VADER

Początki istnienia grupy sięgają polowy roku 1993. Początki były bardzo trudne, bo nikt z ówczesnych członków grupy nie orientował się za bardzo w temacie sceny. Szczerze mówiąc, to nawet nie pamiętam dokładnie kto należał do grupy w początkowej fazie jej istnienia. Później przyszedł wspaniały czas związany z Vitality, produktem dzięki któremu grupa Vader zaistniała na polskiej scenie. Numer pierwszy ukazał się na początku 1994 roku... później systematycznie, numer po numerze budowaliśmy swoją pozycję, na scenie i przy okazji w chartsach. 'Sterylność' pozostała naszą cechą i dla wielu zaletą. Po raz pierwszy na polskiej scenie wydaliśmy magazyn na dwie strony dysku (Vitality #04), co w późniejszym czasie stało się normą. W międzyczasie były jakieś plany wydania dema, ale do jego wydania nigdy nie doszło.
W połowie 1995 roku stwierdziliśmy, że grupa wydająca tylko magazyn raczej nie ma racji bytu na scenie. Rozwiązaliśmy grupę Vader, a część jej członków (Kerk, Magic, Dr.Soft, Appacz, Kotas) zasiliła szeregi Albionu. Od tego czasu magazyn Vitality wydawany był tylko przez grupę Albion. Ostatnim produktem Vader'a była długo oczekiwana kolekcja graficzna Appacza zatytułowana 'Lithium', wydana dokładnie dwa miesiące przed rozwiązaniem grupy.

Magic/Albion

TABOO

Taboo - jedna z największych, a być może w ogóle największa legenda polskiej sceny C-64. Grupa została założona w roku 92 przez dwóch braci - KM-a i MMS-a. Nigdy nie zatrudniała wielu ludzi, ale jej członkami zawsze byli najlepsi fachowcy, co zaowocowało bardzo wysoką pozycją grupy na polskiej, i światowej scenie.

Pierwsze produkcje grupy - dema 'More than nops' i 'Gone with the wind' jeszcze nie przyniosły Taboo wielkiej sławy, ale popularność, jaką grupie przyniosła produkcja 'Place in the space' przerosła wszystko, co było wcześniej na scenie. Demo przez wiele miesięcy nie schodziło z pierwszych miejsc wszystkich polskich chartsów, i wysokich pozycji na światowych listach. Po prezentacji 'Place in the space' autorzy artykułów w różnych miesięcznikach wręcz rozpływali się w pochwałach. Taboo nie była zbyt produktywną grupą. Nie wypuściła wiele produktów, ale te, które się ukazały, były na najwyższym poziomie.

Akadem/Caution

GEDEON

Gedeon - grupa będąca swoistym fenomenem na scenie. Powstała w roku 92, i mimo, że nie wypuściła żadnej ważniejszej produkcji (jedynie niewielką kolekcję muzyczną Beliara), jednak zaszła wysoko w chartsach. Jak do tego doszło? Zasługę za ten fakt należy przypisać przede wszystkim wspaniałym megaswaperom, którzy byli członkami grupy. Zresztą jak się później okazało, prawie wszyscy członkowie Gedeonu zaszli (w innych grupach) bardzo wysoko w chartsach. Gdyby więc nie rozpad grupy, być może zasłynęła by ona szeroko na scenie. Z Gedeonu wywodzili się wspaniali megaswaperzy - późniejsi członkowie Chargedu z Woziem na czele, z Gedeonu wywodził się Kevin - późniejszy Wheel - późniejszy Owen, jedyny Polak przyjęty do Triadu, z Gedeonu wreszcie wywodził swoje korzenie najlepszy polski muzyk - Compod. W Gedeonie zapoczątkował swoją 'karierę' również autor tego tekstu - Akadem - późniejszy członek Caution J.

