Przyklad 2. Zalozenia: chcemy edytowac sprajta o szerokosci 8 sprajtow i wysokosci 1 spraja, w MultiColor
a) odpalamy IMOSa
b) odznaczamy ptaszek przy \"show bitmap\"
c) najezdzamy kursorem na jeden z przekreslonych na czerwono przyciskow - na ten na ktorym pojawi sie opis \"DELETE LAST SPRITE\". ale go nie klikamy normalnie, tylko lewym przyciskiem myszy. Pojawi sie \"DELETE ALL SPRITES\" i to naciskamy.
d) naciskamy strzaleczke z tabliczka, znajdujaca sie z prawej strony ekranu u gory, opisana jako \"Create Sprite Matrix\" (utworz matryce sprajtow)
e) w polu ROWS wpisujemy 1 (bo chcemy 1 wiersz), w polu Columns wpisujemy 8 (bo chcemy 8 kolumn). Reszte zostawiamy bez zmian i klikamy OK
f) powinna sie pojawic aranzacja 8 sprajtow ulozonych obok siebie.
g) wybieramy jakie docelowo kolory maja miec sprajty. Zalozmy ze wszystkie maja byc zolto-zielono-czerwone, czyli 7,5,2. W tym celu klikamy kolorowy przycisk po prawej bez szachownicy, opisany jako \"SET COLORS\". W wierszu \"C64 color\" wpisujemy kolejno wartosci \"7\", \"5\", \"2\" i wybieramy \"Switch mode to... MultiColor\". Reszte zostawiamy standardowo ustawiona.
h) zatwierdzamy \"OK\". po przeniesieniu na C64 sprajty beda zolto-zielono-czerwone i w MultiColor
i) Zapisujemy aranzacje, czyli klikamy szeroki przycisk \"Store Object\". Pojawi sie pole wyboru. Zaznaczamy ze interesuje nas aranzacja (rozmieszczenie), atrybuty (kolory), i puste sprajty (clear sprites)(bo nic nie konwertujemy z zadnego obrazka) - czyli 3 pozycja od gory.
j) klikamy \"Store Object\"
Przechodzimy do \"Objects Editor\"
- wybieramy kolor czerwony, zolty lub zielony z palety Multicolor i mozemy sobie rysowac po 8 sprajtach. tryb rysowania mozna przelaczac na Set/Invert/Clear. Mozna tez korzystac z ZOOM. Mozna zmienic tlo zeby lepiej bylo widac obszar sprajtow
- w zakladce Object view mamy podglad aktualnego dziela. Mozna wczytac pod spod jakas bitmape jesli to potrzebne.
Przechodzac do zakladki \"Object Browser\" widac efekty pracy (po kliknieciu Show). Mozna zobaczyc obiekt, albo jako bank sprajtow. Tak samo mozna zapisac na dysk sprajty tylko zapelnione, albo caly bank.
Mozna zapisac sprajty od razu z przykladowa wyswietlarka na C64 (uruchamia sie ja przez SYS6656), ale wiadomo ze jak jest ich wiecej niz 8 to sie beda grupami wyswietlac. Dodatkowo mozna zapisac plik POS+COS ktory zawiera informacje o pozycjach i kolorach sprajtow.
Tu jest efekt gryzmolenia w czasie pisania tego tekstu, odpalony pod emu:
To tyle drugiego prostego przykladu.