Burmistrz-3

W tej grze wcielasz się w postać burmistrza miasta. Aby ukończyć grę musisz doprowadzić do tego, by w Twoim mieście osiedliło się 10 tysięcy mieszkańców. Jest to gra napisana w Basic'u, całkiem nieźle zresztą. Bez żadnych fajerwerków, jedynie uprzyjemniać nam czas może dość charakterystyczna muzyka z gry "Red Moon" autorstwa Jeroen'a Tel'a. Typowa jak na 'tamte czasy' gierka handlowo-strategiczna (bez grafiki, w formie tekstowej). Czy wciąga? Przekonajmy się!

Grę rozpoczynamy posiadając 2,5 miliona dolarów, a w Twoje miasto liczy tylko 100 osób, posiadasz 2 domy i sklep. Autor informuje, że jeden dom 'mieści' 50 osób. Po rozpoczęciu gry widoczna jest plansza z listą 'produktów', takich jak:

-Dom
-Sklep
-Bazar
-Fabryka
-Szkoła
-Stadion
-Policja
-Cyrk
-Zoo
-Casino
-Sex Shop,

przy czym najdroższe jest zoo oraz stadion (powyżej 70 000 $). Na początek proponuję za bardzo się nie rozbudowywać ze względu na finanse. Po wciśnięciu '*' musimy podać m.in., jaki czynsz chcemy pobierać od naszych mieszkańców. W zależności od wysokości - będą się wprowadzać nowi bądz opuszczać miasto. Zalecam zdecydowanie niskie podatki. Następnie program podaje, jakie zyski były ze sprzedaży biletów, czynszów, ilu zginęło ludzi, kto chce się wprowadzić do miasta itd. Wszystko potwierdzamy Enterem, ew. wybieramy możliwe opcje.

Po wyliczeniu wszystkiego, komputer informuje o nowym miesiącu, nowych wydatkach. Zaczynamy od nowa - w zależności od wcześniejszych komentarzy (np. w mieście brakuje rozrywki i dlatego miasto opuściło kilka osób), musimy zabrać się za porządkowanie i inwestowanie... Musimy liczyć się z umieraniem ludzi 'śmiercią naturalną', zabójstwa. Mieszkańców będzie ciężko sprowadzać i zapewne jest to gra na dłuuugi wieczór. Szkoda, że nie ma opcji zapisu stanu gry na dysk, ewentualnie można zrobić 'freeze' w kartridżu (Final czy Action), ale to nie jest to samo.

Napisana przez Macieja Kozickiego w 1993 roku gra Burmistrz-3 obsługiwana jest wyłącznie przez klawiaturę C64. I tak sterujemy klawiszami CRSR (góra dół lewo prawo), potwierdzanie Returnem (Enterem). Sprzedawanie/kupowanie czegokolwiek odbywa się poprzez wciśnięcie klawisza + lub - (przypominam o innym układzie klawiatury w C64 i w PC). Jeśli już w danym miesiącu wydaliśmy wszystkie potrzebne pieniądze - można przejść do podsumowania miesiąca, obliczenia strat i zysków poprzez wcisnięcie '*' (gwiazdka).

Burmistrz-3 mimo swej prostoty i dość znacznego schematyzmu - był i chyba wciąż jest kultową gierką dla ludzi pragnących prowadzić swe własne miasteczko. Jeśli ktoś woli SimCity - bardzo proszę. Może jednak warto zasiąść przed starym Commodore 64 i zobaczyć, jak kiedyś grało się w podobne gry...

Data wydania: 1993
Producent: Maciej Kozicki
Pobierz plik z grą
Łukasz 'Luc' Sanecki
Ocena:

 © 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek