To nie ma znaczenia, czy dyskietka jest zaopatrzona w pierścień, czy też nie w stosunku do tego, czy można ją sformatować. Pierścień ma służyć wyłącznie lepszemu chwytowi krążka magnetycznego przez układ mechaniczny stacji, mniejsze poślizgi, brak ewentualnego uszkodzenia obrębu wycięcia i tratata tata tam takie...
Oczywiście lepiej, gdy jest, bo korzyści większe. Jest to wzmocnienie i mniejsza podatność na różne przykre sytuacje.
Co do dysków HD i innych. Najważniejszym parametrem dla nas jest ilość (gęstość) ścieżek na cal. Stąd ta liczba 48TPI (2D - podwójna gęstość), czy 96 TPI (4D - poczwórna). Dla stacji C64 1541 parametrem optymalnym jest 48TPI (1S/2D). Zapewnia dobrą dokładność zapisu i daleki odstęp od przekłamań w odczycie/zapisie. Można używać sobie dyskietek 96 TPI, które są 2 razy gęściej upakowane. Podobno są to dyski lepszej jakości i niezawodności. Czy tak jest naprawdę... mnie nigdy nie zawiodły, a mam Polaroidy 2S/4D 96TPI.
Co znaczy 2S? Dwustronne dyski, powierzchnia krążka ma wartwę magnetyczną z dwóch stron. Analogicznie 1S - ma tylko z jednej strony (górnej - kładąc dysk pupcią na dół).
Dlaczego dysk HD może nie działać w naszej stacji? Potrzebuje innego natężenia prądu w głowicy magnetycznej. To wszystko wyjaśnia, HD mogą być nieczytelne z tego powodu i tak najczęściej jest. Ponadto sam nośnik HD jest 2 razy cieńszy od DD.
Zaciekawionych odsyłam do lektury
http://filety.lh.pl/arty/literatura/offline/stacje.rar\' target=_blank>
http://filety.lh.pl/arty/literatura/offline/stacje.rar Muczias greetingos!