freejacka.
W tym samym roku Breaker zginął śmiercią tragiczną w wypadku samochodowym. Ja w tym czasie byłem w trakcie realizacji swojego własnego dema o nazwie "Total Mess". Dema tego jednak nie ukonczyłem, ale wypuściłem na scenę to, co miałem skodowane, tj. około 50% całości wraz z notką na końcu, która mówiła o nie-ukończenia dema i oczywiście tragicznej śmierci Breakera i zaprzestania działalności grupy The Coders. Kompletna wersja nigdy też się nie miała ukazać.

Po tym wypadku pożegnałem się ze sceną aż do końca roku 1998. W tym momencie pragnę przeprosić wszystkie swoje byłe kontakty (a było ich przeszło 100) za zerwanie z nimi kontaktu. W każdym bądź razie po roku postanowiłem wrócić na scenę, jednak Freejack definitywnie odszedł z The Coders i porzucił C64. W tym momencie dołączył do mnie Gollum jako grafik, jednak z powodu braku czasu The Coders istniało tylko w nas i nic nie robiło. Około roku 1999 skodowałem kolekcję zaków różnych autorów (zaków było 200 a kolekcja nazywała się "Audial Extreme". Nigdy jednak jej nie wydałem. W tym samym roku postanowiłem wrócić na scenę, ale żeby wrócić, trzeba mieć z czym. Zacząłem więc kodować kolejne demo z grafiką Golluma - "Optimum Fuckup". Do dnia dzisiejszego dema tego nie wydałem, choć mam ukończone około 75%. Mogę wam jednak obiecać, że demo zostanie wydane, a poświęcone zostanie pamięci Breakera - mojego najlepszego kumpla. I to już wszystko o The Coders.

Muddler/The Coders

Vulture Design

Grupa ANEMIA (prababcia Vulture Design) powstała w roku 1994, założycielami grupy byli Agoth i Odyn, po kilkunastu miesiącach nierobienia czegokolwiek Do ANEMII wstąpił Ravage jako swapper, i połączył grupę ze swoim teamem Sharks, nie wiedząc że takowa grupa isnieje juz od dawna na zachodniej scenie C64. Odyn przemianował więc nazwę grupy na Vulture Design. W tym czasie przybywało nowych członków, w większej mierze samych swapperów. Agoth wstąpił do Jaboli (hej Yans!), a do VTE wstąpiło dwóch utalentowanych koderów: Mr.Q, oraz Arsforce. W tym czasie grupa zaczęła wydawać cracki przeróżnych gier, które posiadały alternatywne intra i swoisty feeling, a wszystko to za sprawą Arsforce'a. 1995 rok, to czas wydania pierwszej edycji zina dyskowego THE SEER, który gościnnie został zakodowany przez Mr.Mike'a/Aspect/ATL/Vermes, w dosyć rekordowym tempie. Grafikę wykonał zaprzyjaźniony z grupą grafik - Hawk. W tym czasie również ukazała się kolekcja muzyczna Surgeona pt. "Christmass Collection" zakodowana przez Mr.Q, a grafiką do niej zajął się Odyn. Do grupy wstąpił Buzzsaw jako swapper, oraz Splatterpunk jako koder/swapper. W roku 1996 grupa Vulture Design wydała pierwszą kolekcję (combo) grafik oraz logosów Odyn'a - "Baboon Ziben", kod: Mr.Mike, design: Agoth, Mr. Mike, przy której pomagał również Qbill (fonty, additional gfx). W następnym roku ukazała się druga edycja magazynu dyskowego THE SEER, juz całkowicie na proporcjach, z odświerzonym layoutem, większą ilościa artykułów, oraz specyficznie rozwiązanym jak na przyjęte wówczas kanony mechanizmem wybierania artykułów. Pod koniec roku 1998 grupa z różnych powodów zaczęła sie powoli rozpadać, i tak na cztery długie lata zawiesiła swoją działalność. Odyn przeszedł na scene Amigową, powstawały tam pod szyldem VTE takie produkcje jak magazyn poświęcony tematyce fantastycznej "Hyborian Legion", czy gra RTS - "Insaners" przy której pomagali tacy ludzie jak Hegemon (autor najlepszego arbitra Core Wars na Amigę), czy Pixel, przyjaciel Odyn'a. Aktualnie grupa Vulture Design podlega procesowi reaktywacji jesli chodzi o scene C64, więc niebawem, historia jej może się powiększyć. Memberstatus Grupy Vulture Design w latach 1996-1998: Odyn - hq,gfx; Arsforce - code,crack,gfx; Buzzsaw - swap; Splatterpunk - code,swap; Mr.Q - code, swap; Shake - code, swap; Surgeon - msx.

Odyn/Vulture & Agoth/Vulture

Arise

Grupa powstała w grudniu 1991 roku (wcześniejsza nazwa to JPS). Założycielami byli Bimber, Browar i Gorzałek. Wkrótce potem dołączyli Barman, TSL oraz Wacek. Pierwszy okres dzialalności grupy to głównie pisanie "do szuflady" prostych dem plikowych i interek. Dopiero w 1995 roku ukazało się pierwsze duże demo wydane pod szyldem Arise - "Biba". Po kilku tygodniach, na Computer Art Festivalu w Bydgoszczy, wystawione zostało dentro "Fatal error", które jednak zajęło dalsze miejsce i przeszło bez echa. Rok później wydaliśmy "Hatework" - kolekcję muzyczną Wacka, która miała bardzo dobre recenzje i do dziś okupuje najwyższe miejsca w chartsach. W międzyczasie grupa nieco się rozrosła (FHM, Starlight, Mr. Plum, Luke, Sapper, Sensei). Na pierwszej edycji North Party plikówki "Inside" oraz "6501" zajęły 3 miejsca w kategoriach dema i intra. Na letnich party w 1997 roku pokazane zostały intra "Miller" (Center Party) oraz "51 sec" (Gravity 2). Mimo wypuszczania co jakiś czas plikowych demek Arise była uznawana za jedną z najbardziej nieproduktywnych grup na scenie. Sytuacja zmieniła się w rok później: trackma "Move!" (I miejsce na Astrosyn Party), "Applause" oraz "Pro Memoria 2" (II miejsce na North Party 3) zaskoczyły wiele osób, ale przede wszystkim samych twórców. Oprócz tego ukazała się kolekcja muzyczna Rodneya (dołączył w 1997 roku, w tym samym roku na krótko do Arise wstąpił Dux/Fraction) oraz fake'i "Applause 2" i "Progress". Rok 1998 to również czas największych zmian w memberstatusie grupy. Kilka osób opuściło Arise, sporo się przyłączyło (Archangel, Deino, Elban, Fenek, Flea, Kheela, Kordiaukis, Katon, Mojzesh, Stinger, Yaro, w 1999 roku Goldhand, Praiser oraz Scarab). Kolejne 2 lata nie przyniosły już tylu produkcji. Ukazało się tradycyjnie kilka demek jednoplikowych oraz 2 trackma: "Bumpmania/Pijak Potrafi" (I miejsce na North Party 4 - 1999 rok) i "Deep Blue/Prodomaslawizor" (I miejsce na North Party 4 - rok 2000). Dziś memberstatus Arise nie jest już tak liczny jak w 1998 roku, paru osobom znudziło się scenowanie, niektórzy od kilku lat nie dają znaku życia. Nadal jednak Arise jest najliczniej reprezentowaną komodorowską grupą na wszystkich polskich imprezach. Kolejne dema w drodze...

Bimber/Arise

Axelerate Crew

Za początek powstania grupy przyjmuje się 25 października 1997 roku, kiedy to miał miejsce jeden z cotygodniowych mityngów scenowców na słynnej katowickiej giełdzie komputerowej w budynku śląskiej DOKP. Tego dnia spotkali się dwaj liderzy grup: Cactus/Adequate (nie wydali nic) oraz Ares/Ironic (wydali kilka kolekcji skanów). Obydwaj panowie postanowili połączyć siły i stworzyć nową grupę. Przez pierwsze miesiące grupa działała jako Adequate+Ironic. Zastanawiając się nad nazwą byliśmy najbliżej obrania nazwy Absence, jak się jednak później okazało istniała już grupa o tej samej nazwie na scenie Amigowskiej. Później zaproponowałem nazwę Accelerate, Marcin odpowiadając na mój list, przyklasnął, że Axelerate to świetny pomysł na nazwę grupy. I tak wskutek małego przekręcenia mojego zamysłu przez Scarab'a (którego można uznać za faktycznego autora) przyjęliśmy oficjalnie nazwę Axelerate. Dokładna data rozwiązania grupy nie jest mi znana, gdyż nie pamiętam dnia, w którym to się stało, najpewniej pod koniec lutego roku 2001.

Zaraz po połączeniu się obu grup w składzie Adequate+Ironic znaleźli się: Ares, Cactus, Angelboy, Asterix, Inver, Copieya, Legion, Panda, Rat, DJ Sharp, Phobos, Apollo, Scarab(ush), Richie, Beton i Clayster. Krótko potem przystąpili jeszcze Azgar, TSD oraz Zeus. Renegade odszedł z grupy. Z czasem skład się nieco przerzedził, pożegnano się z osobami nieaktywnymi i mniej więcej w marcu roku 1998 memberstatus ustabilizował się w następującym kształcie: Cactus, Angelboy, Copieya, Legion, Panda, TSD, DJ Sharp, Phobos, Scarab, Clayster. Przez grupę przewinęło się wiele ciekawych postaci, nie sposób przypomnieć sobie w tej chwili wszystkich ksywek, za co pragnę przeprosić najmocniej wszystkie osoby, które były członkami Axelerate Crew choćby przez krótką chwilę: Firebee, Red Redby, The Grey Ghost, Amazon, Ruz-T, Stix, Bolek. Ostatni aktywny memberstatus grupy, jaki posiadam, pochodzi z dnia 13 lutego roku 2001 i jest następujący: Black, Bladee, Cactus, Data, JSL, Kevlar, Klax, Luc, Phobos, Scarab, Thornchild, TSD, Viper, Yogibear, Zapotek.

Nie ulega wątpliwości, ze Axelerate Crew w latach 1998-2000 było jedną z najaktywniejszych grup na polskiej scenie C-64. Nie wybijało się być może szczególnymi osiągnięciami. Jednak na pewno zapisało się w historii polskiej sceny komputerowej jako ostatnia grupa crackerska. Wkład Axelerate Crew w scenę crackerską był niemały, pełna lista wydanych produktów (może nie imponująca) robi wrażenie. Oprócz tego zostało wydanych kilka kolekcji oraz dem, które zapewniły grupie pamięć na jednym z niższych szczebli w hierarchii grupowej demosceny. Pierwsze demo "Grease" zostało wydane na North Party 1998, natomiast "Grease 2" ukazało się na North Party w roku następnym. Kilka ciekawych kolekcji czy magazyny (dyskowe i papierowe) można również uznać za udane produkcje. Historia grupy nie jest długa i nie obfituje w żadne spektakularne momenty przełomowe. Warto o niej pamiętać choćby ze względu na fakt, iż była to ostatnia polska grupa crackerska.

Cactus/ex-Axelerate Crew

Jeżeli byłeś/jesteś członkiem jakiejkolwiek grupy sceny C64, znasz nieźle jej historię - napisz do mnie! Mam zamiar aktualizować bazę ciągle o nowe informacje. Luc/C64 Power

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek