Dodatki do Commodore 64

Łukasz 'Luc' Sanecki
pomoc: Luker

Wielu z Was zapewne zastanawiało się nieraz, co by można dodatkowego przyłączyć do naszego kochanego komputera C64. Poza standardowym magnetofonem, stacją dysków czy kartridżem, można kupić do C64 też wiele innych rzeczy. Mimo, iż komputer ma swoje lata, to nadal da się znaleźć do niego odpowiedni skaner, modem czy drukarkę. Jeszcze kilka lat temu grono osób posiadało takie cudeńka. Opiszę krótko każde z nich.

JOYSTICK
O tym chyba każdy wie! Dzięki temu "urządzeniu" można sobie posterować różnymi rzeczami na ekranie, jak strzałki (jak w Windowsie) czy postaciami w grach.

MYSZ
Przyrząd stołokulotoczny :), chyba każdy wie, do czego ona służy? Też do sterowania!!!

PIÓRO ŚWIETLNE
Dzięki temu urządzeniu mamy możliwość bardzo wygodnego rysowania (po wcześniejszym przyzwyczajeniu się) obrazków. Dotykając końcem pióra np. o podkładkę, na ekranie ukazuje nam się np. postawiony właśnie punkt graficzny czy linia.

DRUKARKA
Do drukowania grafiki i tekstu, normalna, zwykła drukarka. Chyba tylko igłowe i czarno-białe są dostępne do C64. Z kolorowymi się nie spotkałem.

CARTRIDGE / KARTRIDŻ
Moduły z grami i programami ułatwiającymi współpracę ze stacją, magnetofonem itp.

MAGNETOFON
Do szarpania sobie nerwów przez ciągłe ustawianie głowicy (nie polecam!). A tak na poważnie to jest to napęd, tylko że nośnikiem nie jest dysk, a... kaseta magnetofonowa... Porażka :).

STACJA DYSKÓW
Napęd, nośnikiem jest dyskietka 5'25 cala najczęściej (są też i 3'5").

PROCESOR TELETEKSTU
Czy wiedzieliście, że na C64 można było odbierać teletext jak na zwykłym telewizorze?!? Tak! Specjalne programy umożliwiają nie tylko przeglądanie stron, ale również ich zapisywanie i drukowanie!

DEKODER OBRAZU TV
Do odkodowywania zakodowanych programów TV-SAT.

MODEM
Do łączności C64 z Internetem (TAK!!!) poprzez telefon (potrzebny jest Interface RS-232 C). Dzięki modemowi C-64 może przesyłać lub odbierać dane poprzez linię telefoniczną. Oznacza to, że nie ruszając się z łóżka możesz do kolegi mieszkającego w innym mieście załadować najnowszą gierkę i od razu przystąpić do gry.

SAMPLER
Dzięki temu scalakowi możemy przetwarzać i słuchać (o okrojonej jakości) dźwięki nagrane za pomocą zwykłego mikrofonu na przykład. Wadą tego sposobu odtwarzania jest duża objętość zapisywanego pliku, gdyż musi on być dosyć dobrej jakości (jak na C64) no i zawiera przez to duuużo danych.

SKANER
No i jak widzicie nawet skaner da się podłączyć do tej wspaniałej maszyny!!! Jakość zeskanowanych obrazów zapewne nie będzie zbyt wysoka, ale zawsze coś...

DYSK TWARDY
Jak można podłączyć skaner czy modem to czemu też i nie podłączyć twardziela, nieprawdaż? Jasne! Specjalne wersje takich dysków twardych były swego czasu produkowane (może jeszcze są gdzieś w Anglii), ale nie były one wielkie (kilkadzieścia/kilkadziesiąt MB w zupełności na ten komputer wystarczało). Dla niektórych mógł to być rarytas.

GENLOCK
Takie coś służy do mieszania obrazu z Video (VHS i nie tylko) z obrazem normalnego C64.

VIDEOFOX II
Edytor napisów z trikami i animacją.

VIDEOPROFI
Rozszerzenie VideoFoxa II.

DIGITIZER GENERATION
Dzięki takiemu czemuś możemy obrabiać obraz z kamery video.

PADDLES
Czyli tzw. wiosełkach. Były to 2 pokrętła (potencjometry) podłączane do portu joysticka. Niestety nigdy nie widziałem tego urządzenia, jedynie próbowałem je zrobić, ale z miernym skutkiem (działało ale nie do końca :)). Co do zastosowania to spotkałem się z kilkoma grami gdzie można je było zastosować. Niestety nie pamiętam co to było... (informacja od Luker'a).

No, czyli należy stwierdzić, że do komodorka można podłączyć bardzo wiele rzeczy. Ta liczba jest nawet porównywalna do dzisiejszego pEcEta! Mi samemu nie chce się wierzyć, gdzie te wszystkie urządzenia można by podłączyć do biednego, czystego C64??? Przepraszam za krótkie opisy sprzętu, ale moja wiedza na ich temat jest ograniczona. Może ktoś jest mądrzejszy ode mnie? Może wie więcej na ten temat? Proszę o wszelką pomoc! Zapraszam do napisania artykułu na ten temat! Artykuł na podstawie któregoś magazynu "Prawda".

 © 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek