Notery - część 1 część 2
1. Co to właściwie jest noter?
Mam nadzieję, że każdy choć raz zetknął się z takim programikiem (jeśli nie, można je ściągnąć z działu Download na C64 Power). Noter, to ogólnie rzecz biorąc program służący do zapisywania tekstów (notatek). To wersja minimum, ale każdy szanujący się noter zawiera ponadto: własną czcionkę (a nie standardowego fonta z Commodore), muzykę, która towarzyszy
nam podczas pisania tekstu i jego odczytywaniu, różnego rodzaju efekty np. tekst na migającym tle lub wręcz sam migający tekst, efekty przejścia pomiędzy kolejnymi stronami, chociażby fade-in i fade-out. To wszystko zależało od inwencji i zdolności autora notera. Te bardziej rozbudowane posiadały funkcje ułatwiające edycję tekstu: justowanie, wyrównywanie, wstawianie dodatkowych linii, kasowanie całych linii, itp. Możliwa była też (prawie) dowolna konfiguracja sposobu wyświetlania finalnej notki: zmiana koloru tła, ramki, liter, efektów przejścia pomiędzy kolejnymi stronami, muzyki, czcionki (jest nawet taki noter, w którym tekst jest wyświetlany w pionie, a nie w poziomie :) Oczywiście nie można zapomnieć o podstawowej opcji - a mianowicie o możliwości zapisania tekstu w postaci programu, którego uruchomienie pozwala przeczytać notkę. Polecam ściągnięcie kilku noterów i "pobawienie" się z nimi. Prawie każdy zawiera jakieś ciekawe rozwiązania. W tym arcie zajmiemy się jednym z nich - adv_bonzai_ntmkr.zip.
2. Jak to wygląda?
Ściągnij i odpal powyższy plik. Najpierw zobaczysz intro, a potem główne menu notera. Nie będę opisywał wszystkich jego opcji, ponieważ intuicyjnie można się domyślić, co one robią (np. EDIT NOTE - to chyba wiadomo :) Polecam zapoznać się z instrukcjami. Znajdują się tam opisy przydatnych podczas edycji klawiszy. TEST NOTE - jak sama nazwa wskazuje - pozwala na przetestowanie notki przed jej zapisaniem, dokładnie tak będzie ona ostatecznie wyglądać.
Ten noter daje nam dwie możliwości ingerowania w sposób prezentacji tekstu. Pierwsza - zmiana muzyki. Jeśli mamy muzykę zapisaną na dyskietce commodorowskiej, to po prostu ją wczytujemy. Emulator daje nam drugą możliwość zmiany muzyki - jeśli zgramy ją z innego demka do pliku, to potem możemy wczytać zawartość tego pliku (w monitorze) do pamięci komendą load "filename" [adres_startowy]. INIT muzyki powinien być na $1000, PLAY na $1003. Drugą możliwością jest zmiana efektu przejścia (EDIT COLOURS). Zmiana strony wygląda następująco: litery są wygaszane do koloru tła (czarny) a następnie pojawiają się nowe - z charakterystycznym błyskiem. Cały pomysł polega na tym, że przy wygaszaniu litery kolejno (w bardzo krótkim czasie) zmieniają swój kolor aż do czarnego, przy pojawianiu się jest podobnie, tylko końcowym kolorem jest szary. Sprawdź jak to wygląda w zwolnionym tempie (w emulatorze Options / Maximum Speed ustaw na 10%.
3. Mam już notatkę, ale co dalej?
W takim razie najwyższy czas, żeby ją zapisać. Służy do tego (a jakżeby inaczej :) pozycja w menu o nazwie SAVE FINAL NOTE. W emulatorze należy teraz umieścić pustą dyskietkę w wirtualnym napędzie nr 8. File / Attach disk image / Drive
8/, podać nową nazwę i wcisnąć przycisk Create image. Mamy już dyskietkę, teraz w noterze wystarczy podać nazwę pliku. Przed naciśnięciem entera upewnij się, że w emulatorze Options / True drive emulation jest zaznaczone. Gotowe.
4. Jak wygląda notka?
Odpal dopiero co stworzoną notatkę. I co? Nie uruchomiło się? Notka składa się z programu, który wyświetla tekst (umożliwia zobaczenie kolejnych stron, odtwarza muzykę) i bloku z danymi (wygląd czcionki, muzyka oraz sama treść notki). Aby ją zobaczyć, należy uruchomić ten program. W tym konkretnym noterze wystarczy polecenie g810 w monitorze, albo SYS 2064 z Basic'a.
Jak wygląda programik, który wyświetla notkę, jak on działa linia po linii (jego postać asemblerowa) - o tym w drugiej części!
|