ROK 1999
Bodajże w okolicach lipca 1999 roku, w głowie Łukasza 'Luc' Saneckiego – założyciela serwisu C64 Power – zrodził się pomysł stworzenia strony o Commodore 64. W założeniach nie miała to być jednak stronka amatorska, gdzie użytkownik znalazłby garstkę, pobieżnych informacji. Już od samego początku, plan był taki, aby C64 Power kiedyś stanowiło kompletny zbiór informacji o tym komputerze. Zarysy strony pojawiły się w okolicach września. Tworzone były pierwsze artykuły. Dodana została Galeria, w której zamieszczono wszystkie papierowe prace z cover-sceny C64, jakie Łukasz posiadał w swojej kolekcji. Większość zeskanowanych obrazów była w skali 1:1. Właśnie dzięki galerii vote-sheetów i coverów strona miała szansę się czymś wyróżniać spośród tłoku. Jednakże strona wciąż była offline…
ROK 2000
7. stycznia to ważna data w historii serwisu. Dokładnie tego dnia – C64 Power – jako malutka, skromna strona, zaistniał na serwerze Republiki WWW. W serwisie znajdowało się kilkanaście artykułów. Jednakże już wtedy, powoli zaczęło brakować miejsca na serwerze. Po jakimś czasie stronę przeniesiono, kolejno na serwery Kosnetu oraz Pnetu. Powierzchnia dyskowa dostępna na tych serwerach wynosiła aż 10 MB . Wtedy to było bardzo dużo. Dzięki zwiększeniu powierzchni dyskowej, pojawiły się Galerie Coverów oraz inne ciekawostki. Warto dodać, że C64 Power było składane z ramek – dość prymitywny sposób tworzenia stron.
Pod koniec lutego C64 Power otrzymało sponsoring od firmy IQ Polska. Warto dodać, że sponsorowania serwisu odmówiły Koti czy Cavern. Na początku współpracy IQ Polska zaoferowało 50 MB – wtedy niewyobrażalna powierzchnia na stronę…
W okolicach lipca, całkowitej zmianie uległ wygląd strony. Pozostało tylko stare logo. Zniknęły ramki. Z biegiem czasu stronna ulegała kolejnym przekształceniom. Chyba swój optymalny wygląd miała w październiku. Potem zaczęto dodawać kolejne – niepotrzebne – gadżety: kosztem spisu artykułów na stronie głównej umieszczono zdobycze serwisu, co w efekcie znacznie wydłużyło czas ładowania strony. Wtedy Łukasz postanowił, że zrobi wszystko jeszcze raz, od początku. W końcu przez pół roku poznał część tajemnic tworzenia stron WWW . Około października zaczął tworzyć projekt – nowy layout serwisu. Data premiery nowych szat graficznych była oczywista – w dzień rocznicy istnienia C64 Power. Do tego czasu zdążył optymalnie doszlifować cały kod, polepszyć obsługę itd…
|
|
|
|
ROK 2001
7 stycznia na stronie pojawił się news:
"Dokładnie w godzinach południowych 7. stycznia 2000 roku serwis C64 Power po raz pierwszy pojawił się w internecie. Od tego czasu minęły dwa długie lata. Jesteśmy wciąż z Wami! Nastała kolejna okazja, by odświeżyć nasz wygląd – C64 Power wygląda teraz na pewno przyjaźniej. Dzisiejsza aktualizacja to podsumowanie poprzedniego roku naszej działalności. Przygotowałem – uzupełniłem – artykuł Historia serwisu C64 Power, który przedstawia także nasze początki. Zapraszam do przeczytania kompletnej wersji z wieloma screenami.
W sobotę otrzymałem bardzo miłą informację od redakcji popularnego serwisu Web Reporter – zostaliśmy uznani za Super Stronę! Jak czytam, „Naszym zdaniem wyróżniona strona wybija się ponad przeciętność i stanowi czołówkę polskich stron WWW”. Dziękujemy! Rok 2001 był dla nas na pewno dobry. Odczuliście to przez częste aktualizacje, wydarzyło się tutaj wiele nowego. Mam nadzieję, że będzie tak i w tym – Nowym Roku 2002. C64 Power – kiedyś mała stronka z kilkoma artykułami, dziś staje się bogatym w informacje serwisem, który tworzy już aktywnie wiele osób. Doceńcie naszą codzienną robotę – to wszystko dla Was!"
To z pewnością przełomowy okres. I najlepszy w naszej długiej historii. Po zmianach w dzień pierwszych urodzin, przyszła kolej na coś innego. Na początku marca ruszyły zapowiadane codzienne aktualizacje serwisu. Każdej sprawie poświęcono osobnego newsa. A pod koniec tegoż samego miesiąca ruszyło Forum Dyskusyjne C64. Ten popularny dział jest do dziś podstawą serwisu, gdzie każdy może wylać swoje myśli. W ostatni dzień kwietnia dołączył do nas znakomity koder – Tomasz TSD Dzierkowski, który przez dość długi okres czasu wspierał serwis profesjonalnymi artykułami o C64! Na początku maja odświeżono wystrój strony. W maju wystartował także Leksykon Sceny C64, a oprócz tego wyraźnie można było obserwować zwiększającą się ilość newsów na stronie. Przed wakacjami 2001 ruszył nowy dział – „Programować Każdy Może!”, prowadzony przez TSD’a. W ciągu pierwszej połowy roku wydarzyło się także kilka mniej przyjemnych spraw, z czego warto wymienić kradzież designu, które na szczęście (dla plagiatorów) udało się rozwiązać pozytywnie. Pierwszego lipca 2001 serwis ruszył pod nowym adresem – c64.nostalgia.pl. Trzeba było przenieść się z serwera firmy IQ Polska na inny, co było spowodowane całkowitą rezygnacją IQ ze sponsorowania serwisów WWW . Z jednej strony szkoda, z perspektywy czasu natomiast można śmiało powiedzieć, że przeprowadzka na Nostalgię to był strzał w dziesiątkę! Miejsce udostępnił ChillZ. Serwis otrzymał wtedy do dyspozycji m.in. bazę ponad 2500 gier na C64 oraz wyszukiwarkę. Ważnym miesiącem był także sierpień, a dokładnie jego końcówka, podczas której odsłoniono po raz kolejny nowe karty C64 Power: nowy design strony głównej oraz Galerii Covers – największego tego typu zbioru w Internecie. 1. września zawitał do nas znakomity artykuł o Początkach Prasy Komputerowej w Polsce, a na sam koniec miesiąca ruszył nowy dział – Hyde Park – tworzony przez Was! Pod koniec października swój start miał kanał IRCowy #c64power. Kanał początkowo mało popularny, ale z czasem przybywało mu odwiedzających. Nieraz toczyły się na nim naprawdę ciekawe, wielogodzinne dyskusje! Warto wspomnieć także o quizach, które się na nim toczyły. 28. października wystartował jeszcze jeden nowy dział, prowadzony przez znakomitego kodera i elektronika – Muddler’a/The Coders, który wzbudził ogromy odzew wsród czytelników! Kilka dni później pojawiła się ankieta, z zapytaniem czy rozpocząć sprzedaż płyt CD C64 Power. Zainteresowanie całkiem spore, ale o tym kilka linijek niżej. 7. grudnia C64 Power wzbogacił się o ponad 5000 gier na Commodore 64 (łącznie w naszej bazie było już ponad 7000 plików). No i dwa dni przed Bożym Narodzeniem pojawiła się wyczekiwana przez Was… płyta C64 Power CD! Została przez Was bardzo ciepło przyjęta i cieszyła się bardzo sporym zainteresowaniem.
ROK 2002
Kolejny rok i kolejna próba odświeżenia oblicza serwisu. Próba ta została ostatecznie zakończona 3. czerwca, kiedy to nowy wygląd został zaprezentowany on-line. Wtedy też, ruszyła nowa wersja Forum Dyskusyjnego autorstwa Januziego, oparta na technologii PHP i bazie danych SQL . We wrześniu – do płyty C64 POWER CD – dołączyły 2 kolejne pozycje – płyty „Tylko Muzyka” i „Tylko Gry”. Oprócz tego, każdy z Was mógł sobie złożyć własną płytę, dostosowując ją, do swoich indywidualnych oczekiwań. We wrześniu także odbyła się pierwsza edycja konkursu polegającego na odgadnięciu, jak największej ilości tytułów gier na podstawie wycinków ze screenshotów.
ROK 2003
7 stycznia 2003 na stronie pojawił się taki oto news:
"Luc: Niektórzy z Was wiedzą, że serwis C64 Power znajduje się już w Internecie dokładnie trzy lata! Najstarsi Czytelnicy pamiętają, jak to kiedyś było… Równie kolorowo, z wieloma pomysłami, natomiast znacznie mniejszą załogą. Dziś mogę śmiało przedstawić grono osób, które nie tylko są na liście współpracowników. Mogę głośno powiedzieć, że bez nich strona nie mogłaby funkcjonować. Dziękuję Wam, Redaktorzy C64 Power!
Aze: Wszystkiego najlepszego i aby C64 Power dożyło takiego wieku jak Commodore 64. Na tę okazję przygotowałem recenzję kultowej gry (wraz z olbrzymią mapą!) Montezuma’s Revenge. Gry, która warta jest uwagi nie tylko ze względu na świetną grywalność, ale posiada też przyjemną grafikę oraz wpadające w ucho dźwięki. Zapraszam!
Flooder: Cieszę się, że mogę już drugi raz obchodzić urodziny serwisu C64 Power, jako jego współpracownik. Trzeba przyznać – miniony rok był wyjątkowy, jednak mam nadzieję, że najlepsze jest wciąż jeszcze przed nami. Jako dowód, iż miniony rok był wyjątkowy niech posłuży choćby meeting C64Power, który odbył się latem w Katowicach (a planowany jest następny :)). Korzystając z okazji, życzę wszystkim, aby C64 Power stał się ich ulubionych serwisem poświęconym „mydelniczce”. Gdyby nie Wy, nie wiemy, gdzie dziś byśmy byli. W ten nieco podniosły dla nas dzień, mam również okazję zaprezentować Wam artykuł mojego autorstwa poświęcony historii firm, których korzenie sięgają czasów C64. Historia firm związanych z Commodore 64 – będziecie mogli się z niego dowiedzieć o początkach rodzimego LK Avalon, czy giganta na rynku gier komputerowych – Electronic Arts. Tak, Electronic Arts naprawdę zaczynał swoją przygodę w erze ośmiu bitów. Gorąco zachęcam do refleksji przy czytaniu. Mam nadzieję, że za rok znów spotkamy się w komplecie, i obiecuję ze swojej strony większą aktywność!
Luc: Czegoż więcej sobie życzyć…? Chyba tego, abyśmy spotkali się za rok. Żebyście odwiedzali z coraz większym zainteresowaniem stronę C64 Power. Jeszcze raz składam podziękowania wszystkim redaktorom. Świętujcie wszyscy razem z nami, w końcu dla kogoś robimy ten serwis! 🙂 Serwis w dalszym ciągu cieszył się bardzo dużą popularnością. Każdego dnia odwiedzała nas ogromna liczba gości."
Nic nie zapowiadało nadchodzącego kryzysu… We wrześniu C64 Power stało się oficjalnym partnerem projektu GameBase 64. Dostępna była u nas do pobrania cała kolekcją GB64. Na tamte czasu było to: 15.712 gier, 23.215 screenshotów, a także 2.948 plików z dodatkami do gier – mapami, okładkami, recenzjami, itp. Było to niestety samobójstwem serwisu. Nie spodziewaliśmy się tak ogromnej liczby pobrań, czego konsekwencją było przeciążenie serwera. Dział DOWNLOADS został całkowicie zamknięty. Dodatkowo awaria DNS'ów doprowadziła, że serwer całkowicie przestał pracować. Dość długo serwis był offline.
