3D Snooker

Championship 3D Snooker (ŠZeppelin Games 1992) jest trójwymiarowym symulatorem snookera, jest to chyba najlepszy tego typu symulator na C64. Stół widzimy z góry (w momencie przygotowywania białej bili do uderzenia), a w chwili samego uderzenia i przemieszczania się bil mamy widok stołu na wprost (efekt 3D), wszystko wygląda bardzo realistycznie, programiści osiągnęli swój cel. Zachowanie się bil i grywalność to bez wątpienia zalety tej wspaniałej gry.

Warto wspomnieć o zasadach jakie obowiązują w Snookerze, gdyż różnią się one znacznie od typowej gry w Bilarda. Jaką pierwszą musimy wbić bilę czerwoną (1 punkt), po wbiciu bili czerwonej, musimy wbić jedną z bil kolorowych i tak na przemian: czerwona - kolorowa - czerwona - kolorowa (pisząc kolorowa mam na myśli bile o kolorze innym niż czerwona). Jeżeli na stole nie ma już bil czerwonych, wtedy musimy wbijać bile kolorowe według poniższej punktacji, rozpoczynając od bili żółtej.

Punktacja ta przedstawia się następująco: żółta bila - 2 punkty, zielona bila - 3 punkty, brązowa bila - 4 punkty, niebieska bila - 5 punktów, różowa bila - 6 punktów, czarna bila - 7 punktów.

Jeżeli przez przypadek w momencie, kiedy mamy trafić bilę czerwoną, trafimy w bilę np.: niebieską, następuje tzw. Foul Shot, a przeciwnikowi przyznaję się punktów 5 (tak jak przedstawia to punktacja powyżej). Przypadkowe wbicie (lub dotknięcie) bili białej, żółtej lub zielonej kosztuje nas 4 punkty. Również wbicie (lub dotknięcie) kuli czerwonej w momencie, kiedy mamy wbić kulę kolorową, kosztuje nas 4 punkty. Foul Shot możemy również popełnić, wtedy kiedy mamy trafiać w bilę np.: różową i tak też się stanie, ale dodatkowo wbijemy dowolną bilę z białą włącznie, kosztuje to nas 6 punktów. Nie trafienie w żadną bile, to strata 4 punktów. Wszystkie bile kolorowe, wbite po Foul Shot, zostają ponownie ustawione na stole. Uff, tyle wiedzy chyba wystarczy, żeby zagrać w Championship 3D Snooker J

Po wczytaniu gry, wciśnięcie klawisza F1 pozwala obejrzeć demo, natomiast wciśnięcie Fire powoduje przejście do menu głównego. W menu tym mamy do wyboru następujące opcje:

Snooker - 1 player - mamy 3 uderzenia na wbicie bili (przestrzegając powyższych zasad), jeżeli tego nie zrobimy lub popełnimy Foul Shot, tracimy 1 bile (mamy ich 5, jest to coś w rodzaju 'pięciu żyć').

Snooker - 2 player - możemy zmierzyć się z drugą osobą lub komputerem, wpisując jako imię np.: 'Comput5', gdzie cyfra oznacza poziom trudności komputera od 1 (najsłabszy) do 9 (najlepszy). Najpierw musimy wybrać do ilu zwycięstw chcemy grać tzw. Frames: 1 Frames - do 1 zwycięstwa (1 wygrana daje zwycięstwo), 3 Frames - do 2 zwycięstw (2 wygrane dają zwycięstwo), 5 Frames - do 3 zwycięstw (3 wygrane dają zwycięstwo) itd. 9-5, 17-9, 25-13, 35-18, 49-25, 75-38, 99-50.

Snooker - Tournament - gdzie do wyboru mamy Knockout (system pucharowy) przegrany odpada z turnieju lub League (gdzie każdy ma szansę zagrać z każdym). Liczba Frames-ów jest tu ustalona i nie możemy jej zmienić. 8 to maksymalna liczba osób, która może zagrać w turnieju.

Save Tournament - możemy zapisać nasz turniej, niestety nie można save-wować podczas gry, save-a można dopiero dokonać po zakończonym pojedynku, kiedy na ekranie wyświetlana jest tabela, w tym momencie naciskamy klawisz znaku zapytania (?), ponownie wchodzimy do menu (klawiszem Fire) i wybieramy opcję Save.

Load Tournament - możemy wczytać poprzednio przez nas zapisany Save.

Zaczynamy grę J Jeżeli rozpoczynamy pojedynek, musimy najpierw ustawić białą bilę (w obrębie półkola), potwierdzamy klawiszem Fire, następnie wskazujemy kierunek (celownikeim) gdzie chcemy uderzyć białą bilą, wciskamy klawisz Fire im dłużej go przytrzymamy, tym siła uderzenia będzie większa. Mamy teraz widok stołu 3D, wciskamy Fire i możemy obserwować nasze uderzenie. Wciśnięcie klawisza Q powoduje zakończenie pojedynku, a wynik, który uzyskaliśmy podczas gry staje się wynikiem końcowym. Klawisz V pozwala na odwrócenie stołu (góra - dół).

Życzę miłej zabawy i zaciętej walki :)

Data wydania: 1992
Producent: Zeppelin Games
Pobierz plik z grą
Filip Jakiel 'Filipo'
Ocena:

 © 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone
 Webmaster: Mariusz "Flooder" Młynek