Klawiatura Commodore 64
Bohdan Frelek "Commodore 64 - Mikrokomputery"
Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1991
|
Klawiatura komputera Commodore 64 składa się z 66 klawiszy wykonanych zgodnie z zasadami technologii produkcji klawiszy elektronicznych maszyn do pisania. Do wybierania znaków służy 50 klawiszy, a pozostałe 16 ma znaczenie sterujące. Klawisze znakowe są zestawione jak w typowej maszynie do pisania - w układzie angielskim QWERTY. Większość klawiszy ma potrójne znaczenie. Normalnie są wyprowadzane na ekran monitora wielkie litery i cyfry zaznaczone na górnej powierzchni
klawisza (2). Przy jednoczesnym naciśnięciu jednego z klawiszy sterujących SHIFT są wyprowadzane znaki graficzne zaznaczone z prawej strony klawisza (1), natomiast przy naciśnięciu klawisza sterującego COMMODORE znaki z lewej strony (3). W Commodore 64 mogą być używane dwa zestawy znaków:
-wielkie litery oraz znaki graficzne,
-wielkie i małe litery oraz część znaków graficznych (te z lewej strony klawiszy).
Zazwyczaj pracuje się z pierwszym zestawem, drugi jest prawie wyłącznie używany przy pracach edycyjnych. Od jednego zestawu do drugiego przechodzimy przez jednoczesne naciśnięcie klawiszy Shift i Commodore.
Po włączeniu komputera na ciemnoniebieskim tle pojawiają się jasnoniebieskie litery i kursor. Kolor liter można zmieniać przez jednoczesne naciśnięcie klawisza CTRL (control) i jednego z ośmiu klawiszy w jednym rzędzie klawiatury. Kolejne kolory to: czarny, biały, czerwony, niebiesko-zielony, purpurowy, zielony, niebieski, żółty. Jeżeli zamiast klawisza CTRL wraz z wybranymi klawiszem naciśniemy klawisz Commodore, to wybierzemy jeden z pozostałych ośmiu kolorów.
|