ROK 2004
Serwisowi udało się powrócić do sieci. Luc znalazł serwer i od tego momentu serwis był dostępny pod adresem c64.slonca.net. Niestety nie był to już ten sam C64 Power. Większość współpracowników albo odeszła, albo po prostu była nieaktywna. Jak się wkrótce okazało na serwerze slonca.net także na długo się nie zadomowiliśmy. Po paru miesiącach ważność domeny wygasła. Serwis ogarnęła ogromna stagnacja. 2004 nie był udanym rokiem w naszej historii.
ROK 2005
Wszystko wskazywało na to, że ten rok upłynie podobnie, jak poprzedni. Zrządzenie losu, a może przypadek, chciało że reaktywowany został serwer Nostalgii. Na początku maja udało nam się powrócić pod naszą standardową domenę: c64.nostalgia.pl. Powoli odżywaliśmy. We wrześniu nastąpiła zmiana webmastera. Łukasz Sanecki ostatecznie zrezygnował z prowadzenia strony. Nowym webmasterem zostałem ja – Mariusz Młynek. Starałem się, by strona powoli wróciła do swojego pierwotnego kształtu. Udało mi się doprowadzić, by serwis odżył. Do sieci powróciła między innymi Galeria Covers, a także poprawionych zostało parę błędów, powstałych przy uploadzie strony na serwer Nostalgii. W listopadzie ruszyła druga edycja konkursu opartego na odgadnięciu, jak największej ilości tytułów gier na podstawie wycinków ze screenshotów. Wzięło w nim udział dużo uczestników, co osobiście bardzo mnie ucieszyło.
ROK 2006
Serwis powoli zaczął odbudowywać formę. Jednakże w okolicach marca utraciliśmy hosting oraz domenę. Powodem była zmiana właściciela serwera nostalgia.pl. Niestety z obecnym właścicielem nie udało się nawiązać żadnego kontaktu – chociażby, aby uzyskać alias c64.nostalgia.pl. W maju została zakupiona usługa wirtualnego hostingu. W tym samym czasie zakupiona została także domena – c64power.com. Pod tą domeną serwis działa do dzisiaj.
ROK 2007-2009
C64 Power zyskało po raz kolejny nowy wygląd. Miał to być znak, że serwis powoli zaczął wychodzić z kryzysu. Jednakże strona nie cieszyła się zbyt dużą popularnością, a wielu osobom wygląd nie przypadł do gustu. Na szybko zaprojektowany został kolejny layout, który przetrwał, aż do 2009 roku. Newsy ukazywały się sporadycznie. Warto także wspomnieć, iż oferta C64 Power zwiększyła o płytę C64 Power DVD.W 2009 fani C64 Power pokazali, jak bardzo im zależy na dalszym istnieniu serwisu, czego najlepszym przykładem była zrzutka na domenę. I to od razu na najbliższe 2 lata!
ROK 2010
W okolicach marca serwis został przeniesiony na system zarządzania treścią – Joomla. Wiązało się to z wprowadzeniem do systemu wszystkich artykułów, które wcześniej znajdowały się w plikach tekstowych. Zmianie uległ design, a do redakcji dołączył Rafał Szyja vel Raf/Vulture Design. Nowy redaktor zajął się Forum Dyskusyjnym, które od 2003 nie podległo żadnym poważnym aktualizacjom. Dzięki niemu możliwa stała się w końcu edycja postów, na którą narzekało tak wielu użytkowników. Pod koniec roku wystartował autorski projekt Rafała – C64 Power Wiki.
ROK 2011
Raf poczynił kolejne prace nad C64Power. Dalszy rozwój forum Januziego okazał się nieowocny, przeniesiono zatem całą zawartość forum na inny silnik: minibb. Forum dzięki temu zyskało wszystkie cechy forum współczesnego. W ciągu roku nieco zmieniony został szablon, wyeksponowane zostały kanały RSS, dodane zostały boksy pozwalające „lubić” serwis w portalach społecznościowych. W grudniu zmieniona została szata graficzna – została ona dostosowana do współczesnych, panoramicznych ekranów. Udało się zarazem zachować klimat znanego, lubianego i charakterystycznego zółtego szablonu sprzed kilku lat.
