APIDYA

Początki istnienia grupy sięgają roku 1995 (pod nazwą Adobe). Przez długi okres czasu byliśmy mocno zaprzyjaźnieni z grupą Strangers, z którą łącząc się stworzyliśmy nową grupę o nazwie Apidya. Oto niektóre ksywki członków: Hunter, Killer, Rinspeed(Whyyp), Stampi, Shapie, Simkin(Whimsy), Inver, Pikas, Fenek, Dj.D, Gringo, Diablo, Krugi, Angelboy, Zeker, Ruler (TNT), Cactus, Ogion, Amazon, Pilot, Craven, Arti, Yahoo, Shark, Sir M.G.

Reiter/Apidya

FRACTION

Powstanie grupy Fraction datuje się na wrzesień 1995 roku. Wtedy to z inicjatywty Chasha piątka scenowców (Chash, Dux, Latin, Vigo i Alpha) dało grupie oficjalny początek. Wkrótce potem dołączyli do nas Jurgen oraz Signor, a później już kolejne osoby...
Najlepsze lata grupy to z pewnością okres 1997 - 1999. Wydaliśmy wtedy sporą ilość stuffu na niezłym poziomie, nasze dema zajmowały wysokie miejsca na parties (Logic Control - 2gie na North Party w lutym 1997, Pathology - 1sze miejsce na Rush Hours w kwietniu 1998, Defloration - 1sze miejsce na North Party w wakacje'98), ponadto wydawaliśmy cieszący się nie najgorszą popularnością własny propagandowy magazyn - Sinister.
Wybitni członkowie... Hm, w zasadzie o sile Fraction stanowił kolektyw bez jakichś szczególnie wybitnych jednostek. Znane produkcje to dema: Logic Control, Pathology, Defloration, Passion oraz magazyn Sinister. To właśnie z tymi produkcjami kojarzona jest grupa Fraction. Największe sukcesy to przede wszystkim stosunkowo dobre miejsca zajmowane przez nasze dema na parties, całkiem udany magazyn Sinister, oraz duża aktywność, która zaprowadziła nas do czołówki polskich grup w chartsach. W polskich magazynach przez pewien czas byliśmy regularnie notowani jako demo grupa numer 2 zaraz po Samar.

Alpha/Fraction

KRECIKI

Grupa powstała po mitingu w Białymstoku. Baldhead/AFL, Wedlock/DSP oraz Axon/Fatum postanowili zrobić coś pod własnym szyldem. Grupa bardziej opierała się na znajomościach i wielu współpracownikach niż na członkach - ciężko jest trzymać grupę w ryzach, gdy ludzie rozproszeni są po całej Polsce.
Za najlepsze lata uważa się 1996-1998. Wtedy nasza aktywność przerosła nas samych. Wybitni członkowie: Baldhead jako project designer. Axon jako legenda bartoszyckiej sceny. Znane produkcje, największe sukcesy to wydawanie w latach 1996-1998 magazynu Adwarp, oraz organizacja od 1997 North Party (dziś największego, właściwie jedynego porządnego party tylko dla C64 w Polsce).

Baldhead/Kreciki

TENGU

Tengu swój start datuje się mniej więcej na rok 1994, a samymi założycielami byli Astovel i Ksin. Grupę przez najdłuższy czas miała podstawowy skład: Astovel, Ksin, Lydon, Kosa i Pardon. Wydaliśmy przez okres naszej działalności kilka interesujących pozycji, np. trackmo Electric Dreams czy kolekcje Katharsis, Extract, Underground. Wydaliśmy trochę stuffu firmowego grupy (użytki, sample). Wydawaliśmy chyba wszystkim znany i lubiany (lub nie) magazyn Pivo, który później (po rozpadzie grupy) był wydawany jako 'independent'. Ostatnia produkcja Tengu wydana została w 1999 roku na party Intel Outside 5 i było to dentro Out Of Code. Główne przyczyny rozpadu grupy to nieaktywność wielu członków i sprawy osobiste.

Corwin/Tengu

ALBION - The castle of true geniuses

Grupa powstała na początku 1993 z kwaterą główną położoną w okolicach Bielska-Białej. Jej założycielami byli Stilgar (wtedy Stealth) oraz Yaro. Początkowo przyjęta została nazwa Silence, potem Fatum, która została następnie zmieniona na Albion ponieważ w Polsce istniała już inna grupa, które też nazywała się Fatum. Pierwsza dużą produkcja było megademo Atlantis wypuszczone w sierpniu 1993, które prawdę powiedziawszy bardziej przypominało kolekcje plotów niż demo. Na zimowym Elysium/Antia Party w Tarnowie zostało pokazane trackmo, które niestety miało tendencje do zawieszania się podczas trwania compo. Demo to nigdy nie zostało oficjalnie wypuszczone ponieważ tuż po party odkryto, że części Yara (wektory i boby) tak naprawdę nie były jego (Yaro został usunięty z grupy w trybie natychmiastowym). Kolejna produkcją było dentro Headache zrobione przez Stilgar'a, Jetan'a oraz Olsen'a, które zostało wypuszczone w lutym 1994. Tuż przed wakacjami została wypuszczona kolekcja logosów Jetana o nazwie Babilon One. Produktywność grupy nie spadała, trwały prace nad nowym demem oraz magazynem. Niestety nie zostały dograne pewne szczegóły i po wakacjach ukazało się jedynie demo Cruel Potato. Rozpoczęto pracę nad dwoma demami równolegle - Hallucinations oraz Extermity. W styczniu wypuszczona została druga część kolekcji logosów Jetan'a. Nadchodzące matury spowolniły trochę tempo wypuszczania kolejnych produkcji przez grupę. W maju do Albion wstąpili najlepsi ludzie z rozpadającej się wtedy grupy Vader, która wydawała bardzo dobry magazyn (jeden z najsłynniejszych w Polsce, przez kilka lat na pierwszym miejscu notowań) o nazwie Vitality. Magazyn ten jako pierwszy w Polsce ukazał się na dwóch stronach dysku, a potem gdy dwustronne magazyny stały się normą, został wydany na trzech. Jako jedyny magazyn z Polski znajdował się też na największym w tamtych czasach ftp Gangsta Paradise (magazyny, które nie były w języku angielskim nie były umieszczane na ftpach).

Na jednym z najlepszych w historii polskiej sceny party PUKE 4x4 w Koszalinie (lipiec 1995) zorganizowanym przez grupę Color7 (była to grupa pisząca gry, należeli do niej ludzie z Agony, Albion i Elysium) zostało przedstawione niedokończone demo Hallucinations. PUKE było bardzo ważnym momentem w historii Albion - był to kulminacyjny moment najlepszych czasów grupy. Po wakacjach wydane zostało Vitality#7, a następnie pełna wersja Hallucinations. Było to najlepsze demo (a właściwie mogło nim być) w historii grupy z wielu powodów. Niestety w pełnej wersji użyto wiele efektów w ich gorszych wersjach oraz włączono kilka których nie powinno. Było to też ostatnie duże demo, robione przez tak wiele osób ponieważ następne były właściwie dość małymi produkcjami robionymi przez jedna osobę - Stilgar'a. Na początku 1996 roku wypuszczone zostało kolejne wydanie Vitality, a po nim pack bardzo fajnych narzędzi zrobionych przez Yap'a. Kerk skończył swoją kolejna grę o nazwie Kupiec, która została wydana przez TimSoft. Ponieważ kolejna edycja PUKE Party nie mogła się odbyć z powodu braku sponsorów, Albion zorganizował tygodniowe prywatne party w domu Quamus'a w Białogardzie obok Koszalina (lipiec 1996). Zabawa była przednia i oprócz ludzi z Albion byli na niej przedstawiciele Agony oraz Elysium (włączając w to wszystkich organizatorów poprzedniego PUKE). Po wakacjach ukazało się ostatnie polskie wydanie Vitality. W październiku wydane zostało małe demo Fatality. Nazwa dema doskonale oddawała to co się działo w grupie - aktywność bardzo nagle spadła, wszyscy musieli coraz bardziej skupiać się na studiach/pracy i w ogóle na rzeczach związanych z normalnym życiem. Lucky zaczął co raz więcej rysować na PC (należał do jednej z najlepszych na świecie wtedy grup na PC - Pulse).

Na początku 1997 roku ukazało się pierwsze wydanie Vitality w języku angielskim (następne tuż przed wakacjami). Na Gravity Party w Opolu (koniec sierpnia) wydane zostało demo z kodem zrobionym przez Stilgar'a jeszcze w ubiegłym roku oraz grafiką zrobioną przez Questora i Hawka i muzyką Olsena i Wacka. Było to ostatnie demo w historii grupy. W następnym roku ukazało się kolejne (ostatnie już zresztą) wydanie Vitality English. Była to już ostatnia duża rzecz wypuszczona na C-64. Kerk zrobił jeszcze dwie gry (jedna na C64 i jedna na PC). I to był właściwie koniec. Niektórzy przedstawiciele Albion jeździli jeszcze na party ale jedyną wypuszczaną na nich rzeczą były grafiki Questora. Kmeg robił jeszcze różne użytki dla PC, które miały związek z C64 + największą na internecie galerie grafik narysowanych na C-64. Na North Party w Bartoszycach (lipiec 2000) prawie została wypuszczona kolekcja graficzna Questora o nazwie Guards of Apocalypse ale w ostatniej chwili został w niej znaleziony błąd i data jej wypuszczenia uległa przesunięciu. Pewne jest, że wyjdzie ona niebawem razem z jej drugą częścią do której grafiki są już od dawna narysowane. Niektórzy ciągle odgrażają się, ze demo Extermity jeszcze wyjdzie... Ciągle niektórych z nas można spotkać na znakomitym North Party w Bartoszycach, które odbywa się co roku w wakacje.

Obecnie Albion tworzą jeszcze w jakimś stopniu (czasami bardzo luźnym): Crimson, Dr.Soft, Jetan, Kerk, Kmeg, Magic, Olsen, Stilgar, Questor, Unlock, Wacek.
W Albionie znajdowały się również następujące osoby: Apacz, Arab, Brownie, Cleve, Cosmo, Dgazz, Eclipse, Explorer, Fisher, Hawk, Joodas, Kotas, Lucky, Mayonez, Palmer, Rowdy, Stera, Quamus, Yans, Yap (jeśli kogoś pominąłem to przepraszam).

Kmeg/Albion/Shape

Jeżeli byłeś/jesteś członkiem jakiejkolwiek grupy sceny C64, znasz nieźle jej historię - napisz do mnie! Mam zamiar aktualizować bazę ciągle o nowe informacje. Luc/C64 Power

 © 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek