Świat Coverów

Witam wszystkich w artykule poświęconym kowerzystom Sceny Commodore 64. Opiszę w nim najważniejszych według mnie artystów wraz z przykładowymi pracami. Nie jest to review (opis) żadnych coverów, ale lista cover-designerów ostatniej dekady. Nie są to jednak wszyscy (od roku 1992 wzwyż). Nasi bohaterowie są ułożeni alfabetycznie:


ALG/SAMAR (Polska)
Wprawny polski artysta tworzący we wszystkich stylach. Charakterystyczne dla niego jest to, że miesza ze sobą punkty i czarno-biały kontrast w tej samej pracy. Wydał bardzo interesujący album nazwany "Mind of a man" jakiś rok temu.


BEDRICH/EXON (Polska)
Nie widziałem wiele jego prac, ale te które mam są wyjątkowo wysokiej jakości. Używa całkiem zwykłego stylu "kropkowania". Niestety, nie mam żadnej pracy z ostatniego roku - wszystkie są starsze.


BISCHOP/SAMAR (Polska)
Kolejny artysta z Polski. Wypuścił na scenę covery w latach 1997-98. Niestety, nic mi nie wiadomo o jego aktywności chociażby w roku 1999, ale myślę, że ze sceny nie zszedł i coś lada moment narysuje! Trzeba podkreślić, że Bischop ma swój niepowtarzalny i charakterystyczny styl, o czym możecie przekonać się sami oglądając jego prace!


BREN/PUSHING INK PRODUCTIONS (Anglia)
Bren wykonał kilka prac przez ostatnie lata, jednak niestety część z nich to kowery robione na komputerze...


CHAOTIC/REBELS (Niemcy)
Dobry artysta, który wydał trochę prac w latach 90-tych. Teraz nic o nim nie słychać...

DAVE/CLIMAX (Niemcy)
Był jednym z pierwszych coverzystów. Wydał pełno coverów różnej jakości. Najlepszy cover wg. mnie to cover dla grupy "The Indigents", rysunek z dżunglą (zrobiony chyba w roku 1993). Niestety, Dave opuścił już scenę C64...

DIVERSE/FAIRLIGHT (Polska)
Znany polski scenowicz, edytor magazynu Mish Mash. Powoli, ale skutecznie robił coraz to lepsze covery, jednak kiedy osiągnął przyzwoity poziom, opuścił scenę...

DUGE/EXTEND (Finlandia)
Duge wstąpił na coverscenę w 1993 roku. W połowie lat 90-tych wypuścił dużo wysokiej jakości coverów. Przeważnie były to gołe panie :). Używał wszystkich znanych technik rysowania (kropki, linie, czarno-biały kontrast itd.). Ostatni cover jaki wypuścił to rok 1998, party Zoo w Finlandii. Ponoć coś jeszcze robi...

EARTHQUAKE (Niemcy)
Ten niemiecki artysta był swego czasu dla mnie jednym z najlepszych. Podobnie jak niektórzy, Earthquake odszedł ze sceny już parę lat temu...


ELECTRIC/EXTEND (Finlandia)
Chyba najbardziej znany coverman na naszej scenie. Wydał masę interesujących coverów, które obiegły cały świat. Najlepszy jego cover to "Biotechnical Extenticus". Ostatnia jego praca wyszła na party Zoo w 1998, ale coś w przyszłości zamierza jeszcze malnąć...


FX/DOOM PATROL (Finlandia)
Fx był znany w połowie lat 90-tych. Wykonał dużo fajnych kowerków. Był członkiem grupy Doom-Patrol. Często używał czarno-białego kontrastu.


JAILBIRD/TEMPEST (Jugosławia)
Bardzo utalentowany jugosłowiański artysta, który wydał parę coverów przez ostatnie lata. Jego nowa praca wykonana dla Manik'a była robiona metodą kropek. Mam nadzieję, że ujrzę jeszcze jego "wyroby".


JUNKIE/EXTEND (Finlandia)
Junkie był jednym z najsławniejszych cover-designerów. Najbardziej lubię jego pracę dla grupy Flash INC.

REEKOL/REACT (Słowacja)
Ten słowacki członek coversceny przestał już rysować covery. Ostatni cover to "Citadel" i był to kawał dobrej roboty...


RINSPEED/APIDYA/PROXIMA (Polska)
Członek bardzo znanej i dobrej covergrupy Authority. Nie widziałem wiele jego prac, ale te które mam są dobrej jakości.


SERIO/AUTHORITY (Polska)
Bardzo znany i aktywny cover-designer, na dodatek z Polski! Jego prace ostatnio stały się bardzo fajne i przyjemne w oglądaniu. Można zauważyć pewne podobieństwa do stylu Electric'a. Covery wypuszcza na bieżąco, nawet kilka na kwartał!

SIN-1/DOOM PATROL (Finlandia)
Artysta świeżej krwi z Finlandii. Na razie widziałem kilka jego ładnych prac, interesujące pomysły.

SILVERSTAR/ANUBIS (Holandia)
Również nowy coverdesigner, który w ostatnim czasie popisał się kilkoma pracami.

STONE/AGONY (Polska)
Jeden z najpopularniejszych covermanów, niestety już nieaktywny. A należy wspomnieć, że jego prace były wręcz wyśmienite!

SUICIDAL/MEN AT WORK (Finlandia)
Nie widziałem wiele jego prac, ale te które mam wyglądają całkiem ładnie. Gość ma swój styl, nie kradnie pomysłów - to widać.


SUNDANCE/EXON (Polska)
No i następny polski kowerzysta. Na scenę C64 wszedł w połowie lat 90-tych. Jego styl jest również niepowtarzalny. Ma swoją osobną, inną linię. Razem z Cyclone'm B czasami rysują wspólne covery.

FRISTAR/REBELS (Czechy)
Jego prace podobnie jak pozostałych tu wymienionych odznaczały się wysoką jakością. Fristar'a też nie ma już na coverscenie...

Oczywiście nie są to wszyscy cover-designerzy z cover-sceny. Artykuł powstał na podstawie magazynu Attitude#1/Axelerate, a właściwie spora część to tłumaczony artykuł. Oryginalny pomysł i tekst: Zapotek/Axelerate.

 
 

© 1999-2018 : covers jest integralną częścią C64 Power. Prace są własnością autorów.