Dla nas zawsze najważszy był i jest Czytelnik :) W pierwszych latach istnienia, serwis niejednokrótnie bywał w różby sposób nagradzany. Wyróżnienia, które niżej podajemy w większości otrzymaliśmy od portali czy magazynów.
Publikacje, które także traktujemy jako wyróżnienie to są opisy naszego serwisu w dwutygodniku Komputer ŚWIAT, Wprost. Widać, że w tych ciekawych magazynach pracują ludzie, którzy pamiętają czasy starych komodorków, atarynek czy zx'ów, gdyż często wspominają o tym sprzęcie.
Super Strona stycznia 2002 według popularnego serwisu Web Reporter!
Wyróżnienie w katalogu Wirtu@l Millenium!
Strona Dnia według Magazynu.PL
Strona uzyskała najwyższą ocenę w katalogu stron WWW Interii.PL
Serwis C64 Power ukazał się także na płytach CD magazynów RESET CD 9/2000 oraz MAGAZYN INTERNET 11'2000
PC WORLD KOMPUTER
Witryna dnia 16. lutego 2001 - C64 Power
|
"Strona mogąca być wzorem" według portalu Hoga.PL
Wyróżnienie w konkursie "Strona Miesiąca" - Listopad 2000
Hit Wirtualnej Polski!
"Serwis godny polecenia, a odwiedzający może mieć pewność, że znajdzie tu informacje najwyższej jakości" - według EmuSearch
Serwis C64 Power został wpisany do listy najlepszych stron WWW w Polsce Magazynu INTERNET
Zostaliśmy Stroną Miesiąca magazynu internetowego MAIN - Październik 2001
|
Tymi oto zdobyczami możemy się pochwalić. Nic by to jednak nie znaczyło bez Was - najwierniejszych Czytelników strony, którzy często odwiedzają serwis, znajdują błędy, pomagają tworzyć wspólny, żywy obraz Commodore 64. Dziękujemy Wam!
Założyciel:
Łukasz „Luc” Sanecki
Redaktorzy serwisu:
Mariusz 'Flooder' Młynek
Rafał 'Raf' Szyja
Historyczni współpracownicy/redaktorzy serwisu:
Tomasz „TSD” Dzierkowski
Tomasz „OMG” Konojacki
Maciej „aze” Kubiak
Tomek „Scrap” Michniewicz
Mariusz 'Magnate' Młyński
Damian „Daper” Pietras
Marek „p.a.” Pyszczyński
Krzysztof Romanowski
Janusz „Januzi” Skudrzyk
Bartosz „Reiter” Stobiecki
Damian „Centrax” Stupień
Podziekowania należą się również (a może przede wszystkim): Asl/Nipson, Jakub 'Bimber' Sawicki, Katarzyna 'Cobra' Dąbrowska, Konrad 'Filipo' Serowiecki, Łukasz 'Alien' Sewatianik, master64 aka GemBoy, Maciej 'Mike' Michalski, Paweł 'Cactus' Ból, Radek 'Werbel' Bergier, Roman 'Nameless' Gorczyca, SUDi/Morning, Tadeusz Kasza, Roman 'CreaMD' Chlebec, Przemysław ‚Bedrich’ Szcześniak, Spoon/Medium, Tommi 'Electric' Musturi, Paweł 'moozzyk' Kadłuczka, Daniel 'dely' Koźmiński i pewnie wielu, wielu innym osobom
Możemy powiedzieć, że z serwisem bywało raz lepiej, raz gorzej. Czas mija, a my wciąż jesteś on-line. Oby teraz było coraz lepiej! Skrzydeł dodajecie Wy - oddani Czytelnicy! Cały serwis obejmuje kilkaset stron - kursy, galerie, artykuły, screeny. To wszystko możecie u nas zobaczyć!
|