Akadem/Caution

FAITH DESIGN

Grupa powstała w 1993, jej założycielem był Vitos (swap), Kat (gfx) , Pentol (kod) i Venom (gfx). Vitos był jednym z lepszych swapperów jak na tamte czasy. W 1994 roku do grupy dołączyli Pajda i BS (jako koderzy) i Jones (muzyka). Grupa początkowo zajmowała się krakiem (Pajda) i jak na Polskę osiągnęła nawet niezły wynik (dużo niezłej jakości release'ów - tak mi się wydaje :). W tym czasie dołączył do grupy Relax (teraz znany jako Scatman - grafika, swap) któremu 'na dzień dobry' wydaliśmy kolekcję logosów (CRUSADE). W 1994 wydaliśmy pierwszy numer magazynu Trawnik, zaś wkrótce Vitos olał C64 na rzec Amigi i rolę lidera zajął Pajda. Potem także opuścił nas BS (zajął się programowaniem PC) pozostawiając po sobie kupę użytków (min. Edytor sprite'ów, Sample Mixer i edytor do Trawnika, który był równocześnie całkiem w porządku noterem na fontach proporcjonalnych - choć trochę niedocenianym...). W 1995 do grupy dołączył Talbot (gfx) i Praiser (msx). To trio praktycznie dominowało w wydawaniu większości produkcji (Magazyn, kolekcje graficzne (DARKWIRED, IMAGINE, GFXPHOBIA), i muzyczne (SID'e, WAVE BACK, INTRODUNGZJA), dentra (FAILURE, FLOWER) intra (16, PROSIAK) i dema (PAJDOLINKI, COLD TURKEY). Jak na tamte czasy (1995/96) grupa wydała także mnóstwo sampli (które, mimo, że robione dla 'jaj' jako zapełniacze dysków przez Pajdę zajmowały czołowe miejsca na chartsach) i chyba największą kolekcję inter krakerskich w historii C64 (mogę się mylić) - 21 intr (ANTHOLOGY). Największa aktywność grupy przypadła na rok 1997, zaś potem nasza aktywność spadła ożywiana od czasu do czasu wydaniem kolejnego Trawnika (uważanego do dziś po zaprzestaniu wydawania Alwaysa, Astorii czy Vitality za ostatni magazyn 'z tamtych czasów' i za standardową 'wizytówkę' grupy). Ostatnim produktem grupy, jest wydany w 19-stą rocznice śmierci Johna Lennona jego siódmy numer.

Pajda/Faith Design

DE-KODER

W lutym 1995 powstaliśmy. Na dobry początek było nas dwóch: Colitt - hq, gfx, Kapshel - code. Sytuacja w statusie zmieniła się w październiku, kiedy to postanowił przyłączyć się do nas Name Changer - dzisiaj Cucumbeer. W tym także miesiącu światło dzienne ujrzało dentro 'Scal'. Dosyć przełomowy moment nastąpił pod koniec 1995 roku, gdy do składu doszli Bizet i Van Styer - później znany wszystkim jako VSR. Pierwszymi swaperami, którzy się u nas znaleźli byli Hunter i Jolly Jumper. Niebawem dołączyli do nas kolejni: Billy Fly oraz Bzyk. Początek 1996 roku zaowocował wydaniem dentra 'Genesis' oraz przyjęciem do grupy świetnego muzyka, niejakiego Dra Piotra. Na przełomie kwietnia i maja 97 dochodzi do kolejnych zmian, bowiem do składu wchodzą dwaj nowi swaperzy: Thorgal, który wraca na Scenę po kilkumiesięcznej przerwie oraz swaper z Wrocławia - Flea. Rozpoczyna się rok 1998, dla wielu osób w naszej grupie niezwykle trudny ze względu na maturę... Grupa wchodzi w stan nieaktywności... Bizet wystawia swoje utwory na 'North Party v2' w Bartoszycach oraz na 'Satellite 98' w Szczecinie, gdzie zdobywa drugie miejsce. Kilka tygodni po spotkaniu w Knurowie (marzec 99) do grupy wstępuje muzyk o ksywie Data.

Colitt/De-Koder

Jeżeli byłeś/jesteś członkiem jakiejkolwiek grupy sceny C64, znasz nieźle jej historię - napisz do mnie! Mam zamiar aktualizować bazę ciągle o nowe informacje. Luc/C64 Power

 © 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek